Lipień pospolity
11 października 2017
Śliz pospolity
Śliz pospolity
31 października 2017

Podawanie przynęty z procy

proca wędkarska

Niesklejona przynęta dyskretnie podana obok wcześniej wykorzystanej zanęty spożywczej nie raz potrafi pobudzić ryby do żeru. Aby jednak strzelanie z procy było efektywne, trzeba odpowiednio wybrać nie tylko samą przynętę, ale i procę. Akcesoria wędkarskie mają to do siebie, że nie można od żadnych oczekiwać, że będą odpowiednie do wszystkiego. Ten sposób utrzymania ryb przy obranym stanowisku sprawdza się tylko w konkretnych warunkach. Odpowiednie łowisko i warunki atmosferyczne to główne czynniki. Wędkarstwo spławikowe to najlepsza okazja, by wykorzystać na ryby procę. Patrząc na nieliczną grupę wędkarzy, którzy przynętami z procy potrafią trafić idealnie nawet w oddalone o kilkadziesiąt kilometrów wędzisko, trudno oprzeć się zdumieniu. Po krótkiej praktyce zobaczysz, że i tobie może pomóc ta technika.

Jak wybrać procę?

Akcesoria wędkarskie powinny być dobierane z myślą o rybach. Razem z odległością należy zwiększać grubość gumy. To ona gra tutaj najważniejszą rolę. Mniejsza średnica, czyli do 3 mm, to większa celność, ale i mniejsza odległość. Przy grubszej wersji, w zasięgu będzie najbliższych 20 metrów, ale zanęta rozproszy się na większy obszar nęcenia. Gumę można zakupić osobno, więc zmieniając długość wędziska, nie musimy za każdym razem zaopatrywać się w nową procę, a jedynie w nowe gumy, których cena oscyluje w granicach kilkunastu złotych.

Sama konstrukcja procy to już kwestia własnych preferencji. Do wyboru są syntetyczne i aluminiowe. W większości przypadków są to wersje łączone z obu materiałów, aby najlepiej wykorzystać ich cechy. Nie trzeba więc do tego aspektu podchodzić z wielką wagą. Mieszek z kolei ma kluczową rolę, zaraz po gumie. Najlepiej używać mieszka w miarę sztywnego, stożkowego. Taka podstawowa wersja jest wciąż najlepszym rozwiązaniem. Wielkość jest zależna od preferencji wędkarza odnośnie do podawanej porcji, ale o tym później.

przynęty z procy

Wybór zanęty

Wbrew pozorom, konkretna zanęta na ryby nie tylko zwabia określony gatunek, ale też zmienia zasięg wystrzału. Przykładowo, kukurydza poleci stosunkowo daleko i znęci głównie karpie, karasie i liny. Podobnie pellet, który również działa na wszystkie karpiowate. Strzelać można też białymi robakami, pinkami i konopiami, które sprowadzą niemal wszystkie gatunki do obszaru nęcenia. Najbardziej zainteresowane będą prawdopodobnie płocie i leszcze, ale nie należy tego uznać za regułę, bo razem z nawykami wędkarzy zmieniają się i przyzwyczajenia ryb.

Jak strzelać przynętą z procy?

Po dobraniu samego narzędzia i zanęty pozostaje szlifowanie techniki. Kilka rad powinno oszczędzić przynajmniej części godzin poświęconych na próby i błędy. Każdy dodatkowy sprzęt przy stanowisku musi być dostępny na wyciągnięcie ręki, bo wędziska nie można na chwilę zostawić, o ile nie mamy podpórki. Przynęty z procy powinny być wystrzeliwane w małych ilościach, ale dość często. Jeśli jednoczesna obsługa procy i wędki jest dla ciebie trudna, warto umieścić wędkę na statywie na czas wystrzału z procy. Skupienie na niej samej pomoże początkującym w celności. Zanętę trzeba będzie wyrzucić kilkadziesiąt sztuk, a więc celność jest bardzo ważna, bo jeśli chybimy, pole zanętowe się przesunie. Utrzymanie powtarzalności polega na wystrzeliwaniu regularnej porcji przynęty z procy pod tym samym kątem i z taką samą siłą naciągu gumy. Proste.

wędkarstwo spławikowe

Kiedy przynęty z procy mogą zostać wykorzystane?

Mogą być użyte w ściśle określonych warunkach, czyli tak, jak inne techniki wędkarskie i akcesoria wędkarskie. Strzelanie z procy ma sens tylko przy wodzie stojącej, bo najmniejszy nurt potrafi przesunąć pole nęcenia o znaczącą dla wędkarza odległość. Największym wrogiem jest jednak wiatr, którego obecność trudno przewidzieć, dlatego dobrze być gotowym na każdą ewentualność i techniki stosować zależnie od zastanych warunków.

Dobry wędkarz to wędkarz przygotowany na każde warunki. Rezygnację należy uznać za porażkę. Zbieranie doświadczenia odbywa się najszybciej właśnie wtedy, gdy zastajemy niekomfortowe okoliczności. Wędkarstwo spławikowe to wiele sposobów. Niektóre są bardziej popularne, inne chowane w tajemnicy przez garstkę wtajemniczonych. Warto mieć w zanadrzu również procę, która na pewno przyda się częściej, niż rzadziej, bo wystarczy dobra pogoda na ryby i jezioro. Połamania procy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *