jak-i-co-lowic-w-lutym
Jak i co łowić w lutym?
3 lutego 2015
Szczupak
Szczupak
6 lutego 2015

Sum

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

 

Sum pospolity zwany także sumem europejskim to największa żyjąca w polskich wodach ryba drapieżna z rodziny sumowatych. Największa w Europie ryba słodkowodna. Ciało suma osiąga ponad 2 mety długości i może ważyc ponad 100 kg. Największy złowiony sum miał 5 metrów i wazył ponad 300 kilogramów. To wielkie i długie ciało nie posiada łusek, sum ma duży otwór gębowy silnie uzębiony. Charakterystyczną cechą wyglądu sumów są długie wąsy, dwa długie nad górną wargą i cztery krótkie pod dolną. Sumy mają niezwykle długi, stanowiący nawet 2/3 długości całego ciała ogon oraz sporych rozmiarów płetwę odbytową. Barwa ciała suma zależy od miejsca jego występowania. Ciemny grzbiet może posiadać odcienie zielonkawe, żółtawe lub niebieskawe. Boki mają barwę ciemnożółtą, brzuch jest z kolei szarobiały. W stosunku do dużej głowy, sum posiada niewielkie oczy i nozdrza zakończone małymi rurkami. Sumy są rybami drapieżnymi, dlatego młode osobniki odżywiają się robakami, skorupiakami i bezkręgowcami, zaś dorosłe sumy zjadają mniejsze ryby różnych gatunków, także przedstawicieli swojego własnego. Z reguły są to niezbyt wielkie rybki. Poza rybami sumy jedzą także żaby oraz małe ssaki. Tarło sumów przypada na okres od maja do lipca, zawsze w ciepłej wodzie przy temperaturze powietrza wynoszącej minimum 20 stopni. Dojrzałość płciową ryba ta osiąga między 3. a 6. rokiem życia. Bardzo szybko rosną, 10-miesięczny sum mierzy ponad 60 cm.

sum

Występowanie i liczebność

 

Ta największa słodkowodna ryba występuje na terenie całej Europy. Poza starym kontynentem praktycznie niespotykana. Sumy z reguły są samotnikami, nie żerują w stadach. Spotkać je można głównie w rzekach i zbiornikach zaporowych, rzadziej w jeziorach, choć i tam się one trafiają. Rekord Polski został ustanowiony właśnie na jeziorze. Sumy preferują dolne rejony rzek i zbiorników, o spokojnym nurcie. Stacjonują przy dnie.

Gdzie i kiedy łowić suma?

Najlepsza pora doby na łowienie sumów to wieczór i noc, gdyż właśnie po zachodzie słońca sumy są najbardziej aktywne. Sezon na nie rozpoczyna się po tarle, w lipcu i trwa do jesieni. Zwłaszcza w okolicach września jest najlepsza okazja aby złowić tego wielkiego drapieżnika, gdyż przed zimą stają się one bardziej aktywne.

Jaka technika na suma?

Najczęściej praktykowane techniki przy połowie suma to oczywiście grunt, spławik oraz spinning. Bez względu na metodę, łowienie takiego olbrzyma, w dodatku potrafiącego wyczyniać w wodzie niestworzone rzeczy, wymaga bardzo mocnej wędki, o długości 2-3 metrów. Podobnie kołowrotek, najlepiej sprawdzi się multiplikator. Żyłka w okolicach 0,50 mm i duży, kuty hak. To podstawy sumowego zestawu.

Najlepsza przynęta na suma

 

Na suma działają doskonale wszelkiego rodzaju sztuczne i żywe przynęty, takie jak rybki (żywe lub martwe), rosówki, a także wszystkie popularne przynęty spinningowe, jak: woblery, błystki wahadłowe i obrotowe, twistery i ripery. To o czym trzeba pamiętać, to aby przynęta miała odpowiednio duży rozmiar.

Okres i wymiar ochronny suma

Sum jest w Polsce chroniony. Okres ochronny obowiązuje od 1 marca do końca maja w wodach północnej Odry i od 1 listopada do końca czerwca w pozostałych wodach. Wymiar ochronny wynosi 70 cm.

Rekordowy sum

Rekordowego suma w Polsce złowił Tomasz Więsyk w 2012 roku. Okaz mierzył 254 cm i ważył 105 kg. – stan na 02.2015

Galeria sumowych okazów

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *