z pszenica nad rzeke
Z pszenicą nad rzekę
28 lipca 2016
Lipien-pospolity
Lipień – słów kilka
9 sierpnia 2016

Zanęta – czy spójność ma znaczenie?

zaneta-czy-spojnosc-ma-znaczenie

Takie pytanie zadaje sobie każdy, kto ma do czynienia z wodami o różnym nurcie i głębokości. Gotowe komponenty są wykorzystywane głównie przez wędkarzy zaawansowanych oraz wyczynowych. Posiadają oni wiedzę i doświadczenie, dzięki którym wiedzą jak profesjonalna zanęta działa w większości okoliczności. W przypadku amatorów, znacznie prostszym sposobem jest jej samodzielne przygotowanie, by zwiększyć skuteczność połowu.

Zanęta - dobieraj zgodnie z przeznaczeniem

Co powinieneś wiedzieć przy tworzeniu zanęty?

1. Zawartość żywych robaków przyczynia się do szybszego rozpadu uformowanej kuli. Aby temu zapobiec użyj kleju lub uśmierć robaki.

2. Nigdy nie stosuj suchej gliny. W takiej formie jest mocno zbrylona co utrudnia uformowanie pożądanego kształtu.

3. Grubsze części w zanęcie, takie jak kukurydza, zazwyczaj wymagają dosypania kleju.

4. Dociążanie uformowanej kuli żwirem(w przypadku wód stojących) lub gliną(w przypadku rzek) pozwoli zarzucić ją dalej, a w konsekwencji zapolować na większą rybę. Do tego celu użyj kukurydzy, kleju i atraktora.

5. Ugniatając kulę masz wpływ na jej trwałość. Dłuższe i silniejsze ugniatanie to wolniejsze wypłukiwanie się cząstek pokarmowych.

6. Pamiętaj, że preparaty służące do sklejania tracą swoje właściwości w kontakcie z wilgocią. Przechowuj je w szczelnych pojemnikach.

spin ice szamotuły

Zanęta – spoistość a łowisko

Zdarza się, że dobre feederowe łowisko okazje się być miejscem z grubą warstwą naniesionego mułu. Wtedy, wbrew wcześniejszym przewidywaniom, taktyka połowu musi ulec zmianie. O ile wcześniej przygotowana zanęta feederowa nie zawierała komponentów, o tyle w nowych okolicznościach, powinniśmy ich użyć. Ciężki koszyk odstawiamy na bok. Zaczynamy nęcić z ręki lub używamy do tego celu procy. Kula z dodatkiem otrębów i kaszki kukurydzianej rozpada się na mniejsze części będąc łatwo dostępnym pokarmem. Podobnej zanęty używa się na łowiskach skalistych stosując słonecznik, dzięki któremu unosi się ona tuż na dnem nie opadając między skały.

Uniwersalna zanęta przygotowana przez producentów nie zawsze sprawdza się tak, jak jest podane w instrukcji. Wiele zależy od przepływu wody, jej zawirowań, rodzaju dna oraz głębokości żerowania ryb. W tym celu każdy wędkarz powinien znać sposoby na dostosowanie zanęty do warunków panujących na wybranych łowiskach. Ostatnie, czego byśmy chcieli podczas wędkowania to przygotowania, które poszły na marne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *