Po rekord! Po medal!
Po rekord! Po medal!
3 października 2014
Jesienne szczupaki
Jesienne szczupaki
14 października 2014

Na karpia do Milicza

Na karpia do Milicza

Karp milicki

…to marka znana doskonale nie tylko w rejonie dolnego Śląska, ale wręcz w całej Polsce. Od 2007 roku ryba – znak rozpoznawczy stawów z Doliny Baryczy może pochwalić się zaszczytnym certyfikatem Produktu Regionalnego nadawanym przez Unię Europejską. Hodowany jest na terenie pięciu gmin, na terenie których występują Stawy Milickie – potężny kompleks stawów, dysponujący również dużym komercyjnym łowiskiem, gdzie każdy z wędkarzy może spróbować swoich sił. Właśnie to łowisko chcielibyśmy Wam dziś przedstawić.

milicz2

Łowisko Rudy

Karp a sprawa polska

Znajdujący się na terenie Rudy Żmigrodzkiej staw „Rudy”, to jedyne komercyjne łowisko wchodzące w skład kompleksu Stawów Milickich. Powierzchnia samego lustra wody wynosi w zbiorniku ponad 100 ha i umiejscowione jest w sąsiedztwie lasów i zbiorników wodnych Doliny Baryczy. Znajduje się na nim kilka wysp powstałych wskutek odbudowy zbiornika, która miała miejsce w latach 80. ubiegłego stulecia. Teren ten jest częścią Europejskiej Sieci Natura 2000, co sprawia, że nie tylko wędkarze, ale również miłośnicy obserwacji ptaków ściągają w te tereny tłumnie by obserwować mewy, czaple i rybitwy. To jednak ciekawostka. Przejdźmy do tego, co nas – wędkarzy interesuje najbardziej.

W stawie znajdują się głównie karpie, okazy liczą sobie od 4 do ponad 20 kilogramów. Historia hodowli karpi w okolicach Milicza sięga XV wieku. Przedsiębiorstwo Stawy Milickie SA, które jest właścicielem łowiska szacuje, że w stawie występuje ok. 5 000 sztuk karpia. Na całym łowisku głębokość jest jednakowa i wynosi od 1,3 do 1,6 m. W odległości ok. 100 metrów od brzegu znajduje się 2,5 – metrowy rów. Zbiornik posiada muliste, miejscami twarde dno. Brzegi porośnięte są trzciną.

Jak łowić na stawach milickich?

Staw posiada 60 stanowisk, dopuszczalne jest łowienie wyłącznie z brzegu, stanowiska do wędkowania umiejscowione są na każdym z brzegów stawu. Dozwolone jest łowienie na maksymalnie trzy wędki. Połów trwać może przez całą dobę, zarówno za dnia jak i w nocy, a szczegółowe informacje na ten temat znajdą się poniżej.

Łowisko jest komercyjne, a właścicielem są Stawy Milickie SA. Aby łowić na stawie nie jest wymagane posiadanie karty wędkarskiej, co u wielu wędkarzy wywołuje skrajne opinie. Posiadacze karty z pewnością woleliby, aby była ona obowiązkowa, co ograniczyłoby ich zdaniem napływ „niedzielnych” wędkarzy, jednak ci drudzy z pewnością z tym poglądem by się nie zgodzili. Łowisko otwarte dla wędkarzy jest w okresie 1 kwietnia – 30 września. Niestety, w tym roku na „Rudym już nie połowimy, ale warto zaplanować sobie wiosenny wypad w okolice Żmigrodu. Przy naliczaniu opłat obowiązuje system dobowy. Doba na łowisku zaczyna się o godzinie 12 w południe i trwa do godziny 10 rano dnia następnego.

Opłaty na Łowisku Rudy

Skoro łowisko jest komercyjne, to z pewnością należy wspomnieć o stawkach, które obowiązują. Opłatę muszą wnieść zarówno wędkarze jak i osoby towarzyszące. Za łowienie na 3 wędki należy zapłacić 50 zł za dobę. Osoby towarzyszące: do 18 roku życia płacą 5 zł za dobę, a pełnoletnie 10 zł. Obowiązuje jeszcze opłata parkingowa w wysokości 5 zł za dobę. Warto pilnować czasu, który został opłacony, gdyż przekroczenie doby o 30 minut skutkuje koniecznością opłacenia kolejnej pełnej dobowej stawki. Co ciekawe, istnieje możliwość rezerwacji telefonicznej miejsca na łowisku drogą telefoniczną lub mailową. Również płatności, o których wcześniej zostało wspomniane dokonywać można dwojako: w kasie łowiska lub przelewem.

łowisko rudy

Łowisko Rudy – namioty

5 minut na sesję z karpiem

Wszystkie złowione okazy należy wypuścić z powrotem do wody. Dopuszczalne jest zrobienie sobie zdjęcia ze złowionym okazem, jednak taka sesja, włącznie z ważeniem nie może przekroczyć 5 minut. Jeśli w wyniku połowu ryba ucierpi w znacznym stopniu, który może spowodować śnięcie, należy niezwłocznie zgłosić to obsłudze łowiska, która umieści ją w mniejszym zbiorniku, gdzie będzie obserwowana i leczona. Warto o tym pamiętać, gdyż doprowadzenie do śnięcia ryby wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowej opłaty. Kasa kasą, ale dbałość o rybę zawsze powinna być na pierwszym miejscu. Przed łowieniem należy pobrać kartę połowu, którą zdaje się na koniec zasiadki. W kartę wpisuje się wszystkie złowione okazy wraz z ich masą. Na stawie można używać dowolnej karpiowej zanęty, ważne jest natomiast aby była ona świeża i nie powodowała zanieczyszczenia ani zagrożenia dla ryb. Łowienie ze sprzętu pływającego jest zabronione, dopuszcza się wędkowanie wyłącznie z brzegu. Na łowisku bardzo często odbywają się zawody, ostatnie miały miejsce na zakończenie sezonu w dniach 28-29 września.

Jak dojechać?

Położone na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy łowisko znajduje się na terenie Rudy Żmigrodzkiej. Najprościej dojechać najpierw do Żmigrodu, potem skierować się na drogę wojewódzką nr 439 i nieopodal miejscowości Radziądz skręcić w prawo. Stamtąd do Rudy Żmigrodzkiej jest już tylko 5 km.

Planując wiosenne wyprawy warto odwiedzić to łowisko, żeby samemu ocenić walory stawu, należącego do kompleksu Stawów Milickich. Warto się tam wybrać, nie tylko dla samej satysfakcji, jaką daje wyciągnięcie dużej sztuki, ale choćby na fakt, że to miejsce oprócz zalet typowo wędkarskich jest po prostu pięknym zakątkiem często jeszcze dzikiej przyrody. Obok sprzętu wędkarskiego, aparat fotograficzny z pewnością się przyda.

Marcin Kowalski

3 Komentarze

  1. Dana 1 pisze:

    Nie widzę sensu takiego łowiska, po co męczyć ryby, po to, żeby sobie zrobić zdjęcie – na stawie hodowlanym, też mi sztuka. Byłam na stawie hodowlanym, złowiłam sobie karpia, którego zjadłam, w tym widzę sens.

  2. jozef 58 pisze:

    zgadzam się z tą panią czysta głupota złapać rybę i ją wypuścić na stawie hodowlanym przy opłacie za dobę 50 zł , a dlaczego nie można po prostu zapłacić za złowioną rybę i zabrać do domu ,w końcu milicz słynie z hodowli i sprzedaży karpia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *