Żadna ryba nie złamała tylu podbieraków co amur… ani karp, ani tołpyga, ani sum. Nie dlatego, że są mniej silne od amura, ale nie są tak „szalone”, jak on. Amur potrafi spokojnie doholować się do brzegu, po czym zrobić jatkę w podbieraku. Gdy inne ryby kończą walkę, on dopiero ją zaczyna. Do tej ryby potrzeba mocnego sprzętu. Amur nie tylko twardo walczy, ale sam jest twardy – w jego pysk nie łatwo wbić hak. Nawet jeśli się to uda to nie trudno o spinkę. Z tego powodu trzeba się dobrze uzbroić na tę rybę i przygotować sprawdzony zestaw na amura.
Zestaw na amura
Wędka na połów amura
Wędka na amura powinna być dość sztywna i posiadać zapas mocy. Jednocześnie jednak musi się uginać przy zrywach ryby. Odpowiednie będą wszelkie
karpiówki o krzywej ugięcie 2,5 – 3,5 lbs. Te delikatniejsze będą odpowiednie do mniejszych ryb i delikatniejszych zestawów i na odwrót. Można też użyć mocniejszych gruntówek.
Kołowrotek
Sprawdzą się kołowrotki gruntowe, zwłaszcza kołowrotki karpiowe. Nie są one jednak konieczne przy łowieniu na mniejszych odległościach. Ważne jest, by młynek był solidny. Plusem jest też wolny bieg, który przyda się przy łowieniu na zestaw samozacinający.
Linka
Żyłka co najmniej 0,30 mm lub plecionka 25 lbs będą odpowiednie. Mocniejsze linki (do 0,40 mm) można stosować w trudnych łowiskach. Wtedy należy też pomyśleć o przyponie strzałowym z grubego fluorocarbonu.
Haczyk na amura
Na amura jedni wolą modele haczyków z szerokim łukiem kolankowym i krótkim trzonkiem (wide gap) inni wręcz przeciwnie (curved shank). Łowiłem na różne modele i uważam, że kształt nie ma większego znaczenia, byle przynęta była blisko haczyka, a nawet samego ostrza. Hak musi być mocny i ostry. Czasem po jednym czy dwóch złowionych amurach ostrze zupełnie się tępi. Najlepiej sprawdzać ostrość przed każdym zarzuceniem zestawu.
Mata karpiowa
Przy łowieniu amurów mata karpiowa jest niezbędna. Ryby te, mimo że twarde, bardzo łatwo tracą łuski i kaleczą się. Do tego lubią rzucać się na brzegu, jeżeli nie wyszalały się w czasie holu.
Poza tym potrzebne są mocne szczypce do wyjmowania haczyków, środek dezynfekcyjny dla ryb i wiadro do zwilżenia maty wodą i polewania zdobyczy.
Zestawy na amura
Amura można łowić na wiele metod – gruntówkę, spławik, muchę, z powierzchni itp. Najprostsza i najbardziej popularna jest gruntówka.
Zestaw na amura przelotowy
Żyłka główna swobodnie przesuwa się przez oczko ciężarka gruntowego. Jest to najpopularniejszy montaż na amura. Branie widać dokładnie na bombce. Łowiąc przelotowo najlepiej siedzieć przy wędce, by w porę zaciąć. Czasem ryba zatnie się sama, ale szybko się zepnie, bo haczyk nie ma szans wbić się głęboko.
Zestaw na amura półprzelotowy
Tu żyłka główna swobodnie przesuwa się przez oczko ciężarka gruntowego tylko do pewnej długości. Potem blokuje się na stoperze i następuje samozacięcie. Ten montaż daje rybie swobodę dobierania się do przynęty, ale jeżeli zanadto się ruszy, hak wbije się w jej pysk. Dzięki temu nie trzeba ciągle siedzieć przy kiju.

Dodatek do zanęty na amura – spirulina.
Zestaw na amura samozacinający
Ciężarek gruntowy zamontowany jest na sztywno. Ryba, która chwyci przynętę i się poruszy, zatnie się sama. Mimo to trzeba solidnie dociąć, żeby wbić hak w twardą chrząstkę pyska.
Który montaż jest najlepszy? Ja stosuję zestawy samozacinające, łowiąc na ziarna lub kulki na włosie, a przelotowe łowiąc na śliwki wbite na hak. Generalnie to się sprawdza, choć czasem ryba się nie zacina. Tego się nie przeskoczy. Na filmach karpiowych widać jak dużo ryb połyka przynętę i wypluwa ją, nie zacinając się. Ot, dola wędkarza…
Chciałbym też dodać, że o ile łatwo jest złowić młodego amura, do kilku kilo, o tyle trudniej złowić tęgą sztukę. Stare ryby uczą się ostrożności. Dlatego zestaw powinien być zamaskowany, zlewać się z dnem, a przynęta musi się prezentować naturalnie.
Przypon z plecionki
Zazwyczaj stosuję przypony z miękkiej plecionki karpiowej 25 lbs. Jeżeli łowię na twardym dnie i liczę też na karpie, stosuję przypon sztywny z plecionki w otulinie lub fluorocarbonu i zestaw samozacinający.
Włos
Powinien wychodzić na środku łuku kolankowego i mieć długość około 2 mm. Lepszy byłby na styk, ale wtedy haczyk jest zbyt usztywniony. Długość włosa można regulować rurką igielitową nawleczoną z włosem na haczyk.
Rafał Pokusiński