Długość włosa i przyponu karpiowego.
27 maja 2019
Sandacz na spławik w noc i w dzień
5 czerwca 2019

Pięć najlepszych łowisk w Polsce – gdzie na ryby?

 

Wędkarstwo dla jednych osób jest sposobem na miłe spędzenie czasu i rozluźnienie się po ciężkim dniu czy tygodniu pracy, za to dla innych ma ono charakter sportu. Wybierając łowienie jako hobby, trzeba zakupić odpowiedni sprzęt wędkarski, jak i akcesoria wędkarskie. Tylko wtedy mamy szansę na udane połowy i nie zniechęcimy się brakiem doświadczenia.

 

Gdzie na ryby?

 

Wybór miejsca do wędkowania nie jest prostą sprawą. W jakie miejsce dokładnie jechać, by zdobyć jak najlepsze rezultaty? Niejednokrotnie wybieramy niedalekie zbiorniki wodne czy rzeczki, jednak one mało kiedy dają nam to, czego faktycznie oczekujemy. Jeśli w danym miejscu brania są słabe, wymiana sprzętu na nowszy i droższy, raczej tego nie zmieni. Trzeba poszukać zatem sprawdzonego łowiska, obfitującego w ryby, gdzie będzie można poczuć przyjemność z wędkowania. W tym tekście przedstawię Państwu 5 najlepszych miejsc do łowienia w Polsce, gdzie opłaca się wybrać na ryby. Mam nadzieję, że te wskazówki pozwolą Państwu cieszyć się ze złowionych okazów oraz z czasu spędzonego w plenerze.

 

 

Jezioro Śniardwy

 

Śniardwy umiejscowione jest w województwie warmińsko-mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior i  uchodzi za jedno z najpiękniejszych i malowniczych miejsc. To największe jezioro w Polsce o powierzchni 114 km². Jest dość płytkie, ponieważ średnia jego głębokość wynosi 6,5 m. Ma bardzo dużo zatoczek  oraz 8 wysp, lecz aby się na nie dostać, potrzebna jest łódka. Jego dno jest kamieniste, dzięki czemu znajdziemy tu dużo rodzajów ryb. Spora jest tu populacja gatunków drapieżnych, takich jak: sandacze, okonie, węgorze oraz sporych rozmiarów szczupaki. Nie brakuje tu również leszczy, miętusów, płotek czy linów.

 

 

Chcąc złapać super sztuki, powinniśmy wybrać nowoczesny sprzęt wędkarski. Na drapieżniki najlepszym sposobem łowienia będzie spinning. To metoda polegająca na nieustannym zarzucaniu przynęty i ściąganiu jej przy użyciu kołowrotka, czekając, aż ryba się skusi. Z powodzeniem można użyć tu błystek obrotowych srebrnych oraz seledynowych, paprochów lub woblerów. Natomiast na pozostałe ryby dobrymi metodami będą: spławikowa, gruntowa czy feeder. Tutaj najkorzystniej sprawdzi się ulubiona przez ryby zanęta, czyli kukurydza i białe robaki. Warto również zaopatrzyć się w takie akcesoria wędkarskie jak np. sygnalizatory brań, szczypce wędkarskie i stopery.

 

Rzeka Odra

 

Odra, druga pod względem długości rzeka w Polsce, ma aż 742 km długości. W województwie Lubuskim jednym z najciekawszych dla wedkarzy miejsc jest część Odry przepływająca przez miejscowość Cigacice. Dzięki swoim różnorodnym wodom nie brak tu urokliwych terenów łowieckich. Dojazd nie powinien stanowić problemu, ponieważ bez przeszkód można dostać się do tej lokalizacji drogą ekspresową S3. Można tu złowić takie gatunki jak: klenie, jazie, liny, krąpie, płotki, leszcze, pstrągi a na głębszych terenach wodnych sandacze czy szczupaki.

 

 

Wędkarze z tych terenów nie narzekają na brania ryb i z zapałem tu powracają, zapraszając innych do przybycia. Wybierając się na łowisko,  warto zaopatrzyć swój ekwipunek wędkarski w rzeczy do połowu metodą spinningową, jak i spławikową. Jeśli chodzi o przynęty trzeba postawić na różnorodność: białe i czerwone robaki, kukurydza lub też np. pęczak parzony na słodko, który jest idealny dla krąpi. Sprawdzą się doskonale.

 

Jezioro Hańcza

 

To doskonała lokalizacja dla entuzjastów łowienia ryb drapieżnych. Hańcza jest najgłębszym  jeziorem rynnowym w Polsce, o powierzchni 3,144 km² i średniej głębokości od 42 m do 108,5 m. Jest położone na Pojezierzu Wschodniosuwalskim w dorzeczu Czarnej Hańczy. Ma bardzo klarowną wodę, co powoduje, że brania ryb widać gołym okiem. Brzegi są strome, nad wyraz wysokie, z licznymi głazami narzutowymi, wyzbyte porostu czy lasu. Na kamienistym dnie akwenu występują doły, rowy, spadziste wąwozy. Znajdziemy tu np. trocie, sieje, płocie, leszcze, sielawy, głowacze pręgogłowe, miętusy, okonie, ukleje, jak również szczupaki. Znakomitą metodą łowienia będzie spinning z zanętami typu wobler, błystki obrotowe i wahadłowe i przynęty miękkie.

 

 

Jeśli wybieramy się w to miejsce po trocie, warto wybrać brzeg północno-zachodni (okolice Uroczysko Pogorzałek), północno-wschodni od strony Starej Hańczy oraz południowo-zachodnia część jeziora, gdzie niedaleko znajduje się “Leszczynowa Góra”.

 

Rzeka Bug

 

Bug to rzeka będąca dopływem Narwi, długa na 774 km. Jest świetnym terenem na ryby, gdy szukamy ciszy i odprężenia. Jest to jedna z nielicznych rzek, która zaskakuje swoją dzikością i tym, jak swobodnie przepływa po wschodzie naszego kraju. Wiele zakrętów, żwirowe doły, głębokie rowy, zakola, to wszystko sprawia, że spotkamy tu sporo gatunków ryb. Możesz złowić tu okazałe sumy, sandacze, klenie, karpie oraz okonie, płocie, bolenie i leszcze. By wyruszyć na takie łowisko, trzeba mieć jednak trochę doświadczenia. Bug to rzeka z nieuregulowanym korytem a na odcinku Kryłów-Czumów-Grudek-Horodło niezwykle silnie meandruje. Jej dzikość zapewne ma wpływ na dobre brania ryb, niemal na całej jej długości. Na ogół wszędzie jest łatwy dostęp do linii brzegowej, są też dobre tereny do rozbicia namiotu.

 

 

Dominującym rodzajem drapieżników w tej rzece jest szczupak. Jest także sporo sandaczy, które najczęściej wyławiane są sprzętem wędkarskim na metodę spinningową. Na ryby spokojnego żeru wykorzystać można spławik lub zestaw gruntowy, przy zastosowaniu rosówek, czerwonych bądź białych robaków oraz zboża: grochu, pszenicy i oczywiście kukurydzy. Można użyć również zanęty w formie doskonałych gotowych kompozycji, dostępnych w sklepach wędkarskich. Przygotowując sprzęt na łowisko warto zadbać o akcesoria wędkarskie, które będą nam potrzebne przy ściąganiu ryb z haczyka. Wypychacz to jedno z akcesoriów wędkarskich, które znacznie usprawni nam takie czynności.

 

Jezioro Zegrzyńskie

 

To popularna miejscówka wędkarska w centralnej Polsce. Jezioro Zegrzyńskie to zbiornik nienaturalny, wytworzony poprzez spiętrzenie koryta rzeki Narwi przez stopień wodny w miejscowości Dębe. Ten zbiornik połączony jest z Bugiem poprzez wcześniej wspomnianą Narew i Wisłę,  poprzez Kanał Żerański. Jego powierzchnia to 33 km². To jezioro ma charakterystyczny grunt, który wstrzymuje przymarzanie powierzchniowych warstw wody, dzięki czemu wybrać się na ryby można w te okolice nawet w trakcie zimnych dni. Średnia głębokość tego zbiornika wynosi od 2 m do 10 m. Wcześniej, przez długoterminowe pozyskiwanie żwiru z tego terenu, utworzyły się głębokie doły,  będące idealnym ulokowaniem dla sumów. Na skamieniałych skarpach występują licznie sandacze. Poza tym są tu też szczupaki, okonie, karpie, amury, miętusy, tołpygi, a nawet węgorze.

 

 

Nad Jezioro Zegrzyńskie możemy dostać się drogą krajową nr 61. By złapać ciekawe sztuki ryb, warto uzbroić się w stosowny sprzęt wędkarski oraz takie zanęty jak: paprochy, kopyta wędkarskie w kolorze naturalnej ryby i fosforyzujące oraz twistery. Na ten zbiornik dobrymi metodami będą: gruntowa, na żywca oraz spławikowa.

 

Wędkarstwo moja pasja

 

Wędkarstwo to sport dla ludzi cierpliwych. Czasem wymaga także stalowych nerwów. W miejscach zaprezentowanych wyżej oczywiście potrzebne będą odpowiednie akcesoria wędkarskie, przy użyciu których na pewno zwiększymy skuteczność brania ryb i złapiemy wiele wspaniałych okazów. Przy okazji, dzięki pięknym krajobrazom i spokojowi takich miejsc, wypoczniemy oraz uzyskamy siły na czekające na nas zadania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *