co-dodac-do-zanety-aby-byla-skutecna
Co dodać do zanęty, aby była skuteczna?
18 września 2015
jak-i-co-lowic-w-pazdzierniku
Jak i co łowić w październiku?
2 października 2015

Pierwszy zestaw spinningowy – co wybrać?

pierwszy-zestaw-spinningowy-co-wybrac

Spinning dla początkujących

Jaki sprzęt wybrać?

Zakupy w sklepie wędkarskim dla początkującego spinningisty na pewno są wielkim wyzwaniem. Dobranie odpowiednich akcesoriów to poważna sprawa – jeśli zrobi się to dobrze taki zestaw znacznie ułatwi życie spinningisty, natomiast złe dopasowanie narzędzi wędkarskich może prowadzić do wielu błędów, a nawet do zniechęcenia początkującego spinningisty do łowienia. Aby pomóc Wam przejść przez te trudne początki radzimy jak dobrze dopasować akcesoria, które stanowią podstawowe wyposażenie wędkarza. Do takich kluczowych elementów zestawu spinningisty należą:

  • Wędka (kij) – zazwyczaj skonstruowana jest ze stosunkowo krótkiego wędziska,
  • Kołowrotek – przymocowany do wędziska,
  • Żyłka – nawinięta na kołowrotek.

 Pierwszy kołowrotek do spinningu

Wybierając się na zakupy należy zacząć od dobrania kołowrotka. Pierwszy spinningowy kołowrotek powinien być stosunkowo dobrej jakości, lecz nie należy też wydawać na niego zbyt dużo pieniędzy ze względu na to, że nie wiadomo czy spodoba Wam się spinning lub po prostu po jakimś czasie uznacie, że trzeba wymienić kołowrotek na inny. W niskiej jakości kołowrotku często „brody” spadają ze szpuli, co może być bardzo denerwujące. Najlepiej od razu kupić kołowrotek z długą szpulą oraz taki, w którym nawijanie żyłki następuje metodą krzyżową.

kołowrotek do spinninguźródło: fishing-test.pl

Dodatkowe szpule to konieczność

Aby kołowrotek był odpowiedni dla różnych gatunków ryb, zarówno dla tych mniejszych, jak i tych kilkukilogramowych należy wybrać taki oznaczony symbolem 300. Ważne jest, aby miał co najmniej dwie dodatkowe szpule, na które można nawinąć żyłki o innych grubościach. Zestaw szpul z minimum trzema grubościami żyłki stanowi podstawę wyposażenia. Równie istotne jest, aby krawędź szpuli była zrobiona z metalu, takiego jak tytan, tlenek tytanu czy nikiel, bądź przynajmniej była nim pokryta.

szpula do kołowrotkaźródło: didofishing.pl

Jaki hamulec do spinningu? Przedni czy tylni?

Podczas łowienia zdarza się, że konieczne jest „pokierowanie” w szybkim tempie, do czego idealne jest przełożenie 5:1. Pamiętajcie nie warto kupować kołowrotków z systemem szybkiego składania rączki, gdyż bardzo szybko się psują. Kolejny dylemat dotyczy wyboru sprzęgła między przednim, a tylnym. W przypadku spinningu wybór jest prosty, a mianowicie idealne jest sprzęgło przednie, oznaczane skrótem FD (od Front Drag), w które wyposażają kołowrotki wszystkie poważne firmy. Korzyści sprzęgła przedniego to m.in.: większa średnica podkładek w sprzęgle, lepsze odprowadzanie ciepła tworzącego się w trakcie tarcia, płynniejsza praca. Spinning to sportowy połów ryb charakteryzujący się wysoką aktywnością łowienia, dlatego też warto się zaopatrzyć w kołowrotek z łożyskowaną antypoślizgową rolką pałąka, która w znacznym stopniu przedłuży żywotność kołowrotka i żyłki.

 Żyłka do spinningu, a może plecionka?

Kolejny bardzo ważny wybór podczas kompletowania zestawu spinningowego dotyczy żyłki. Od pewnego czasu bardzo modna jest plecionka, lecz stanowczo odradzamy jej stosowanie przez początkujących spinningistów. Zdecydowanie żyłka jest bardziej odpowiednia, gdyż wybacza błędy popełniane podczas holu, w przeciwieństwie do plecionki. Żyłka ma większą rozciągliwość (30%) niż plecionka (4%), co prawda ma mniejszą wytrzymałość, lecz jest odporna na mróz, czego nie można powiedzieć o plecionce. Zaletą żyłki jest również niska cena oraz to, że rybom trudniej dostrzec żyłkę.

żyłka do spinninguźródło: fishing-test.pl

Dla osób, które dopiero uczą się rzutów, prowadzenia przynęty, sprawnego holowania, które po prostu stawiają pierwsze kroki w spinningu proponujemy grube żyłki. Jeśli ktoś chce łowić okonie polecamy żyłki o średnicy 0,16 mm, jeśli Waszym celem są jazie lub klenie sugerujemy zakupić żyłki 0,20 mm, natomiast jeżeli sandacze bądź szczupaki proponujemy żyłki o średnicy 0,24 mm. Przy omawianiu grubości żyłki warto dodać, że ostatnio panuje moda na pogrubianie żyłek, aby zwiększyć ich wytrzymałość, dlatego gdybyście chcieli zmierzyć żyłkę może się okazać, że na przykład dwudziestka ma średnicę zbliżoną do 0,22 mm. Jednak na początku przygody ze spinningiem ten fakt jest zupełnie nieistotny, może to się okazać ważne dla doświadczonego spinningisty.

Zestaw Spinnigowy Promocja

Obecnie na rynku nie ma złych żyłek, są natomiast takie, które długo zalegają w magazynach bądź na półkach w sklepie. Z tego też powodu warto zwrócić uwagę na najlepiej sprzedające się żyłki, których zapas jest często uzupełniany, a więc te świeże. Jeśli chodzi o kolory, to decyzja należy do Was. Należy jednak pamiętać, że żyłki w jaskrawych kolorach lepiej się sprawdzają w brudnych wodach o bardzo złej widoczności, natomiast w płytkich i przejrzystych nie warto ich stosować. Dobór nawoju jest prosty, gdyż w większości przypadków wystarczy pełny nawój 150-metrowy. Oczywiście zdarza się, że zostaje kilkanaście metrów, lecz nie stanowi to problemu.

 

żyłkaźródło: mikado.pl

Wędka do spinningu. Ok, ale jaka?

Po zamontowaniu kołowrotka i przeciągnięciu żyłki przychodzi czas na wybór kija, co jest zdecydowanie rzeczą najtrudniejszą. Koszty takiego kija są wysokie, dlatego trzeba to zrobić dobrze. Wybierając pierwszy kij na pewno nie należy skupiać uwagi na sprzęcie specjalistycznym, gdyż jest on dedykowany do połowu jednego gatunku ryb lub zarezerwowany do wybranej metody połowu. Należy natomiast koncentrować się na kijach bez wklejonej pełnej szczytówki (tzw. uniwersalnych), dzięki którym można łowić wiele rodzajów ryb. Jeżeli kij ma być wykorzystywany do łowienia okoni, musi posiadać czułą szczytówkę i pełną paraboliczną akcję, natomiast jeśli ma być przeznaczony do połowów szczupaków czy sandaczy – nie może być za bardzo delikatny. Czuły kij to nic innego jak wędzisko doskonale przekazujące sygnały do ręki wędkarza, a nie do jego oka. Jeśli po lekkim pstryknięciu przez drugą osobę w napiętą żyłkę między szczytówką a mocowaniem wolnej żyłki odczuwacie to pstryknięcie w dłoni, to wszystko jest w najlepszym porządku.

wędki do spinninguźródło: tunagouide.com

Bardzo ważnym parametrem kija jest jego długość. Jeśli o to chodzi to jedynym wyborem jest długość 2,7 m. Zapewnia ona bezproblemowe łowienie z łódki, jak również nie sprawi kłopotów przy połowie z brzegu, gdzie często jest dużo krzaków. Jest to najbardziej optymalna długość, ponieważ krótszy kij (2,4 m) gwarantuje jedynie wygodę na łódce i na brzegach bardzo łatwo dostępnych, kij 3-metrowy z kolei jest za długi by łowić z łodzi czy na niewielkich rzeczkach.

Zestawy spiningowe

Kolejnym równie istotnym parametrem kija jest masa wyrzutowa. Odpowiednio dobrana zapewni celność rzutów oraz właściwy zasięg. Najczęściej wykorzystuje się przynęty o wadze od 2 do 20 g, dlatego dla skutecznego łowienia najpopularniejszych gatunków ryb (pstrągów, sandaczy, okoni, kleni, jazi, boleni, szczupaków) należy wybrać spinning o masie wyrzutu 5-25 lub 5-30 g. Kupując kij należy również zwrócić uwagę na dolnik. Nie powinien on być krótszy od długości zgiętego przedramienia, czyli musi sięgać do łokcia. Taka długość umożliwia komfortowe rzucanie, gdyż większość rzutów wykonuje się przy użyciu dwóch rąk, jak również daje punkt podparcia przy holu pokaźnych ryb. Ważne jest także, aby dolnik nie miał wystającym elementem, które mogą zahaczać o ubranie. Jeśli wybierzecie dolnik innej długości, popełnicie wielki błąd.

wędka spinningowaźródło: esellerpro.com

Ostatnim elementem przy wyborze kija jest sprawdzenie akcji, która rozstrzyga o sposobie zachowania się wędki podczas wyrzutu i holu ryby. Największą pewnością charakteryzuje się akcja paraboliczna, która zapewnia dobre wyczucie przynęty, pewność holu, jak również szybkość reakcji. Jeżeli żyłkę uzbrojonego kija przywiążecie na przykład do kaloryfera i napniecie, to zgięcie blanku powinno przypominać swym kształtem parabolę. Pamiętajcie, aby nie wykonywać mocnej pracy przy rękojeści, robić gwałtownych przegięć czy środkowych ugięć.

Gdzie kupić wędkę, kołowrotek i żyłkę do spinningu?

Sklepów wędkarskich jest w internecie mnóstwo. My polecamy chłopaków z BOLW’a, którzy chętnie doradzą Wam, czy to telefonicznie czy mailowo jaki sprzęt dobrać do Waszego budżetu:

Sklep wędkarski BOLW

Życzymy powodzenia w pierwszej przygodzie ze spinnigiem oraz wytrwałości!

3 Komentarze

  1. wovtza pisze:

    Ja to bym jednak dla początkującego bardziej plecionkę polecał. Jeśli chodzi o hol to rzeczywiście mniej wybacza, ale początkujący raczej powinien się skupić na czuciu przynęty podczas prowadzenia, oraz na czuciu brania i jego szybkim zacięciu. Tutaj plecionka jest wg mnie lepsza.

  2. YNG pisze:

    Osobiście, jako początkujący wędkarz spiningowy przygodę zacząłem od żyłki. Nie do końca potrafiłem wyczuć pracę przynęty i opad i straciłem całą masę przynęt wbitych w zaczepy, oraz wrzuconych w trzciny lub na drzewa. Szczególnie utrata całej masy przynęt była zniechęcająca. Gdy skończyłem szpulę żyłki za poradą kolegi nawinąłem plecionkę – zacząłem czuć opad i przestałem tracić przynęty. W końcu nauczyłem się odpowiednio reagować na zaczepy oraz rzucać. Co do tracenia ryb, to straciłem tylko pierwszą po przezbrojeniu zestawu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *