Szczupak
Szczupak
6 lutego 2015
Sieja pospolita
11 lutego 2015

Sandacz

Sandacz

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

 

Sandacz jest popularną rybą drapieżną zaliczającą się do rodziny łososiowatych. Charakteryzuje go wydłużone, nieco spłaszczone bocznie ciało, z licznymi łuskami, których liczba wzdłuż linii bocznej wynosi od 55 do 77. Sandacze w stosunku do reszty ciała posiadają dość niewielką głowę i przedni otwór gębowy. Charakterystyczne duże oczy świecą w ciemności. Sandacz posiada szarozielony lub szarobrązowy grzbiet oraz jaśniejsze boki z liczbą 8-12 ciemnych smug przebiegających w poprzek, podobnie jak u okonia, z tym, że są one o wiele krótsze. Dorosłe osobniki osiągają maksymalnie 130 cm długości a ich waga dochodzi do 15 kilogramów. Znaczenie gospodarcze sandacza jest duże, ryba ta jest często i chętnie hodowana w stawach hodowlanych. Również wśród wędkarzy cieszy się sporym szacunkiem i powodzeniem. Najmniejsze osobniki odżywiają się planktonem, po osiągnięciu 15 cm stają się klasycznymi drapieżnikami, żywiącymi się najpierw narybkiem zaś później małymi rybkami. Tarło sandaczy odbywa się w kwietniu i maju, na płyciznach gdzie głębokość wynosi około 1m, wśród korzeni, zatopionych gałęzi i innych miejsc, do których dostęp jest utrudniony.

sandacz

Występowanie i liczebność

 

Sandacz występuje praktycznie w każdym zbiorniku słodkowodnym. Z powodzeniem spotkamy go w większych stawach, jeziorach, zbiornikach zaporowych a także w nizinnych rzekach. Sandacze są wrażliwe na niewielką ilość tlenu w wodzie. Występują w centralnej Europie i Wyspach Brytyjskich. Nie ma go na terytorium Skandynawii, północnej Rosji a także na Bałkanach. Najczęściej spotkać go można na większych głębokościach, ponieważ dobrze czuje się w mętnej wodzie o piaszczystym, żwirowym i mulistym dnie. To jego naturalne środowisko do żerowania.

Gdzie i kiedy łowić sandacza?

Sandacz to prawdziwy nocny łowca. Jego świecące nocą oczy są przystosowane do ciemności. Najaktywniejszy jest wieczorem, w nocy oraz przed wschodem słońca. Po zmroku sandacze wychodzą z centralnych, głębokich pozycji na tereny przybrzeżne. Jeśli chodzi o porę roku, to najlepszą będzie jesień. W grudniu można próbować łowić go w rzece, bądź spod lodu. Zazwyczaj brania są dobre.

Jaka technika na sandacza?

Najpopularniejsze metody połowu sandaczy to spinning lub grunt. W przypadku sandacza stosujemy żyłkę w granicach 0.30 mm i wędzisko długości do 4 metrów i sporej wielkości haczyk. Sandacze są silne i waleczne, tego nie trzeba nikomu tłumaczyć. Dlatego gruba żyłka i mocny kołowrotek są obowiązkowe.

Najlepsza przynęta na sandacza

 

Spinning w przypadku sandaczy dobrze sprawdza się na woblery, błyski wahadłowe i obrotowe, ale także gumy, raczej większych rozmiarów. Szczególnie warto spróbować łowienia na koguta, który uznawany jest za przynętę typowo sandaczową. Dobrze sprawdzą się oczywiście żywce lub rosówki.
Jeśli chcemy łowić na grunt, najlepiej próbować zestawu na martwą rybkę. Duże sandacze z pewnością chętniej zainteresują się nieco łatwiejszym łupem w postaci rybki niż inną, mniej atrakcyjną przynętą.

Zobacz również: “Sandacz na fileta”

Okres i wymiar ochronny sandacza

W przypadku sandaczy obowiązuje zarówno wymiar ochronny, który wynosi 50 cm jak i okres ochronny rozpoczynający się 1 stycznia i trwający do końca maja.

Rekordowy sandacz

Rekordowego, 104 – centymetrowego sandacza złowił w 2004 roku Dariusz Szwed. Ryba ważyła 14,20 kg. – stan na 02.2015

Galeria sandaczowych okazów

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *