Jak prawidłowo zarybiać i gospodarować wodą?
17 grudnia 2019
Ryba sieja – zimowe połowy
10 stycznia 2020

Połów śledzia z brzegu

Czas Świąt Bożego Narodzenia kojarzy się z dwiema rybami – karpiem i śledziem. Śledź może dostarczyć nie tylko smacznej przekąski, ale też dobrej zabawy na rybach. Połów śledzia z brzegu jest o tyle ciekawy, że na jeden zestaw można złowić aż pięć sztuk naraz.

Połów śledzia – choinka śledziowa

Choinka śledziowa to system kilku żółtych haków na bocznych trokach, z obciążeniem na końcu zestawu. Choinka ma zwykle długość między 1 a 1,5 m i zawiera maksymalnie pięć haczyków (na tyle pozwala prawo) na trokach długości zwykle 5-15 cm. Im większy odstęp między trokami, tym większy zakres głębokości obławiamy. Odległość pomiędzy przyponami powinna być co najmniej taka, jak ich długość. Gotowe zestawy można kupić w sklepach wędkarskich.

Czasem haczyki dodatkowo ozdobione są kolorowymi koralikami lub folią, ale wielu doświadczonych wędkarzy uważa, że to zbyteczne. Głównym elementem wabiącym są błyszczące na złoto haczyki. Żeby uniknąć spadów, poleca się duże haczyki. Większe haczyki też bardziej błyszczą.

 

 

Obciążenie to zazwyczaj ciężarek z krętlikiem o masie 20 – 30 g. Sporadycznie może przydać się większe obciążenie. Zamiast ciężarka można użyć ciężkiej wahadłówki lub małego pilkera. Będzie to dodatkowy element wabiący. Zestaw zamontowany jest zwykle na żyłce 0,30 mm i przymocowany do linki głównej krętlikiem. Żyłka do troków przyponowych powinna być na tyle gruba, by przypon odstawał od żyłki głównej.

Wędki najczęściej stosuje się zwykłe teleskopy, z równie tanimi kołowrotkami. Nie potrzeba lepszych. Sprawdzą się też gruntówki i dłuższe spinningi o cw do 40 g.

 

Wędka morska DAM na śledzie i makrele

 

Uzupełnieniem sprzętu na śledzie będzie wiaderko z wodą i ściereczka do rąk, niemiłosiernie oblepionych śledziową łuską.

Połów śledzia – gdzie i kiedy?

Pojedyncze śledzie i małe ławice w przybrzeżnym Bałtyku występują cały rok. Wielkie ławice pojawiają się wiosną, kiedy ryby te przystępują do tarła. W tym okresie często wpływają w ujścia rzek.

Najłatwiej łowi się śledzie w portach. Wędkujemy z falochronów, nadbrzeży i umocnień i budowli portowych. Chyba najlepsze efekty można mieć w porcie w Łebie. W okresie około tarłowym śledzie złowimy też w ujściach do morza rzek i kanałów, które nie mają portów. Przyłowem w czasie śledziowych łowów są dobijaki, flądry, a nawet okonie, makrele i inne ryby. Najlepsze pory dnia na wędkowanie to poranek i wieczór.

Łowienie śledzi

Śledzie łowimy klasycznie: zarzucamy zestaw jak najdalej i powoli zwijamy. Co jakiś czas podszarpujemy zestawem. Czasem wystarczy wpuścić zestaw tuż przy nabrzeżu i łowić nim jak na dropshota.

Kiedy wyczujesz branie, możesz przestać zwijać lub zwijaj bardzo powoli. Jeżeli jeden śledź złapie haczyk, zaraz kilka innych spróbuje. Trzeba im tylko dać na to czas. Dopiero gdy czujemy kilka szamoczących się ryb, zwijamy zestaw.

Na brania ryb a porcie może mieć wpływ ruch statków. Czasem będzie płoszył nam ryby, a czasem naganiał. Jeżeli ryby się wypłoszą, trzeba będzie trochę poczekać, zanim wrócą.

O TYM TRZEBA PAMIĘTAĆ: wymiar ochronny śledzia to 16 cm.

Rafał Pokusiński

 

Proste dania smakują najlepiej…

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *