Podlodowa-blaszka
Pierwsze przygody na lodzie
15 października 2013
Sandacz na fileta
Sandacz na fileta
21 października 2013

Sum – metody

Sum – metody

Z ciekawostek:

  • rekord Polski wagowy: 109 kg, 261 cm (złowiony 8 października 2011 r. w Jeziorze Rybickim)
  • oficjalny rekord świata: ok. 135 kg (według organizacji IGFA), złowiony w rzece Pad we Włoszech

SUM

Dla każdego wędkarza połów suma to wielkie wydarzenie i niezwykła przygoda. Sum jest bowiem rybą, która w dorosłym stadium dochodzi nawet do ponad 100kg i długości 2m, a w wodzie ma jeszcze większą siłę. Czasem taka walka trwa bardzo długo i kończy się tym, że zmęczony wędkarz przecinając żyłkę rezygnuje i zwraca wolność rybie lub też po prostu zabiera ze sobą osobę towarzyszącą, pomocną w tym wyzwaniu.

Gdzie łowić sumy?

Sumy głównie żerują i przebywają w głębokich toniach wodnych, natomiast w rzekach spotkać je można w dołach i wyrwach utworzonych przez wiry oraz rzeczne prądy. Czasem też „goniąc” za swoim pokarmem robią wypady na płycizny. Najczęstszym miejscem ich przebywania są jednak ciemne doły, gdzie czekają na pożywienie.

Bardzo ważną rzeczą jest wybór łowiska. Należy szukać głębokich dołów, co ułatwia łowienie z łódki – jako najlepszy i najbardziej chyba skuteczny sposób. Do łodzi dobrze jest też zabrać echosondę, która pomoże w rozpoznaniu dużego okazu albo mniejszych ryb. Miejsca takie spotkać można na rzekach najbardziej łownych takich jak: Wisła, Bóg, Odra i Narew. Najlepszy czas żerowania tych ryb to noc, więc właśnie wtedy dobrze jest wybrać się na łowy.

Wszystkożerny potwór

Sum, trafnie zwany „śmieciarzem” żywi się wszystkim co znajdzie, choć głównie jest mięsożercą. Są to ryby, żaby, ślimaki, małże, raki, a nawet małe wodne ptactwo.

rekordowe sumy

rekordowe sumy

 

Metody połowu suma:

  • Gruntówka – tu nie potrzeba zbyt wyszukanego sprzętu. Mocny i solidnie wykonany kij o długości mniej więcej od 250 do 350cm. Przelotki spore i dobre jakościowo. Duży kołowrotek z dość pojemną szpulą, hamulcem. Istotne jest, żeby rolka kabłąka była łożyskowa. Ciężarki dobiera się pod łowisko. Bardzo ważne jest łączenie przyponu i plecionki. Branie suma z gruntu charakteryzuje się jednostajnym pociągnięciem szczytówki – właśnie wtedy należy zaciąć.
  • Trollingowanie – to skuteczna (jednak mniej znana w Polsce ze względu na brak warunków) metoda łowienia dużych okazów. Dobrymi łowiskami są tu: głębokie, ledwie płynące akweny bez zaczepów i o równym dnie. Zdecydowanie potrzebna jest echosonda oraz łódź, którą będzie można pływać wolno i i przez długi czas. Jedną z przynęt są woblery z długim językiem (do głębokiego schodzenia – nawet powyżej 7m). Istotny dodatek to dobry odczepiacz do przynęt. Przy tej metodzie branie jest bardzo mocne, a ryba przeważnie zacięta.
  • Spinningowanie – w rzekach nizinnych metoda ta jest skuteczna całe lato, natomiast w zbiornikach zaporowych dobrym okresem jest koniec lata lub jesieni. Można spinningować w: jamach, uskokach dna. Tu ważna jest mocna, ale lekka zarazem wędka o długości mniej więcej od 2,5 do 3m. Kołowrotek musi mieć płynnie działający hamulec i mieścić sporo grubej plecionki, a swoim ciężarem wyważać zestaw. Również agrafki i kółka łącznikowe przynęt (niezbyt duże, jednak mocne) to znaczące elementy. Podobnie jak w trollingowaniu – i tu skuteczne są woblery, wahadłówki i gumy. Przynęty muszą pracować energicznie. W zaporowych zbiornikach sprawdzają się sztywne rippery , w rzekach blachy wahadłowe. Branie charakteryzuje się mocnym „kopnięciem” – należy wtedy zaciąć solidnie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *