Pięć najlepszych łowisk w Polsce – gdzie na ryby?
29 maja 2019
Łowienie sandaczy z opadu
10 czerwca 2019

Sandacz na spławik w noc i w dzień

 

Jaką metodę wybrać, by zwiększyć skuteczność połowu? Sandacz na spławik to sprawdzony sposób.

 

Dlaczego na spławik?

 

– wody sandaczowe są przebłyszczone i coraz trudniej skusić te ryby na sztuczne przynęty,
– w nocy sandacze często żerują blisko brzegu na płytkiej wodzie,
– łowienie drapieżników na spławik, zwłaszcza w nocy ze świetlikiem, jest niezwykle ekscytujące,
– to tańsza metoda niż na spinning.

 

Miejscówki sandaczy w stojącej wodzie

 

Wiadomo, że sandacz lubi twarde kawałki dna. W dzień będą to głębsze obszary – spadki dna, dołki, blaty, górki, stare koryto rzeki, i podwodne „patyki” np. karcze. Przy brzegu znajdziemy sandacza  głównie wcześnie rano i późno wieczorem oraz w pochmurne dni.
W nocy również znajdziemy sandacza na blatach, czy przy spadkach, ale często blisko brzegu, za spadkiem przy trzcinach. Będzie można nawet usłyszeć, jak gania drobnicę, nierzadko przy powierzchni.

 

 

Sprzęt na sandacza

 

Do łowienia sandaczy na spławik wystarczy wędka spławikowa lub elastyczna gruntówka np. picker. Na kołowrotku nawijamy żyłkę 0,24-0,30 mm. Przypon wykonuję z żyłki o 0,02 mm cieńszej. Jego długość waha się od 30 do 60 cm. Im krótszy tył, tym łatwiej będzie się zarzucało zestaw, ale im dłuższy – tym więcej luzu ma żywiec i biorący sandacz. Przypon zakończony jest haczykiem nr 4-2/0. Rybkę zakładam za pyszczek.
Spławik wybieram o gramaturze do 5 gr. Może to być zwykły spławik jak do połowu białej ryby. Żywiec powinien pływać swobodnie, ale nie zatapiać spławika. Gdy wędkuję po zmroku, używam „świetlików”, ale nie lubię, gdy są zbyt mocne, więc zamalowuję je w połowie czarnym markerem. Nie zarzucam daleko od brzegu więc i tak będą dobrze widoczne.

 

 

Zestaw na sandacza

 

Jest bardzo prosty. Montuję go tak jak na białą rybę, z tym że obciążenie stanowi jedna “oliwka” o gramaturze równej wyporności spławika. “Oliwka” opiera się o krętlik łączący żyłkę główną z przyponem.
Grunt ustawiam tak, by oliwka znajdowała się tuż nad dnem lub o nie opierała. W nocy sandacze często żerują w toni lub nawet przy powierzchni. Jeżeli słyszymy małe rybki uciekające przy powierzchni, lepiej jest ustawić płytki grunt.

 

Przynęty na sandacze

Łowiąc na spławik, preferuję żywe przynęty, ale nie wiem, czy rzeczywiście są lepsze od martwych rybek, czy filetów. Najlepsze są ukleje do 15 cm, płocie i jazgarze do 13 cm.

Atraktor zapachowy na sandacze, dodatek do zanęt.

 

Łowienie

Jedną z najważniejszych zasad łowienia blisko brzegu, zwłaszcza w nocy, jest ciche zachowanie. Staram się nie przerzucać zestawów, jeśli nie muszę, nie palę ogniska na brzegu, staram się nie chodzić bez potrzeby i nie prowadzę rozmów. Porównując wyniki „cichych” wędkarzy do „głośnych” mam przekonanie, że warto.

 

Sandacz potrafi bawić się przynętą, co widać na spławiku. Ignoruję zatem szarpnięcia, przytopienia itp. Zacinam dopiero gdy ryba wyraźnie prowadzi spławik.

 

 

Rafał Pokusiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *