method-feeder-czyli-metoda-na-tybe
Method feeder – czyli metoda na rybę
18 sierpnia 2016
Nocą nad wodą
30 sierpnia 2016

O przyrodzie – w wodzie!

Dziś trochę o mniej wędkarskich sprawach. Jako że wszyscy korzystamy z dobrodziejstw polskiej przyrody nad rzeką, stawem lub jeziorem, warto poznać ją nieco lepiej. Każdy wędkarz wie jak wygląda ryba, na której połów wyruszył. Dziś poznajemy inne ciekawe stworzenia, może kiedyś uda Wam się znaleźć któryś z nich? Zachęcamy do obserwacji między jedną, a drugą rybą na haczyku 🙂

Oto 5, naszym zdaniem, najciekawszych organizmów wodnych polskiej przyrody

1. Nadecznik stawowy – nasz ulubieniec. Gatunek gąbki słodkowodnej, której szkielet składa się z igieł krzemionkowych, wyczuwanych po dotknięciu palcem. W formie przetrwalnikowej może przetrwać cały okres zimowy w zamarzniętej wodzie!

Nadecznik stawowy

2. Pijawka lekarska – tak, każdy w dzieciństwie bał się tego niewielkiego zwierzęcia. Jednak jego znaczenie dla człowieka od lat stanowi sprawę kontrowersyjną. Hirudoterapia była stosowana już w czasach starożytnego Egiptu, a dziś dostępna jest w wielu gabinetach. W 2004 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków dopuściła pijawki lekarskie jako środek leczniczy.

3. Rogatek sztywny – od 1836 roku intensywnie rozprzestrzenia się po Europie po tym, jak został sprowadzony z Ameryki Północnej. Jego budowa jest bardzo sztywna i krucha. W Polsce rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie, ponieważ sprowadzono jedynie okazy żeńskie.

Przykładowe gatunki roślin rzecznych

4. Sinice – kojarzone przede wszystkim z masowymi zakwitami wody. Jeszcze do niedawna uważane za glony, dziś oficjalnie traktowane jako bakterie. Skąd ta rozbieżność? Sinice tak jak i glony posiadają zdolność do fotosyntezy. Ze względu na brak naturalnych wrogów oraz toksyczne właściwości niektórych gatunków, namnażają się bardzo intensywnie.

5. Mszywioły – wyglądają jak długie, półprzeźroczyste, puchate nitki. Te zwierzęta bezkręgowe gromadzą się w olbrzymie skupiska liczące nawet setki tysięcy osobników. Kolonie mogą mieć wysokość 90 cm i długość 2 m, zazwyczaj prowadząc osiadły tryb życia.

 

Mamy nadzieję, że takie informacje przypadną do gustu Czytelnikom. Prosimy o komentarze i propozycje na kolejny około-wędkarski wpis 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *