Wybieramy zestaw na amura
1 lipca 2019
Jak wytropić węgorze?
24 lipca 2019

Zasady biwakowania – wędkarskie wyprawy

 

 Im cieplej, tym więcej czasu spędzamy nad wodą. Wielu z nas biwakuje, jeżdżąc na nocki lub spędzając czas nad wodą z rodziną. Jak robić to legalnie i jakie są zasady biwakowania?

 

Co to właściwie jest biwak?

 

Biwak to obozowanie na świeżym powietrzu. Każdy stacjonarny wyjazd na ryby można uznać za biwak niezależnie od tego, czy trwa kilka dni, czy kilka godzin. Nie ma też znaczenia, czy śpimy pod namiotem, pod gołym niebem lub nawet na krześle.

 

 

 

Czy biwakowanie jest dozwolone?

 

Generalnie, tak. Ale… Zabronione jest biwakowanie:
• w lasach, poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
• parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych,
• na wydmach i klifach.

 

Zakazy zakazami, ale w praktyce część leśniczych to rozsądni ludzie, którzy pozwalają na biwakowanie w lesie nad wodą. Najlepiej zadzwonić do miejscowego leśniczego i zapytać go o pozwolenie na biwak. Zwykle nie ma z tym problemu (chyba że chcemy palić ognisko).

 

 

Zasady biwakowania w lesie

 

Należy pamiętać, aby…
• nie zaśmiecać,
• nie niszczyć ani uszkadzać drzew, krzewów lub innych roślin (dotyczy to też ścinania drzewa np. na ognisko),
• nie puszczać psów luzem,
• nie wjeżdżać do lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone,
• nie pozostawiać pojazdu w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym,
Naruszenie powyższych zakazów, jak i innych niewspomnianych tu grozi mandatem, lub poważniejszą karą.

 

 

Zasady biwakowania na działce gminnej

 

Należy zapoznać się z regulacjami obowiązującymi na terenie danej gminy. Czasem gminy uchwalają zakaz biwakowania w określonych miejscach, a nawet na całym swoim terenie. Bywa też, że gmina nie ma żadnych przepisów prawa miejscowego, które by tę kwestię regulowały. Czasem określone miejsca służą do biwakowania społeczności lokalnej, choć formalnie nie ma o tym mowy.

 

Ognisko

 

W lesie oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy. Są to np. miejsca biwakowania, obiekty turystyczne i edukacyjne, stanice turystyczne i harcerskie. Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną.

 

Aby znaleźć miejsce na ognisko, można skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez odpowiednie  nadleśnictwo. Znajdziemy ją na stronie internetowej nadleśnictwa lub kontaktując się telefonicznie, lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

 

Trzeba wiedzieć, że w lesie nie można samodzielnie zbierać chrustu, czy gałęzi na ognisko. Stanowi to wykroczenie. Najlepiej zapytać leśniczego o pozwolenie. W praktyce straż leśna bywa wyrozumiała i nie wystawi mandatu (chyba że np. palimy ognisko bez zezwolenia).

 

Rafał Pokusiński

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *