Mietus
Miętus
22 stycznia 2015
Pstrag-potokowy
Pstrąg potokowy
29 stycznia 2015

Okoń pospolity

Okon-pospolity

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

 

Okoń pospolity, okoń, to popularna ryba drapieżna z rodziny okoniowatych. To co odróżnia tą niezwykle pospolitą w polskich nie tylko, wodach od reszty ryb to jej niepowtarzalny wygląd. Okonie osiągają przeciętnie do 4,8 kg wagi i 60 cm długości. Charakteryzuje je wysokie, nieco spłaszczone bokiem ciało, bogate w drobne, mocno osadzone w skórze łuski. Okoń posiada niezwykle atrakcyjne dla oka barwy. Charakterystyczne są intensywnie jaskrawe płetwy w kolorach żółtym, czerwonym i szarym. Grzbiet okonia ma barwę ciemną do oliwkowej, zaś boki są jaśniejsze i posiadają od 5 do 9 ciemnych poprzecznie występujących smug. Brzuch okonia jest biały. Odcień ubarwienia okonia zależy od rodzaju akwenu, w którym przebywa. Osobniki żyjące w głębokich, zaciemnionych wodach są ciemniejsze, zaś ryby z płytszych, bardziej naświetlonych wód mają jaśniejszą barwę. Samice okonia są mniej jaskrawo ubarwione od samców. Tarło okonia przypada na okres od marca do czerwca. Małe okonki odżywiają się ikrą, planktonem wodnym zaś dorosłe drapieżniki zjadają mniejsze ryby i bezkręgowce. Znaczenie gospodarcze tej ryby jest niewielkie, z kolei wśród wędkarzy jest okazem chętnie łowionym i prestiżowym. Wędkarstwo okoniowe doczekało się własnego dedykowanego sprzętu i wielu akcesoriów specjalnie do połowu okonia.

okon

Występowanie i liczebność

 

Okonie naturalnie występują w Europie – praktycznie na całości powierzchni kontynentu oraz w Azji. Sztucznie został zaaklimatyzowany w Australii. Spotykane są we wszystkich wodach, zarówno słodkich jak i słonych. Niezwykle popularny w stawach, jeziorach i rzekach. Starsze okonie żyją samotnie lub w niewielkich grupach, z kolei mniejsze często tworzą obfite stada. W Polsce okonie są niezwykle pospolite, można spotkać je większości rzek, jezior i stawów. Często hodowany.

Gdzie i kiedy łowić okonia?

 

Najlepszą porą roku na okonie jest wiosna w okolicach maja oraz jesień. Jeśli chodzi o porę dnia, to trudno o regułę, która wyznacza aktywność okoni. Żerują one zarówno z rana jak i wieczorem, ale nie można wykluczyć innej pory dnia. Najpełniejszym i najlepiej oddającym okoniowi naturę stwierdzeniem byłoby powiedzenie, że można je łowić przez cały rok o każdej porze dnia i nocy. Wszystko zależy od łowiska.

Jaka techniką na okonia?

Okonie możemy łowić wieloma technikami: z powodzeniem biorą na spławik, na grunt czy spod lodu. Jednak najpopularniejszą chyba okoniową metodą jest łowienie na spinning. Zwłaszcza w ostatnich latach technika ta jest niezwykle eksponowana przez wędkarskie poradniki i samych wędkarzy. Niezwykle popularną metodą w ostatnich latach jest łowienie okoni boczny trok. Ta specyficzna odmiana techniki spinningowej pozwala na łowienie naprawdę dużych ilości okoni, dzięki specyficznej konstrukcji zestawu, który poza przyponem posiada jeszcze zamocowaną boczną żyłkę, która jest uzbrojona w ciężarek. Dzięki temu zestaw nieustannie pracuje, ciężarek wydaje dźwięk przy każdorazowym zderzeniu z kamieniami czy innymi twardymi przedmiotami. Przynęta błyszczy i nęci swoją jaskrawą barwą. Całość, dzięki pracy wędkarza, przez cały czas się porusza. A drapieżne ryby najbardziej kusi właśnie dźwięk, obraz i ruch w wodzie. Zaletą tej metody jest też fakt, że można jej używać zarówno łowiąc z brzegu, jak i z łodzi.

Najlepsza przynęta na okonia

 

Najlepszymi przynętami na okonie do spinningu będą woblery, obrotówki, ripery, twistery i inne sztuczne przynęty. Z kolei łowienie na spławik lub grunt to najczęściej zakładanie na haczyk rosówki, żywicy lub czerwonego robaka.

Okres i wymiar ochronny miętusa

Okonie nie posiadają okresu ochronnego, jednak od 2011 roku obowiązuje wymiar ochronny, który dla okonia wynosi 15 cm. Na niektórych wodach może być on wyższy – do 18 cm.

Rekordowy miętus

Rekordzistą Polski w wymiarze okonia jest Grzegorz Wieczorek, który w 2011 roku złowił okonia o wadze 2,69 kg oraz długości 50 cm. – stan na 01.2015

Galeria okoniowych okazów

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *