Kiedy i gdzie na brzany?
17 czerwca 2020
Jak zacząć łowienie na plaży – surfcasting?
2 lipca 2020

Zig rig – łowienie karpi w toni

Siedzisz nad wodą w upalny letni dzień. Od rana nic nie bierze, a karpie spławiają się jak szalone. Dlaczego ryby są w łowisku, a nie biorą? Może szukasz ich nie tam, gdzie trzeba?

 

Kiedy łowić w toni?

Karpie najczęściej żerują w toni w upalne letnie dni. Czasem dlatego, że przy dnie może panować przyducha. Uważa się, że w toni można łowić tylko w dzień, bo tylko wtedy karp jest w stanie wypatrzeć przynętę w słupie wody. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ udowodniono, że karpie nawet w nocy są wstanie wziąć na przynętę w czarnym kolorze. Sygnałem do przezbrojenia zestawu z gruntu na zig rig będzie brak brań, przy jednoczesnych spławach ryb.

Zestaw do łowienia w toni – zig rig

Zestaw do zig riga składa się z haczyka z przynętą na przyponie 15 lbs (0,20,0,25 mm) około 100 cm długości. Przypon łączymy z żyłką główną krętlikiem. Za krętlikiem nawleczony jest na żyłkę pływak (pilot lub kula wodna), a za nim przelotowy ciężarek. Dzięki takiemu montażowi możemy ustawiać głębokość, na jakiej znajduje się przynęta.

Po zarzuceniu zestawu napinamy go do oporu. Przynęta będzie znajdowała się około metra nad dnem (100 cm przyponu + długość pilota). Żeby zmienić głębokość, wystarczy poluzować żyłkę. Jeżeli oddasz 100 cm żyłki z kołowrotka, pływak i cały zestaw podniosą się o metr do góry. Przynęta będzie zatem już 2 metry nad dnem. Trzeba ciągle uważać, na jakiej głębokości jest przynęta, żeby po braniu od razu ustawić przynętę tam, gdzie trzeba.

Zanęta do łowienia w toni

Zanęta do łowienia w toni powinna być lekka, smużąca i najlepiej drobnocząsteczkowa. Zwykle komponuje się ją z mikropeletu, konopi, suszonych lub żywych robaków, mleka w proszku lub kondensowanego, rozwodnionej zanęty spożywczej, mielonych ziaren oleistych, pieczywa fluo itp. W wodzie powinna utworzyć gęstą chmurę zapachu i jadalnych frakcji, dlatego zwykle ma konsystencję półpłynną.

 

 

W łowisko zanętę podajemy rakietą zanętową lub łódką do wywożenia zanęt. Ten pierwszy sposób może się jednak skończyć całkowitym upapraniem płynną mieszanką, więc lepiej, żeby zanęta była bardziej gęsta.

Przykładowa rakieta zanętowa

Przynęty do łowienia w toni

Zwykle w metodzie zig rig stosuje się małe pływające przynęty i małe haczyki. Wynika to z założenia, że przynęta imituje wodne insekty, którymi odżywiają się karpie. W praktyce jednak skuteczne są nawet spore kulki proteinowe na haczykach nr 4-2.

Jako przynętę można użyć pływających kulek i dumbelsów, kawałków pianki, czy sztucznych, pływających ziaren. Właściwie wszystko można założyć na włos, jeżeli tylko dodamy do tego spory korek lub piankę. Kilka lat temu wprowadzono nawet specjalne sztuczne muchy do łowienia karpi na zig rig.

Istotny jest kolor przynęty. Jednym z najlepszych jest czarny. Poza tym klasycznie żółty, ale też różowy i biały. Warto eksperymentować na tym polu i mieć różne kolory przynęt na różnych zestawach.

 

Zig rig – łowienie w toni

Zestaw można zarzucać po zanęceniu łowiska, ale można go też wywieźć łódką zdalnie sterowaną i jednocześnie zanęcić. Istotne jest, żeby znać przybliżoną głębokość łowiska i zmieniać poziom, na jakim znajduje się przynęta. Kluczowe jest odkrycie, na jakiej głębokości żerują karpie. Jedną przynętę można zawiesić metr nad dnem, a drugą tuż pod powierzchnią. Co 15-60 minut zmieniamy głębokość na obu zestawach, aż do momentu brania. Wtedy oba zestawy ustawiamy na podobnej głębokości.

Rafał Pokusiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *