Sum
6 lutego 2015
Sandacz
Sandacz
11 lutego 2015

Szczupak

Szczupak

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

 

Szczupak jest rybą drapieżną z rodziny szczupakowatych. W polskich wodach jest rybą niezwykle popularną i mocno rozpowszechnioną. Średnio szczupaki osiągają wagę około 10 kilogramów oraz mierzą w granicach 1,5 metra. Największe osobniki mogą warzyc nawet do 20 kg. Szczupak posiada bocznie spłaszczone ciało o opływowym kształcie z wydłużoną głową o bardzo szerokim i dobrze uzębionym pysku. Posiada niezbyt wielkie i dobrze osadzone w skórze łuski oraz nieregularną linię boczną, często poprzerywaną. Młodsze szczupaki z reguły mają barwę jasnozieloną, jasnobrązową bądź srebrną. Na bokach ciemne plamy. Dorosłe osobniki mają ciemnozielone ubarwienie na grzbiecie, boki w jaśniejszych kolorach, nakrapiane, oraz biały brzuch. Szczupaki bardzo szybko rosną i są bardzo dobrymi łowcami. Tarło szczupaków przypada na okres od końca marca do końca kwietnia. Młode osobniki zazwyczaj żywią się skorupiakami, owadami, zjadają także plankton i larwy. Dorosłe szczupaki to prawdziwi łowcy, zjadają mniejsze ryby, zarówno żywe jak i martwe, także w obrębie własnego gatunku. Dzięki szybkiemu tarłu, młode osobniki mogą żywic się wylęgiem płoci czy uklei. Dorosły szczupak nie pogardzi także żabą, skorupiakami, a nawet drobnym ptactwem wodnym. Jego znaczenie gospodarcze jest najwyższe w Europie południowej, co prawda mięso szczupaka jest dość smaczne, jednak z uwagi na skomplikowaną anatomiczną budowę występują problemy z filetowaniem ryby.

szczupak

Występowanie i liczebność

 

Szczupaki występują w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Zarówno w wodach słodkich jak i słonych. W Polsce można spotkać go w Morzu Bałtyckim i wodach przybrzeżnych, a także w stawach, jeziorach, zbiornikach zaporowych, rzekach i innych akwenach. Popularna ryba hodowlana. W naszym kraju niezwykle pospolita. Występuje w gęsto porośniętej wodzie, w okolicach przydennych, często w poszukiwaniu pożywienia zapuszcza się na podwodne łąki.

Gdzie i kiedy łowić szczupaka?

Ulubione miejsca przebywania szczupaka to obszary podwodnej roślinności, w której łatwo może się przyczaić, czekając na ofiarę. Szczupaki najlepiej łowić w maju a także we wrześniu i październiku. W tych miesiącach są najaktywniejsze. Najlepiej zasiadki urządzać rankiem bądź w późnych godzinach popołudniowych. Upodobał sobie zwłaszcza dni gdy wieje silny wiatr i jest pochmurna pogoda. Wtedy może zerować przez cały dzień.

Jaka technika na szczupaka?

Najpopularniejszą techniką do łowienia szczupaków jest spinning. Często sprawdza się również grunt, ewentualnie spławik. Podobnie jak przy sumach, również szczupaki wymagają od nas mocnego i silnego sprzętu. Kij o długości ok. 3 metrów, mocny kołowrotek i żyłka 0.25-0.30. Do tego mocny hak. Wędka powinna mieć sztywną akcję, gdyż szczupak walczy bardzo mocno.

Najlepsza przynęta na szczupaka

 

Jeśli w naszym łowisku co chwila biorą małe liny, płocie, ukleje, karasie to znak, że szczupaki mają pod dostatkiem pokarmu i aby zainteresować go naszą przynęta, nie może ona przypominać tego co stadami pływa w stawie lub jeziorze. W takim przypadku lepiej podać mu czarnego twistera lub żabę. Pozostałe sztuczne przynęty również doskonale się sprawdzają. Przy połowach na grunt i spinning żywa lub martwa rybka.

Okres i wymiar ochronny szczupaka

Okres ochronny szczupaka trwa od 1 stycznia do końca kwietnia. Wymiar ochronny wynosi 50 cm.

Rekordowy szczupak

Rekordowego szczupaka w Polsce w 1976 roku złowił Marian Powlaczuk. Okaz ważył 20,80 kg i mierzył 130 cm. – stan na 02.2015

Galeria szczupakowych okazów

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *