wakacje-na-ryby-z-dzieckiem
Wakacje? Na ryby z dzieckiem!
17 lipca 2015
konkurs-zapas-zanety-na-caly-rok
Konkurs! Zapas zanęty na cały rok!
24 lipca 2015

Świnka w lipcu i sierpniu

swinka-w-lipcu-i-sierpniu

Świnka – księżniczka rzek.

Podczas niżówek w naszych rzekach, warto poobserwować wodę przystając na moście . Bardzo często można w niej zauważyć niezwykłe widowisko. Błyski, tak zwane „lusterka” w wodzie świadczą o tym, że Świnki intensywnie żerują !

Miejsce :

Lipiec to okres wakacji i urlopów. Wybierając odpowiednie miejsce często będziemy przedzierać się przez tłumy plażowiczów i urlopowiczów zażywających kąpieli zarówno słonecznej jak i tej wodnej. Miejsca tak oblegane to przede wszystkim plaże, zarówno te piaszczyste jak i kamieniste. Nas interesują tylko te kamieniste, pokryte otoczakami na których Świnki żerują obgryzając glony porastające kamienie oraz wyszukując pomiędzy nimi smakowitych kąsków w postaci larw różnych owadów. Miejsca te powinny się charakteryzować dość szybkim nurtem – Świnka to ryba prądolubna. Dobrze jak przy brzegu rzeka nieznacznie zwalnia, tworząc miejsce gdzie Świnki mogą odpocząć. Właśnie w takie miejsca będziemy posyłać nasze koszyczki zanętowe.

kamienisty brzegNasze stanowisko – zestawy już w wodzie

Sprzęt:

Ja w wyżej opisanych miejscach używam zestawu gruntowego – feeder. Łowi mi się tak najwygodniej, biorąc pod uwagę to, że można również (przy słabych braniach) troszkę odpocząć. Zestaw jak najmniej skomplikowany: Żyłka główna 0,20-0,22 , koszyczek zanętowy o gramaturze dostosowanej do uciągu wody, założony na rurce antysplątaniowej. Ja stosuję od 50 do nawet 80 gram. Koszyczek wraz z rurką zastopowany jest krętlikiem do którego na drugim końcu dowiązujemy przypon o długości minimum 30 cm. Osobiście preferuje troszkę dłuższe, prawie 50 cm. Przypony wykonuję z żyłki 0,16-0,18. Świnka to wbrew pozorom bardzo waleczna ryba. Przyłowem też może okazać się królowa rzek – Brzana. Na końcu naszego zestawu wiążemy haczyk w rozmiarze 0,16, z cienkiego drutu, dość dobrej jakości – Świnka ma wbrew pozorom twardy pysk. Dobry ostry haczyk z łatwością wbije się specyficzny pyszczek Świnki, gwarantując udany hol w silnym prądzie.

świnkaCharakterystyczny pyszczek świnki. Nie można jej pomylić z żadną inną rybą.

catch and releaseTylko Catch and Release dla tak walecznej ryby!

Zanęta i przynęta:

Zanęt na rynku wędkarskim jest ogrom. Ja osobiście wybieram gotowe mieszanki ze średniej półki, zazwyczaj dedykowane typowo pod rzekę lub feeder. Do zanęty dodaję płatków owsianych zwykłych! Stanowią one ważny dla mnie element wabiący przy połowie Świnek, do tego dosypuję niewielką ilość pinki. Zanęta musi być stosunkowo ciężka i zwarta, aby prąd wody nie rozmywał jej zbyt szybko. Moja mieszanka zanętowa to nic skomplikowanego, powinna tylko skutecznie wabić ryby. Podstawową przynętą jaką stosuje jest biały robak. W miejscach w których łowię, sprawdza się on bardzo dobrze. Gdy ryba bierze bardzo niepewnie stosuję na haczyk również pinkę. Skuteczne też są sparzone gorącą wodą ( nie gotowane!) płatki owsiane.

Zestaw zarzucamy w miejsce w którym główny prąd rzeczny nieznacznie zwalnia. Brania nawet niewielkiej Świnki są bardzo energiczne, a jej hol daje dużo satysfakcji, szczególnie w silnym prądzie.
Częstym przyłowem są też certy, które żerują razem ze Świnkami.
Pozdrawiam i życzę udanych połowów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *