proca wędkarska
Podawanie przynęty z procy
30 października 2017
Amur w Polsce
6 listopada 2017

Śliz pospolity

Śliz pospolity

By Zsoldos Márton - http://zsoldoseladokepek.freeblog.hu/, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10549533

Ryba ta jest przedstawicielem ryb piskorzowatych i dorasta do 8-10 cm. Od kwietnia do czerwca odbywa tarło. Lubi wody dobrze natlenione, najlepiej górskich i podgórskich rzek i większych potoków. Można ją spotkać w krainie pstrąga i lipienia, choć często występuje w krainie brzany, zwłaszcza tam gdzie zalega piaszczyste lub żwirowate dno rzeki. Występuje też w rzekach i wodach wolniej płynących, gdzie dno jest piaszczyste lub piaszczysto-muliste. Warunkiem jednak jest, aby woda była chłodna i czysta.

Rybę tę nie jest łatwo wypatrzeć, jej kolorystyka bardzo dobrze zlewa się z dnem, w którym żyje a do tego, spłoszony ukrywa się lekko zanurzony w mule lub dnie. Śliz ma wydłużony kształt ciała, a przecięcie go w poprzek ciała ukazałoby prawie kwadratowy kształt. Jego otwór gębowy w dolny uzbrojony jest w sześć małych wąsików, dzięki którym śliz wyszukuje pożywienie w dnie. Kolorystyka tej ryby jest brązowo-oliwkowa, wszystkie płetwy rdzawe z ciemnymi naniesieniami.

Pokarmem tej ryby są drobne larwy owadów, glony zalegające na dnie, a także wszelkiego rodzaju pokarm z resztek organizmów zalegający na dnie. Występuje w małych grupach lub często pojedynczo.

Ryba ta ma też wielu wrogów w postaci ryb drapieżnych, dla których stanowi pokarm, takich jak: pstrąg, kleń, miętus, głowacica, czy troć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *