Wedkarstwo podlodowe – sezon za pasem cz.1
Wędkarstwo podlodowe – sezon za pasem cz.1
21 listopada 2014
Tolpyga-na-prezydenta
Tołpyga na prezydenta!
1 grudnia 2014

Wędkarstwo podlodowe – sezon za pasem – cz.2

Wedkarstwo podlodowe – sezon za pasem – cz.2

Zgodnie z obietnicą kontynuujemy poradnik na temat wędkarstwa zimowego 🙂

Jakie ryby biorą zimą?

Jeśli już opanujemy podstawowe czynności dotyczące bezpieczeństwa i zachowania się na lodzie, czas na to, co najważniejsze: jakie ryby możemy łowić zimą i jakiego sprzętu do tego użyć? Otóż, w okresie zimowym, zdecydowanie aktywniej niż przez resztę roku żerują okonie. Garbusy bardzo chętnie biorą pod lodem, uważa się też, że więcej brań jest na początku sezonu niż w jego trakcie. Spowodowane jest to faktem, że kiedy stawy i jeziora zaczynają pokrywać się lodem, okonie przemieszczają się w płytsze miejsca. Zaś w miarę upływy czasu, osiadają bliżej dna zbiorników i trwają w pewnym odrętwieniu.

Do końca grudnia z powodzeniem możemy łowić także sandacze i szczupaki. Pamiętać należy także, że od 1 stycznia szczupaki i sandacze objęte są okresem ochronnym. Za to z powodzeniem, przez całą zimę łowić możemy płocie, krąpie, leszcze i jazie. Wybór mamy więc i tak bardzo spory.

wędkowanie zimą

Sprzęt do wędkarstwa podlodowego

Wiedząc już, jak należy się zachowywać na lodzie a także jakie ryby możemy łowić zimą, warto oczywiście dobrać odpowiedni sprzęt i akcesoria. Warto podzielić je na dwie zasadnicze grupy: sprzęt do wędkowania oraz niezbędne akcesoria osobiste, które gwarantują nam bezpieczeństwo.

Wybierając wędkę do łowienia zimą, musimy pamiętać o kliku rzeczach: nie powinna być zbyt długa, z reguły podlodówki mają od 30 do 100 cm długości. Należy unikać wędek o zbyt drobnych przelotkach, gdyż maja one tendencję do zamarzania w niskich temperaturach. Z tego samego powodu o wiele lepiej sprawdzi się żyłka do łowienia pod lodem, niż plecionka, która nie ma tutaj zastosowania. Wielu wędkarzy samemu konstruuje wędki do łowienia pod lodem, lecz dla początkujących wędkarzy lepsza opcja to zakup czegoś gotowego. Na początek warto zaopatrzyć się w krótka podlodówkę jak np. Mikado teleice 402l. Jej największą zaletą jest to, że idealnie nadaje się do łowienia zarówno na spławik jak i błystkę podlodową. W podobnym standardzie są także wędki firmy Konger np. model Nordic C55 tele. Warto zaopatrzyć się w któryś tych modeli. Na początek w zupełności wystarczą. W przypadku kołowrotków nie ma większego problemu, szczególnie polecane są te w rozmiarze 1000-2500.

wędka do łowienia zimą

Mormyszka czy spławik?

wędziska zimoweIstnieje kilka technik łowienia pod lodem. Jedna z najpopularniejszych jest mormyszka, czyli łowienie z użyciem krótkiego wędziska (czasem nawet kilkunastocentymetrowego), często bez kołowrotka. Rolę sygnalizatora brań spełnia w tej metodzie montowany na czubku wędziska kiwok, wykonany np. ze szczeciny dzika. Spełnia on podwójną rolę, ponieważ nie tylko informuje o braniach, ale także przenosi drgania z wędziska na mormyszkę. Doskonale do tego celu sprawdzi się kiwok czerwony ‘L’ OP. Do tej metody wykorzystuje się żyłkę grubości 0,5-0,15 mm. Mormyszka kształtem ma przypominać kiełża, małego wodnego bezkręgowca, bądź inne wodne żyjątko.

Równie popularnymi metodami łowienia podlodowego są błystki podlodowe lub spławik. Przy błystkach używamy dłuższej wędki (ok. 50 cm) i grubszej żyłki.

 

Zadbaj o bezpieczeństwo

Poza niezbędnym sprzętem wędkarskim warto także zaopatrzyć się w akcesoria, które poprawią nasze bezpieczeństwo. Niezbędne podczas zimowego łowienia jest posiadanie przy sobie stabilnego kosza, lub wiaderka, na którym będziemy mogli usiąść, termosu z gorącymi napojami, które stanowią doskonałą receptę na zimne temperatury. Nie warto łudzić się, że rozgrzejemy nasz organizm alkoholem. Jego złudne działanie może i sprawi wrażenie ciepła na chwilę, jednak na dłużej pozbawi nas trzeźwego myślenia i koordynacji ruchowej. Do robienia otworów w lodzie niezbędny jest świder do lodu, dzięki któremu wykonamy odpowiednia i bezpieczna przerębel. Używanie siekiery czy młotka nie jest ani bezpieczne ani mądre. Łatwo bowiem spowodować wiele pęknięć, które przyczynić się mogą do tego, że lód pod naszym ciężarem może się zarwać. Do usuwania lodu z otworu idealnie nadaje się łyżka cedzakowa, a do wyławiania większych ryb niezbędna będzie osęka. Przy słonecznej i mroźnej pogodzie warto mieć z sobą krem do rąk i twarzy i okulary przeciwsłoneczne. To na pozór drobiazgi, ale ich brak może okazać się sporym kłopotem. Aby czuć się stabilnie, warto na buty założyć raczki antypoślizgowe.

Przygotuj się na zimę już dziś

Chociaż do rozpoczęcia sezonu zimowego pozostało jeszcze kilka tygodni, warto rozpocząć przygotowania już teraz. Czas mija szybko, a kiedy pojawią się pierwsze śniegi i ujemne temperatury, warto być już w pełnej gotowości na podlodowe wędkowanie. Szczególnie ci, dla których będzie to pierwsza w życiu przygoda z wędkarstwem, chociażby po przeczytaniu tego artykułu doskonale widzą, jak sporo pracy ich czeka. Aby nasze zimowe wędkowanie było przyjemne, satysfakcjonujące a przede wszystkim bezpieczne, musimy przestrzegać kilku prostych, ale jakże niezbędnych zasad. Bez względu na to, czy łowienie podlodowe jest dla nas rutyną, czy pierwszyzną, nie powinniśmy tych reguł lekceważyć. Warto zachować szczególną ostrożność podczas poruszania się po lodzie, a także wyposażyć się w kilka niezbędnych gadżetów, które niewiele kosztują a mogą uratować nasze życie.

Źródła zdjęć:
https://flic.kr/p/dsfmc5
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9b/Mars-2000_hovercraft_in_winter_fishing.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *