Amurowa kuchnia
12 września 2019
Gdzie na ryby? Wisła w Krakowie
7 października 2019

Skuteczne nęcenie w rzece

Skuteczne nęcenie w rzece nie jest łatwe i wymaga doświadczenia. Poniżej przedstawiam trochę wskazówek dla początkujących.

Skuteczne nęcenie w rzece – konsystencja zanęty

Nurt rzeki sprawia, że zanęta rozmywa się szybciej niż w wodzie stojącej. Im szybszy nurt, tym bardziej spoista powinna być zanęta. Sklepowe mieszanki rzeczne mają dużo składników klejących, ale czasem trzeba jeszcze dodać gliny, a nawet kleju do zanęty (np. bentonitu). Glina wędkarska nie tylko poprawi spoistość mieszanki, ale też ją dociąży, dodatkowo utrzymując kule w nęconym miejscu. Jeżeli chcemy użyć jeszcze cięższej zanęty, możemy dodać do niej żwir oraz klej. Kula zanęty upuszczona na ziemię z wysokości ok. 1 m powinna pozostać w całości. Może się odkształcić, ale nie może pęknąć.

Trzeba mieć świadomość, że im bardziej spoista zanęta, tym mniej smuży i tym bardziej ryby będą trzymały się blisko kul. W tym przypadku zestaw trzeba prowadzić blisko nęconego obszaru i raczej wolno. Natomiast im bardziej zanęta smuży, tym dalej ryby odsuną się od kul i będą żerowały w smudze zanęty, nawet kilka metrów poniżej kul. Zestaw nie musi być prowadzony super precyzyjnie. Dobrze jest przygotować część zanęty bardziej spoistej, która będzie długo zalegała na dnie i część mniej spoistej, która od razu ściągnie ryby w łowisko.

Skuteczne nęcenie w rzece – kształt zanęty

„Kule” do nęcenia w rzece powinny być spłaszczone. Mogą przypominać pączka lub lepiej mocno ściętą piramidę o owalnej podstawie. Dzięki temu nurt wody nie będzie ich porywał w dół rzeki, a jedynie obmywał, odrywając smakowite kąski.

Skuteczne nęcenie w rzece – składniki

Generalnie skład zanęt rzecznych jest zbliżony do zanęt na wody stojące, tylko ilość składników klejących jest większa. Sklepowe mieszanki nadają się do łowienia prosto z paczki. Wystarczy dodać robaki (uśmiercone by nie rozbijały kul) i ewentualnie glinę, żwir i klej do zanęt. Dodatki zanętowe godne polecenia na rzekę to pieczywo fluo, prażona dynia i słonecznik, które niesione nurtem wabią ryby.

Taktyka nęcenia w rzece

Nurt rzeki ma duży wpływ to, gdzie gromadzą się ryby, a nawet, w jaki sposób żerują. Ryby wybierają w rzece miejsca, w których występuje pokarm, a jednoczenie mogą się tam schronić i odpocząć. W te miejsca musi być podana zanęta.

 

Płaskie dno

Jest pomocne w prowadzeniu zestawu, jednak zanęta na takim dnie jest łatwo przesuwana i rozmywana na większym obszarze. Kule powinny być spłaszczone, by opierały się nurtowi. Zamiast nęcić dużą ilością zanęty na wstępie, lepiej jest relatywnie często donęcać. Mamy wtedy pewność, że zanęta jest w łowisku.

Podwodny dołek

W nim również utrzyma się nasza zanęta, a jedynie pewne jej frakcje zostaną wymyte i zabrane dalej, wabiąc ryby z dołu rzeki. Zanętę można wrzucić w dołek, jeżeli jest obszerny, lub nieco przed niego, jeżeli jest mały.

Podwodna górka

Stanowi osłonę przed nurtem dla kul zanętowych, dlatego wrzucamy je za nią. Podczas prowadzenia zestawu, należy go przytrzymać by przynęta przeleciała nad górka i jej nie zaczepiła.

 

Dno opadające w rzece

Tu również łowi się trudno, ale i trudno nęci, gdyż zanęta jest sukcesywnie zmywana „w dół”. Najlepiej nęcić mało, a często.

Dno wznoszące się

Ułatwia ono nęcenie, gdyż zanęta ścieli się na niewielkim obszarze i nie jest zbyt mocno rozmywana. Nieco trudniej jednak jest łowić w takim miejscu.

Na koniec praktyczna rada. Czasem warto zajrzeć złowionym rybom do pyska i sprawdzić co wyjadają z zanęty. Niektórzy wędkarze delikatnie ściskają brzuch ryby, aby zobaczyć co jadła na podstawie treści jelitowej. Te sposoby pozwolą sprawdzić co rybom smakuje w danym dniu i czym nęcić i na co łowić.

 

Rafał Pokusiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *