Opaska rzeczna – miejscówka wędkarska.
2 marca 2020
Co łowić wiosną?
16 kwietnia 2020

Rzeczna buchta i inne rzeczne meandry

Poprzednio, opisałem kilka najbardziej atrakcyjnych rzecznych łowisk i miejscówek. Teraz czas na uzupełnienie opisu rzecznej anatomii. Rzeczna buchta, zwary, odsypisko – wyjaśniamy, jak je rozpoznać.

Rzeczna buchta

Stromy, często wysoki brzeg przy zewnętrznym zakolu rzeki. Pod wodą wzdłuż tego brzegu tworzy się głęboka rynna. Na powierzchni często widać zwary. Takie miejsce jest lubiane przez wiele gatunków ryb.

Wyspa

Fragment stałego lądu ze wszystkich stron otoczony wodą. Zwykle z jednej lub drugiej strony wyspy biegnie rynna. Jeżeli wyspa jest pokryta roślinnością, ryby mogą żerować przy jej brzegach.

Przemiał

Jest to formacja denna, mająca postać przemieszczającej się piaszczystej ławicy. Jest to łowisko bolenia.

Odsypisko rzeczne

Wypłycenie powstające naprzeciwko buchty. Nie jest atrakcyjne dla ryb, ale można z niego obławiać rynnę wzdłuż buchty.

Zwary rzeczne

Zawirowania wody powstające nad podwodnymi przeszkodami, np. kamieniami.

Wlew rzeczny

Wąskie gardło powstające pomiędzy dwoma głazami itp. Woda przelewająca się przyspiesza, a za kamieniami jest spokojniejsza woda, w której skrywają się ryby np. pstrągi, klenie.

 

WOBLER PŁYWAJĄCY NA KLENIE – PRZYNĘTA TROLLINGOWA

Mosty na rzece

Latem ryby kryją się pod mostem przed prażącym słońcem. Przy podporach mostu często kryją się drapieżniki. Między filarami rzeka przyspiesza, tworząc rynny zamieszkiwane przez białoryb. Za filarami tworzą się wypłycenia, na których odpoczywa drobnica. Wędkując, pamiętamy o zachowaniu przepisowych 50 m od budowli chodrotechnicznej.

Ujścia dopływów rzecznych

Z dopływu do dużej rzeki dostaje się pokarm oraz natleniona woda. Często w takim miejscu tworzy się ciekawy układ prądów, a czasem wypłukuje się dołek. Z dopływów wracają też ławice białorybu z wiosennego tarła. Za nimi zwykle podążają drapieżniki.

Przybrzeżne trawy

Zapewniają rybom schronienie i możliwość znalezienia pokarmu. Wiosną są to tarliska jednych ryb, a żerowiska innych (tych, które zjadają ikrę, czyli wielu). Z zalanych traw i krzaków wyskakują za drobnica drapieżniki.

 

Rafał Pokusiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *