Troć wędrowna
20 lutego 2015
wegorz
Węgorz
24 lutego 2015

Troć jeziorowa

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

 

Troć jeziorowa jest rybą słodkowodną z rodziny łososiowatych. Jest formą troci atlantyckiej. W zależności od miejsca, w którym żyje, osiągać może bardzo różne rozmiary. Jej waga może wahać się od 5 do nawet około 30 kilogramów. Z kolei największe osobniki mają 1,5 metra długości. Szczególnie długie trocie żyją w alpejskich górskich jeziorach. Ryba ta posiada charakterystyczne, srebrne ubarwienie, które na grzbiecie, głowie i bokach posiada ciemne plamki. W stosunku dla długości reszty ciała, posiada niewielka głowę i spory otwór gębowy. Tarło troci jeziorowej odbywa się między 3 a 7 rokiem życia i ma miejsce w rzekach wpływających do jeziora. Trocie wybierają miejsca na dnie, o spokojnym nurcie i stałym przepływie wody. Młode przez pewien czas pozostają w rzece, by po około 2 latach spłynąć do jeziora.

troć jeziorowa

Występowanie i liczebność

Trocie występują praktycznie w całej Europie, szczególnie sporo jest ich w jeziorach i wodach górskich, najwięcej w Alpach, Karpatach a także na wyspach brytyjskich. Trocie żyją w jeziorach i zbiornikach zaporowych, początkowo w wyższych partiach zbiornika, z biegiem lat schodzą niżej. Preferują dobrze natlenioną i czystą wodę. Najlepiej czuje się w zimnych wodach, dlatego upodobała sobie w sposób szczególny jeziora w górach. Również w Polsce można ją spotkać w górskich jeziorach, a także w wodach Warmii i Mazur oraz na Pomorzu.

Gdzie i kiedy łowić troć jeziorową?

Polska jest ewenementem pod względem trociowych łowisk. Występują u nas potężne trocie, o wadze kilkunastu kilogramów, które ciężko jest spotkać w innych krajach, sezon na łowienie troci trwa z reguły od stycznia do września. Preferują one kamienne brzegi, zatopione drzewa i gałęzie, wodną roślinność, podwodne wzniesienia i wszelkie inne zakamarki, gdzie mogą się ukryć.

Jaka technika na troć jeziorną?

Trocie jeziorowe najlepiej łowić na spinning bądź metodą trollingową. Kije z reguły długości 2,70 – 3,00 m, o ciężarze wyrzutu ok. 40-50 gramów, żyłka lub plecionka o większej wytrzymałości.

Najlepsza przynęta na troć jeziorową

W trollingu najlepiej sprawdzą się duże i ciężkie błystki wahadłowe, o długości ok., 15 cm, woblery, lub rippery. Z kolei na spinning dobrze będzie założyć woblery głęboko schodzące, o długości 15-20 cm jak i nawet dłuższe, błystki lub gumy z główką jigową.

Okres i wymiar ochronny troci jeziorowej

Dla troci nie obowiązuje okres ochronny, z kolei wymiar ochronny dla tej ryby to 50 cm.

Rekordowa troć jeziorowa

Największą w Polsce troć jeziorową złowił w 2006 roku Piotr Matuszewski. Ważyła 7,30 kg i miała długość 83,5 cm. – stan na 02.2015

Galeria trociowych okazów

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *