Tołpyga-biała
Tołpyga biała
17 lutego 2015
Troć jeziorowa
20 lutego 2015

Troć wędrowna

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

 

Troć wędrowna jest popularną w Polsce rybą wędrowną należącą do rodziny łososiowatych. Przeciętnie trocie osiągają do 100 cm długości i ważą kilkanaście kilogramów. Ciało ma wrzecionowate, bocznie spłaszczone i wydłużone co pozwala jej dobrze pokonywać silny prąd rzeczny. Jej grzbiet ma szary lub brązowy kolor, boki mają barwę jaśniejszą, a brzuch jest srebrzysty. Trocie wędrowne głowę, grzbiet i boki mają pokryte gęstymi plamkami ciemnego koloru a na czas tarła uzyskują one czerwonawą obwódkę. U młodszych osobników plamki mogą mieć kolor czerwonawy. Długość życia troci wędrownej może wynosić nawet 20 lat. Tarło troci trwa od grudnia do kwietnia, wcześniej, w okresie od lipca do końca jesienią trocie odbywają tzw. wędrówki tarłowe. Młode trocie zwana smoltami szybko wpływają do morza, najczęściej grupując się w duże stada. Trocie wędrowne jak wszystkie inne ryby z rodziny łososiowatych są drapieżnikami. Odżywiają się więc wszelkimi formami pożywienia pochodzenia zwierzęcego. Podstawę pokarmu troci wędrownych stanowią więc: mniejsze ryby, skorupiaki, bezkręgowce, larwy i owady, a także żaby, ślimaki, małże, pijawki, a dla młodych smoltów głównie plankton i larwy owadów.

troć wędrowna

Występowanie i liczebność

Występuje głównie w Europie, w wodach przybrzeżnych Oceanu Atlantyckiego, Morza Północnego, a także Morza Bałtyckiego. W polskich wodach trocie występują głównie w Wiśle i jej dopływach. Wiele troci można spotkać także w rzekach takich jak: Parsęta, Rega, Wieprza, Ina, Słupia, i innych rzekach Pomorza. Preferuje zimną wodę, o wysokim stopniu czystości i silnym nurcie. Najlepiej czuje się w rejonach przydennych.

Gdzie i kiedy łowić troć wędrowną?

Podobnie jak w przypadku troci jeziorowej, również trocie wędrowne można łowić od stycznia, do początku jesieni. Szczególnie zimą są one aktywne w rzekach. Przedwiośnie to również dobry okres na łowienie troci, które w tym czasie powracają z wędrówek tarłowych i są aktywnymi łowcami.

Jaka technika na troć wędrowną?

Najpopularniejsze techniki łowienia troci wędrownej to spinning i metoda muchowa. Kij do spinningu o długości około 2,7 metra, wytrzymała żyłka, gdyż hol troci, zwłaszcza w małej rzece nie jest łatwy. Z reguły pierwsza reakcja po zacięciu jest najmocniejsza i najbardziej „paniczna”, dlatego dobrze jest przeczekać ją na wysprzęglonym hamulcu, odpowiednio popuszczając żyłkę.

Najlepsza przynęta na troć wędrowną

Na troć wędrowną skuteczna będzie większość popularnych sztucznych przynęt, takich jak woblery, rippery czy błystki obrotowe. Łowiąc w mniejszych rzekach warto założyć mniejsze przynęty, nie tak duże jak w przypadku troci jeziorowej. Dobrze sprawdzają się też wahadłówki. To co istotne, to odpowiednie i umiejętne prowadzenie przynęty, która musi być prowadzona na sporej głębokości. Ściągać można ją zarówno z prądem jak i pod prąd.

Okres ochronny troci wędrownej

W przypadku troci wędrownej okres ochronny obowiązuje od 1 października do 31 grudnia.

Rekordowa troć wędrowna

Największą troć wędrowną złowił w 2006 roku Wiesław Flis. Okaz ważył 14,70 kg i mierzył 113 cm długości. – stan na 02.2015

Galeria trociowych okazów

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *