Świnka pospolita
17 lutego 2015
Troć wędrowna
20 lutego 2015

Tołpyga biała

Tołpyga-biała

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

 

Tołpyga biała jest rybą słodkowodną z rodziny karpiowatych. Charakteryzuje ją bocznie spłaszczone, wydłużone ciało o krępej budowie i słabym wygrzbieceniu. Pokryte jest wieloma bardzo drobnymi łuskami, które są mocno umiejscowione w skórze. Tołpyga ma dużą głowę z niewielkimi oczami. Duży otwór gębowy. Grzbiet ryby ma barwę ciemnoszarą, a głowa oraz boki są koloru zielonego z szarym połyskiem. Brzuch tołpygi jest srebrzysty, a płetwy mają żółtawy kolor. Przeciętnie osiąga do 100 cm długości i waży kilkanaście-kilkadziesiąt kilogramów. Największe osobniki osiągają do 150 cm a ich waga przekracza 50 kg. Uważana jest za gatunek szkodliwy dla ekosystemów wodnych, w których żyje. Tołpyga odżywia się głównie planktonem wodnym oraz pokarmem roślinnym, robakami, mięczakami a także mniejszymi rybami. Tołpyga jest ceniona ze względu na smaczne mięso. Razem z tołpygą białą do Polski została introdukowana także tołpyga pstra, jednak jej występowanie jest śladowe. Zarówno tołpyga biała jak i tołpyga pstra nie rozmnażają się w Polsce w warunkach naturalnych. Wszystkie spotykane w naszych wodach przedstawicielki i przedstawiciele tych gatunków pochodzą ze sztucznego zarybienia.

tołpyga biała

Występowanie i liczebność

 

Naturalnym siedliskiem ryby jest Azja, a szczególnie Chiny, skąd została ona sztucznie adaptowana do wielu krajów na całym świecie. Do polskich wód tołpyga została wpuszczona w 1965 roku. Można ją spotkać głównie w rzekach i dużych jeziorach.

Gdzie i kiedy łowić tołpygę?

Łowienie tołpygi samo w sobie nie jest częstym zajęciem wędkarzy. Najczęściej stanowi ona przyłów podczas połowu karpi. Próby złowienia tej ryby możemy podejmować przez cały rok, z reguły są one aktywniejsze jesienią, zwłaszcza w dużych rzekach takich jak np. Odra.

Zobacz również: Wielka tołpyga z Odry

Jaka technika na tołpygę?

Niejeden wędkarz byłby miło zaskoczony gdyby podczas połowu karpi czy amurów udało mu się złowić niespodziewanie wielką tołpygę. Nie dziwi więc fakt, że największe okazy tego gatunku łowione były na grunt i spławik, czyli techniką najczęściej stosowaną przy połowie karpi. Aby wyholować ją na brzeg z pewnością potrzeba silnego wędziska o sztywnej akcji, np. typu feeder. Do tego mocny kołowrotek z dobrym hamulcem i gruba żyłka ok. 0.50 mm. Wtedy mamy szansę, że ta wielka i mocno walcząca w wodzie ryba stanie się naszą zdobyczą.

Najlepsza przynęta na tołpygę

Skutecznej przynęty na tołpygę nie ma, gdyż z reguły tej ryby się nie łowi. Zdarzają się sytuacje, że bierze ona np. na złożoną w kostkę sałatę lub inne przynęty roślinne, z uwagi, że jest rybą planktonożerną. Przynęty karpiowe takie jak kukurydza czy robaki też mogą się sprawdzić. Jeśli chodzi o zanętę to warto spróbować pokruszonych ciastek, słodyczy, mleka w proszku – ważne aby zanęta tworzyła obłok, smugi, które rozchodzą się w wodzie.

Okres i wymiar ochronny tołpygi

Tołpyga biała nie posiada wymiaru ani okresu ochronnego.

Rekordowa tołpyga

Największą w Polsce tołpygę złowił w 2007 roku Adam Adamczyk. Okaz miał 144 cm długości i ważył 54 kilogramy. W 2014 roku głośno było również o wędkarzu z Wrocławia, który w Odrze złowił tołpygę długości 122 cm. – stan na 02.2015

Galeria okazów – tołpyga

 

1 Komentarz

  1. Raffi pisze:

    Ta z pierwszego zdjęcia ważyła 42 kg przy długości 143 cm 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *