Podnoszony spławik – jak i kiedy łowić?
8 maja 2019
Ciężkie liny i karasie
21 maja 2019

Szczupaki – poznaj sekrety drapieżników

Szczupaki to bardzo interesujące ryby. Przedstawiam garść bardzo pomocnych informacji dotyczących tego gatunku. Informacje pochodzą z obserwacji i badań naukowych.

 

Szczupaki

 

Szczupaki są kanibalami. Kradną też innym szczupakom zdobycz, którą upolowały. Nie w każdej wodzie te cechy są równie silne. Zależą od tego, ile szczupaków jest w danej wodzie i jak dużo pokarmu mają do podziału. Duża konkurencja i nieduża ilość pokarmu wzmagają kanibalizm oraz kradzieże zdobyczy. Oznacza to, że szczupakopodobne przynęty nie w każdym zbiorniku będą równie skuteczne.

 

Atraktor zapachowy na szczupaki z oferty wędkarskiego sklepu internetowego BOLW.pl

 

Szczupaki – zwyczaje

Zasadniczo szczupaki unikają innych osobników swego gatunku ze względu na konkurencję i kanibalizm. W zbiornikach, gdzie nie ma zbyt dużo szczupaków, są one rozmieszczone pojedynczo, z dala od innych osobników. Jeżeli natomiast szczupaków w wodzie jest dużo, mają one do wyboru: albo zająć miejsce mało atrakcyjne, albo dzielić się dobrym stanowiskiem z innymi. Taką sytuację obserwuję na moim „tajnym” jeziorku.

 

 

Aktywność szczupaków

 

Szczupak, jak każda ryba, ma swój optymalny zakres temperatury wody. Intensywnie wtedy żeruje. Jest to temperatura od 4 do 10°C, czyli taka, która ma miejsce wiosną i jesienią. Już po zejściu lodu i kilku cieplejszych dniach, szczupaki zaczynają mocniej żerować. Wiele razy miałem wtedy ich brania na czerwone robaki. Zwykle ma to miejsce w okolicach początku marca i trwa maksymalnie parę tygodni.Kolejny skok aktywności żerowej przypada oczywiście po tarle. Ten okres, w różnych częściach kraju i różnych zbiornikach, wypada w różnym czasie. Możemy umownie przyjąć, że przypada mniej więcej na początek maja, czyli na otwarcie sezonu szczupakowego. Co roku obserwuję majówkowych szczupakowców. Ich wyniki jednak zwykle nie powalają. Powodów może być kilka jak np. obfitość naturalnego pokarmu.

W lecie natomiast szczupaki biorą raczej słabo. Osobiście odpuszczam je sobie na rzecz innych gatunków. Dopiero z przyjściem chłodniejszych sierpniowych nocy, intensywność żerowania szczupaków wzrasta. Czas szczupakowych żniw zbiega się ze żniwami rolniczymi. Kończy się natomiast z pierwszym lodem lub ostatnimi laty – z 1 stycznia, czyli początkiem okresu ochronnego. Jako ciekawostkę napiszę, że choć szczupak nie lubi mroźniej wody, to jednak np. Szwedzi łowią go z powodzeniem na wędkę pod lodem i to sztuki kilkunastokilogramowe.

Przypon JAXON na szczupaki

 

Co lubią szczupaki

Duże szczupaki lubią atakować duże ryby. Szkoda im energii na uganianie się za drobnicą. Wolą konkretny kąsek niż rybkę, której nawet nie poczują w żołądku. Zapolują na grubą rybę, którą będą trawiły kilka dni, i dopiero gdy żołądek zacznie odczuwać pustkę, zapolują znów. Badania wykazały, że wraz ze wzrostem wielkości szczupaka spada liczba jego ofiar, ale zwiększa się ich waga. Nie oznacza to bynajmniej, że nie zjedzą mniejszej ryby, gdy napatoczy się im przed nos.  Zwłaszcza wiosną woda roi się od małych ryb, które stanowią łatwy łup. Szczupak poluje, kiedy jest głodny, wtedy poluje także na małe ryby. Zauważmy przy tym, że jeżeli szczupak dopiero co zjadł jakąś rybę i ma pełny żołądek, to raczej nie będzie skory do uderzenia w naszą przynętę (chyba że ze zdenerwowania, a nie z głodu). Dlatego czasem warto regularnie odwiedzać miejsca, w których pokazują się „grube mamuśki” – nie wiadomo kiedy zrobią się głodne.

 

Szczupak – co warto o nim wiedzieć?

Badania nad rytmem dobowym szczupaków pokazały, że są one najbardziej aktywne rano i wieczorem, ale również w nieco południe. Pomiędzy tymi okresami zwykle występują znaczne spadki aktywności żerowej.
Główny zmysł, jakiego używa szczupak przy atakowaniu swych ofiar, to zmysł linii nabocznej. Nawet ślepe szczupaki potrafią skutecznie polować na żywe ryby. Potwierdzone są przypadki ślepych szczupaków, które żyły kilka lat. Te same szczupaki nie potrafiły odnaleźć martwych ryb, gdyż zmysł powonienia jest u nich bardzo słabo rozwinięty. Z kolei wzrok jest prawie tak ważny dla szczupaka, jak „dotyk”.
W czasie ataku szczupak dopływa do zdobyczy z zamkniętym pyskiem. Tuż przed uderzeniem otwiera pysk gwałtownie, wytwarzając podciśnienie, które zasysa rybę do jego pyska.

 

Rafał Pokusiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *