Troć jeziorowa
20 lutego 2015
wzdrega
Wzdręga
24 lutego 2015

Węgorz

wegorz

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

 

Węgorz jest rybą z rodziny węgorzowatych. Kształtem przypomina węża. Posiada niezwykle wydłużone ciało w przekroju poprzecznym – prawie okrągłe. Samice z reguły są większe od samców, ich ciała mierzą nawet do 2 metrów długości, a waga dochodzi do 9 kilogramów. Samce dorastają mniejszych rozmiarów, mogą mieć do 150 cm. Węgorz posiada drobne łuski, dobrze osadzone w swojej pokrytej śluzem skórze. Uwagę zwraca silnie uzębiony otwór gębowy węgorza. Zęby sięgają aż do gałek ocznych. W odróżnieniu od większości znanych ryb, węgorz posiada wyłącznie płetwę ogonową, odbytową i grzbietową. Nie ma z kolei płetw brzusznych. Ubarwienie grzbietu od całkowicie czarnego, do szarozielonkawego. Boki są jaśniejsze, brzuch w odcieniach szarych lub żółtawych. Krew węgorzy zawiera w sobie ichtiotoksynę, trującą, toksyczna substancję, niebezpieczna dla niektórych ssaków. Tarło węgorzy jest zjawiskiem niezwykle ciekawym , gdyż odbywa się wyłącznie w Morzu Sargassowym. Dorosłe samce spływają na tarło, po którym umierają. Narybek wypływa do wybrzeży europejskich mórz, głównie Francji i Anglii gdzie młode węgorze wpływają do rzek. Węgorz żywi się skorupiakami, larwami, ikrą, owadami i innymi formami życia wodnego.

węgorz

Występowanie i liczebność

Węgorze występują głównie w Europie zachodniej i środkowej, a także w wodach Oceanu Atlantyckiego. Zamieszkują wszystkie europejskie morza, a także wiele rzek i dużych jezior. Głównie wybierają miejsca zaciemnione, do których nie docierają promienie słoneczne. Preferują okolice przydenne na dużych głębokościach, zwłaszcza w otoczeniu roślinności podwodnej, piaszczystego i mulistego dna rzek i jezior.

Gdzie i kiedy łowić węgorza?

Najlepsze miesiące na łowienie węgorzy to okres od maja do września, czyli najcieplejsze miesiące w roku, z wyłączeniem okresu ochronnego. Węgorze szczególnie aktywne są w nocy, głównie od zachodu słońca do północy, a także przed wschodem słońca. Za dnia żerują jeśli pogoda jest pochmurna i burzowa.

Jaka technika na węgorza?

Węgorza z racji tego, że jego ulubione miejscówki są przy dnie, najlepiej łowić metodą gruntową. Wędzisko o długości między 3 a 5 metrów i kołowrotek ze stałą szpulą i dobrym hamulcem. Do połowu węgorzy używa się specjalnych haków z wydłużonym trzonkiem.

Najlepsza przynęta na węgorza

Najlepsza przynęta na węgorza to rosówki, czerwone robaki, kawałki wątróbki lub żywe bądź martwe, świeżo zabite, rybki. Ważne jest, aby rybki zaczepiać na haku za otwór gębowy. Jeśli chodzi o nęcenie węgorza, to skuteczne jest zanęcanie krwią, która w wodzie pachnie bardzo intensywnie. Dobrym rozwiązaniem będzie krwista wątroba. Sklepy wędkarskie oferują także gotową zanętę węgorzową.

Okres i wymiar ochronny węgorza

Węgorz w wodach PZW jest chroniony, a jego okres ochronny trwa od 15 czerwca do 15 lipca. Istnieje także wymiar ochronny, który w przypadku węgorzy wynosi 50 cm.

Rekordowy węgorz

Oficjalny rekord Polski w wymiarze węgorza wynosi 144 cm długości i 6,43 kg wagi. Rekord należy do Janusza lisowskiego i został ustanowiony w 1994 roku. – stan na 02.2015

Galeria okazów – węgorz

 

1 Komentarz

  1. Seba S pisze:

    Bardzo fajny ten wasz portal wędkarski. Cieszy mnie każdy wasz artykuł i nie mogę się zawsze doczekać co będzie nowego. Podoba mi się to co robicie, bo robicie to profesjonalnie. A to jest bardzo ważne dla wędkarza aby przedstawione informacje był rzetelne i na czasie, gdyż informacje o wędkarstwie i sprzęt wędkarski zmieniają się cały czas i ciągle jest coś nowego. Bardzo mi się podoba to co robicie promując także Catch & Release oraz No Kill. Uważam, że świadomość wędkarzy jest jeszcze w Polsce dość mała na ten temat, dlaczego warto wypuszczać ryby i zwracać im wolność. dziękuję za wszystko co robicie i aby tak dalej a wędkarstwo będzie naprawdę wielką pasją. Pozdrawiam Wędkarz Sebastian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *