Sandacz na fileta
Sandacz na fileta
21 października 2013
Woblery – słów kilka
Woblery – słów kilka
24 października 2013

Wędkowanie w zimie na rzece

Wędkowanie w zimie na rzece

Grudzień

…to miesiąc kiedy nad wyborem miejsca wędkowania musimy się poważnie zastanowić. Mimo nawet ciepłej pogody wody pozostają bardzo zimne. Najbardziej wtedy wartościowymi obszarami są wody głębokie na co najmniej 3 metry z cienką warstwą mułu na dnie, położone blisko głównego nurtu. Takich miejsc jest jednak niewiele i należy ich dokładnie poszukać.

W dzikich rzekach co roku zmienia się konfiguracja dna ,

dlatego ryby co zimę przenoszą się w inne miejsca. Są jednak też rzeki, w których zmiany kształtu dna nie zachodzą tak szybko. Znajdują się tam liczne ostrogi i opaski. Wody te polecane są zimą dla wszystkich początkujących i niedoświadczonych wędkarzy. W grudniu małe stada białych ryb często zamieszkują głębokie na co najmniej 3 metry napływy na tamę. Tam czują się dobrze. Chętnie również zajmują duże zatoki lub międzytamia, gdzie spotkać można naniesione konary, drzewa lub głazy.

Ponieważ ciężko jest łowić zimą duże okazy, warto nastawić się na te mniejsze.

Oto metody, dzięki którym nasz połów z pewnością będzie udany.

 

  • Spławik – godna polecenia jest tu ok. 5-metrowa wędka teleskopowa , 6-metrowa bolonka czy bata (wędka bezprzelotkowa); połów musi odbywać się co najmniej kilka metrów od brzegu; główna żyłka od 0,15mm; przypon 0,10-0,15mm; haczyk o numerze od 13-16 w różnych kolorach; drobny druciak; spławik z wypornością od 1 do 4gramów; małe obciążenie (np. śruciny) – odległość 20-40cm od haczyka; przynęta mała (biały lub barwiony robak, ochotki czy nawet ciasto z kaszy manny z dodatkiem kolendry, anyżu lub wanilii); można zastosować też specjalne preparaty – jak np. dipy, w których zanurza się przynętę; zanęca się skromnie wrzucając drobne kulki; w wolno płynącej wodzie dobrze jest prowadzić przynętę blisko dna, natomiast w wodzie praktycznie stojącej przynętę położyć można na dnie lub lekko ją tylko unieść;
  • Lekka denka – razem z koszyczkiem zanętowym umożliwia łowienie ryb w dalekich miejscach (tam, gdzie nie sięgnie zestaw spławikowy); wędka – drgająca szczytówka z masą wyrzutu 50-70gramów; dobrze mieć przynajmniej 2 rodzaje koszyczków zanętowych (otwarty do sypkiej zanęty – zwracając ogromną uwagę na jej zwartość -i zamknięty do białych robaków); solidna i mocna główna żyłka od o,15-0,20mm; przypon 0,15mm przy subtelniejszych braniach, 0,17mm przy pewnych i częstych braniach; długość przyponu należy regulować odpowiednio do aktywności ryb (od 20 do nawet 50cm); na haczyk można nadziać tzw. kanapkę – ochotę i białe lub barwione robaki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *