Okon-pospolity
Okoń pospolity
27 stycznia 2015
Pstrag-teczowy
Pstrąg tęczowy
29 stycznia 2015

Pstrąg potokowy

Pstrag-potokowy

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

 

Pstrąg potokowy – ryba słodkowodna z rodziny łososiowatych. Popularna i często występująca w polskich rzekach. Ciało pstrąga ma charakterystyczny, torpedowaty kształt, co jest niezwykle istotne w przypadku ryb rzecznych, gdyż pozwala zmniejszać opór i pokonywać silne prądy rzeczne. Przeciętnie osiąga długość około pół metra i waży 5 kilogramów, chociaż największe okazy mogą mierzyć sobie nawet 80 cm. Jest rybą niezwykle silną i waleczną. Jedne osobniki mają bardziej wygrzbiecone ciało, inne mniej, wszystko zależy od wody w jakiej żyją. Posiada drobne i dobrze umiejscowione w skórze łuski. Jak większość ryb, pstrąg potokowy posiada ciemnawy grzbiet, z kolei jego boki mają barwę żółtawą lub zielonkawą, z nieregularnymi ciemnymi i czerwonymi plamkami. Charakteryzują go duże i silne płetwy oraz dobrze zaznaczony, szeroki otwór gębowy. Na szczególną uwagę zasługuje płetwa tłuszczowa, która znajduje się pomiędzy płetwami: ogonową oraz grzbietową. Odpowiada ona za magazynowanie energii. Tarło pstrąga potokowego przypada na jesień i odbywa się głównie na spokojniejszych dopływach o piaszczystym dnie. Pstrągi są typowymi drapieżnikami, młode odżywiają się larwami owadów, owadami i skorupiakami, zaś dorosłe konsumują przeważnie mniejsze ryby oraz owady.

pstrąg potokowy

Występowanie i liczebność

 

Pstrąg potokowy występuje w wodach niemal całej Europy, a także w Azji i północnej Afryce. Dobrze radzi sobie w zimnej wodzie, dlatego preferuje rzeki o silnym, wartkim nurcie, zwłaszcza ich głębsze obszary, lecz jednocześnie woli wody dobrze natlenione. W Polsce można spotkać go w większości rzek Pomorza, Warmii i Mazur, Dolnego Śląska a także Wielkopolski (głównie Warta i jej dorzecza), a także w górskich potokach Tatr, Sudetów i Beskidów. Jego populacja w naszym kraju zmniejsza się wskutek sztucznej regulacji rzek, stawiania tam zaporowych i pospolitego kłusownictwa.

Gdzie i kiedy łowić pstrąga potokowego?

Wczesną wiosną, w okolicy marca, pstrągi robią się bardziej aktywne. Wtedy to też można spodziewać się dobrych brań, jednak pstrągi najlepiej łowi się w ciepłych miesiącach, od wiosny do końca lata. Wtedy bowiem żerują praktycznie przez cały dzień. Im dzień krótszy, tym aktywność pstrąga potokowego spada i brania najczęściej pojawiają się rano i wieczorem.

Jaka technika na pstrąga potokowego?

Na wodach należących do Polskiego Związku Wędkarskiego dopuszcza się łowienie pstrąga potokowego na spinning lub na sztuczną muchę. Obie metody są skuteczne i wybór tej lepszej to kwestia specyfiki łowiska i indywidualnych preferencji wędkarza. Jeśli chodzi o metodę nr 1, to warto wspomnieć kilka słów o wędce. Kij do spinningowania może mieć mniej niż dwa metry, może być też trzymetrowy. Wszystko zależy od wielkości rzeki, w mniejszej rzece krótszy kij lepiej się sprawdzi. Koniecznie wędka o szybkiej akcji, ale jednocześnie dość miękka i elastyczna. Ciężar wyrzutu takiej wędki powinien wynosić w granicach 20 gramów. Wszystko dlatego, że pstrągi są niezwykle walecznymi i silnymi rybami. Z tego samego powodu warto uzbroić się w nieco grubszą żyłkę, jeśli spodziewamy się naprawdę sporych osobników, to nawet w okolicach 0.30 mm, lub plecionka. To oczywiście indywidualny wybór wędkarzy.

Z kolei łowienie pstrąga na muchę jest trudniejszym zadaniem. Trudność ta wypływa głównie z konieczności poznania przez wędkarza łowiska, zaobserwowania jakie żywe formy w nim występują, czyli jednocześnie poznanie pstrągowego pożywienia. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam dopasować przynętę do oczekiwań ryby, a jednocześnie mamy niepowtarzalną okazję poznać nawyki, obserwować zachowania pstrąga a także wypracować możliwie najlepszą metodę połowu. W tej metodzie kluczowym zagadnieniem, bez którego szanse na sukces są niewielkie, będzie dopasowanie się do warunków na łowisku. Warto wiedzieć, że ulubionym pokarmem pstrąga jeśli mowa o owadach, są z pewnością: jętki, chruściki, muchówki i inne owady a także bezkręgowce, dżdżownice i inne płazy występujące w wodzie, lub lądowe, które w takiej wodzie się znajdą.

Najlepsza przynęta na pstrąga potokowego

 

Jeśli chodzi o przynęty spinningowe na pstrąga potokowego, tradycyjnie dobrze sprawdzają się: obrotówki, wahadłówki, woblery, cykady czy różnego rodzaju gumowe przynęty.
Warto zastosować zarówno muchę suchą, która dobrze imituje owady poruszające się na wodzie lub lądowe, jak i mokrą, która dobrze sprawdzi się przy naśladowaniu organizmów pływających i dryfujących na wodzie.

Okres i wymiar ochronny pstrąga potokowego

Pstrąg potokowy jest chroniony na wodach PZW od 1 września do 31 stycznia w Wiśle i Odrze wraz z ich dopływami. W pozostałych wodach okres ochronny kończy się w ostatni dzień grudnia.

Rekordowy pstrąg potokowy

Największego pstrąga potokowego w Polsce złowił Marek Miłek w 1995 roku. Jego osiągnięcie to 5,53 kg wagi i 77,5 cm długości. – stan na 01.2015

Galeria pstrągowych okazów

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *