Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników
Sieja pospolita jest rybą z rodziny łososiowatych. Jest to nazwa wspólna dla kilku gatunków ryby, z których najpopularniejsza jest sieja pospolita. Charakteryzuje się wysmukłym kształtem ciała, zbliżonym do kształtu śledzia. Posiada małą głowę o spiczastym kształcie i większe niż u pozostałych ryb łososiowatych łuski. Sieja może mieć niebieskawo zielony lub ciemnozielony grzbiet. Boki i brzuch są barwy białej lub srebrzystej. Średnia długość tej ryby wynosi około 30-50 cm, a największe osobniki dorastają 60 cm i ważą około 3 kg. Odżywiają się skorupiakami, larwami owadów, ikrą i wylęgiem ryb a także roślinnością wodną. Tworzy formy osiadłe i wędrowne, przez co spotyka się ją zarówno w rzekach jak i w jeziorach (schodzi tam głównie na tarło), które trwa między wrześniem a grudniem. Ryba bardzo wrażliwa na czystość wody poziom tlenu.
Sieja występuje w Europie, głównie w Wielkiej Brytanii, wodach północnej Rosji, Bałtyku a także w Alpach. W Polsce spotyka się ją głównie w jeziorach na Pomorzu i w warmińsko-mazurskim. Popularna miedzy innymi w jeziorach: Wdzydze, Wigry i innych. W południowej części Polski rzadziej spotykana. Najaktualniejsze dane mówią o występowaniu siei w 63 polskich jeziorach.
Sieja przez lata miała opinię ryby typowo zimowej, a najlepiej łowi się ją spod lodu. Od początku stycznia, kiedy kończy się okres ochronny, wędkarze próbują swoich sił na zamarzniętych mazurskich jeziorach. Sieja jest rybą niezwykle waleczną, w wodzie potrafi wykonywać bardzo gwałtowne ruchy. Z reguły znaleźć ją można daleko od brzegu, na dużych głębokościach w okolicach nawet 30 metrów.
Sieja jest rybą typowo zimową. Najlepiej sprawdza się łowienie siei na podlodówkę, można wyciągać w ten sposób naprawdę spore okazy.
Sieja spod lodu najlepiej bierze na mniejsze mormyszki. Były przypadki łowienia na wędkę, warto wtedy spróbować ochotki lub czerwonego robaka.
Sieja posiada wymiar ochronny wynoszący 35 cm. Został ustanowiony także okres ochronny, który rozpoczyna się 15 października i trwa do końca roku kalendarzowego.
Rekord Polski należy do Bronisława Dębskiego, który w 1986 roku złowił sieję o długości 74 cm i wadze 3,75 kg. – stan na 02.2015