Podlodowa-blaszka
Podlodowa blaszka na kapryśnego okonia
7 lutego 2014
Po rekord! Po medal!
Po rekord! Po medal!
3 października 2014

Uniwersalne kołowrotki

Uniwersalne-kołowrotki

Uniwersalne kołowrotki

Kołowrotki uniwersalne mają praktyczne i wszechstronne zastosowanie. Można wykorzystać je do spinningu, feedera, bolonki czy gruntówki ze spławikiem i bez, lub zwyczajnie do wszystkich metod spławikowych połowów z łodzi. To niedrogi sprzęt. Te tańsze kosztują w granicach 100 zł i najczęściej można je spotkać na sklepowych półkach. Z ich trwałością bywa różnie, choć tyczy się to i tańszych i droższych modeli. Żywotność kołowrotka ściśle wiąże się z zapałem wędkarza, a zatem z intensywnością użytkowania, ale też z dbałością o ten sprzęt. Należycie smarowane łożyska i mechanizmy, pozostawianie kołowrotka w suchym miejscu oraz odpowiednie przechowywanie z pewnością spowodują długi czas korzystania.
Tańszy sprzęt posiada wszystko to co sprzęt droższy – rolkę obrotową kabłąka, oporowe łożysko, nowoczesne systemy nawoju linki i inne. Kołowrotki używane do spinningu mają z reguły mniejszą żywotność niż te same zastosowane do przystawki czy feedera. Warto zwrócić uwagę na kołowrotki z metalowym korpusem, ponieważ są one najbardziej uniwersalne – używane do wielu metod. Jedną z najważniejszych rzeczy jest odpowiedni hamulec. Jego regulacja powinna być długa, a sam hamulec powinien posiadać dużo tarcz. Tarcze wymagają odpowiedniej pielęgnacji – można myć je benzyną ekstrakcyjną lub naftą. Jeśli tarcze są przekładane teflonami to trzeba oczyścić je z piasku i umyć, natomiast jeśli są filcowe to można przetrzeć je oliwą do kołowrotków. Dla chętnych i bardziej czujących się na siłach polecamy raz w sezonie rozebrać swój kołowrotek całkowicie, przemyć go i nasmarować smarem do kołowrotków. Należy złożyć zęby tak samo jak pierwotnie, gdyż w innym wypadku mogą „rzęzić”.
Bardzo często oddanie kołowrotka do naprawy zwyczajnie się nie opłaca i lepiej jest zakupić nowy sprzęt – biorąc pod uwagę, że za naprawę zapłacimy podobnie. W kwestii zakupu spotkać nas mogą miłe niespodzianki. Różniące się ceną kołowrotki mogą mieć być praktycznie takie same. Jeśli mamy taką możliwość to dobrze, żebyśmy sprawdzili sprzęt, pokręcili kilkoma modelami i wybrali ten najlepiej pracujący.

1 Komentarz

  1. Ryby Szczecin pisze:

    Jak dla mnie to Okumy są najbardziej uniwersalnym sprzętem. Gwarancja 5 lat i części nie do zajechania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *