Pstrag-potokowy
Pstrąg potokowy
29 stycznia 2015
noworoczne-postanowienia
Noworoczne (wędkarskie) postanowienia
30 stycznia 2015

Pstrąg tęczowy

Pstrag-teczowy

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

 

Pstrąg tęczowy jest rybą drapieżną z rodziny łososiowatych. Dorosłe osobniki mierzą zazwyczaj do 60 cm długości i ważą od 4 do 5 kilogramów. Największe okazy mają ponad 130 cm i ważą powyżej 20 kg. Dojrzałość płciową pstrągi tęczowe osiągają w drugim roku życia. Posiadają one niebieskoszary lub zielonoszary grzbiet, oraz niezwykle charakterystyczną różową wstęgę wzdłuż linii bocznej. To właśnie jej pstrąg tęczowy zawdzięcza swoją nazwę. Zarówno na bokach jak i na płetwach znajdują się czarne plamki. Jednak szczegółowe ubarwienie zależy zarówno od wieku ryby jak i od miejsca występowania. Pstrągi tęczowe to drapieżniki, dlatego ich głównym posiłkiem będą: wśród młodych osobników owady i larwy takie jak jętki i ważki, zaś dorosłe żywią się owadami, żabami i małymi rybami. Nie pogardzają także kijankami i robakami. Tarło pstrąga tęczowego odbywa się od grudnia do maja. Najczęściej samica składa ikrę w ujściach rzek o bogatym, żwirowym dnie w którym wcześniej wykopuje dołek. Pstrągi szybko rosną, trzyletni pstrąg tęczowy waży już około 1 kilograma. Ryba ta ma duże znaczenie w hodowli, która w naszym kraju rozwija się szczególnie intensywnie na północy, zwłaszcza w okolicach Pomorza Gdańskiego.

pstrag teczowy

Występowanie i liczebność

 

Ojczyzną pstrąga tęczowego są wody Ameryki Północnej, skąd rozprzestrzenił się praktycznie na cały świat poprzez stopniowe zarybianie. Występuje on w dwóch odmianach: wędrownej i osiadłej. Do Polski trafił w XIX wieku. Mimo to nie należy do ryb bogato występujących w naszym kraju. Spotkać można go w niemal każdej rzece a także w wielu stawach, jeziorach, zbiornikach zaporowych i innych akwenach, jednak do tej pory nie wykształciła się stabilna struktura rozrodu pstrąga tęczowego w warunkach naturalnych. Występujące w Polsce ryby z tego gatunku pochodzą w większości z hodowli lub są efektem sztucznych zarybień.

Gdzie i kiedy łowić pstrąga tęczowego?

Najlepsze miesiące na łowienie tęczowca to okres od maja do sierpnia, gdyż latem jest on najaktywniejszy. Mimo tego ryba żeruje praktycznie przez cały rok. Trudno o regułę co do pory dnia, raz dobre brania mogą być pod wieczór, innym razem wczesnym rankiem.

Jaka technika na pstrąga tęczowego?

Podobnie jak w przypadku pstrąga potokowego, pstrągi tęczowe najchętniej łowi się na spinning lub na sztuczną muchę. Ta druga metoda, z racji większej trudności, konieczności poznania łowiska zalecana jest bardziej doświadczonym wędkarzom.

Najlepsza przynęta na pstrąga tęczowego

 

Na pstrąga tęczowego dobrze sprawdzają się małe woblery lub błystki obrotowe a także wszystkie przynęty gumowe. Muchy zarówno mokre jak i suche, niewielkich rozmiarów.

Okres i wymiar ochronny pstrąga tęczowego

W przypadku pstrąga tęczowego okres ani wymiar ochronny nie obowiązują.

Rekordowy pstrąg tęczowy

Największego pstrąga tęczowego w Polsce złowił w 1993 roku Jerzy Ryba. Ważył on 7,30 kg i mierzył 75 cm. – stan na 01.2015

Galeria tęczowych okazów

 

1 Komentarz

  1. Olo pisze:

    Najlepsza przyneta to ROSOWKA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *