Sandacz
Sandacz
11 lutego 2015
Świnka pospolita
17 lutego 2015

Sieja pospolita

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

 

Sieja pospolita jest rybą z rodziny łososiowatych. Jest to nazwa wspólna dla kilku gatunków ryby, z których najpopularniejsza jest sieja pospolita. Charakteryzuje się wysmukłym kształtem ciała, zbliżonym do kształtu śledzia. Posiada małą głowę o spiczastym kształcie i większe niż u pozostałych ryb łososiowatych łuski. Sieja może mieć niebieskawo zielony lub ciemnozielony grzbiet. Boki i brzuch są barwy białej lub srebrzystej. Średnia długość tej ryby wynosi około 30-50 cm, a największe osobniki dorastają 60 cm i ważą około 3 kg. Odżywiają się skorupiakami, larwami owadów, ikrą i wylęgiem ryb a także roślinnością wodną. Tworzy formy osiadłe i wędrowne, przez co spotyka się ją zarówno w rzekach jak i w jeziorach (schodzi tam głównie na tarło), które trwa między wrześniem a grudniem. Ryba bardzo wrażliwa na czystość wody poziom tlenu.

sieja

Występowanie i liczebność

 

Sieja występuje w Europie, głównie w Wielkiej Brytanii, wodach północnej Rosji, Bałtyku a także w Alpach. W Polsce spotyka się ją głównie w jeziorach na Pomorzu i w warmińsko-mazurskim. Popularna miedzy innymi w jeziorach: Wdzydze, Wigry i innych. W południowej części Polski rzadziej spotykana. Najaktualniejsze dane mówią o występowaniu siei w 63 polskich jeziorach.

Gdzie i kiedy łowić sieję?

Sieja przez lata miała opinię ryby typowo zimowej, a najlepiej łowi się ją spod lodu. Od początku stycznia, kiedy kończy się okres ochronny, wędkarze próbują swoich sił na zamarzniętych mazurskich jeziorach. Sieja jest rybą niezwykle waleczną, w wodzie potrafi wykonywać bardzo gwałtowne ruchy. Z reguły znaleźć ją można daleko od brzegu, na dużych głębokościach w okolicach nawet 30 metrów.

Jaka technika na sieję?

Sieja jest rybą typowo zimową. Najlepiej sprawdza się łowienie siei na podlodówkę, można wyciągać w ten sposób naprawdę spore okazy.

Najlepsza przynęta na sieję

 

Sieja spod lodu najlepiej bierze na mniejsze mormyszki. Były przypadki łowienia na wędkę, warto wtedy spróbować ochotki lub czerwonego robaka.

Okres i wymiar ochronny siei

Sieja posiada wymiar ochronny wynoszący 35 cm. Został ustanowiony także okres ochronny, który rozpoczyna się 15 października i trwa do końca roku kalendarzowego.

Rekordowa sieja

Rekord Polski należy do Bronisława Dębskiego, który w 1986 roku złowił sieję o długości 74 cm i wadze 3,75 kg. – stan na 02.2015

Galeria siejowych okazów

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *