losos-szlachetny
Łosoś szlachetny
22 stycznia 2015
Okon-pospolity
Okoń pospolity
27 stycznia 2015

Miętus

Mietus

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

 

Miętus jest gatunkiem ryby słodkowodnej. Zalicza się do rzędu dorszokształtnych. Przeciętnie miętusy osiągają długośc do około 60 cm, największe osobniki nawet do 120 cm. Waga dorosłej ryby wynosi zazwyczaj około 2 kilogramów. Charakteryzuje go owalne, lekko spłaszczone ciało o walcowatym kształcie. Jego skóra jest miękka w dotyku, posiada drobne łuski, bardzo głęboko umiejscowione w skórze. Posiada dwie płetwy grzbietowe, z których jedna jest krótka, druga znacznie dłuższa, sięgająca aż do płetwy ogonowej. Głowa miętusa jest mocno spłaszczona, podobna do głowy żaby. Posiada jedną parę wąsików czuciowych. Ryby te posiadają brązowe, brązowawe lub żółte plamiaste ubarwienie. Młodsze osobniki są bardzo ciemne. Brzuch miętusów jest biały. Tarło miętusów odbywa się w grudniu i styczniu, na kamienistych płyciznach. Aktywne w wodzie o niskiej temperaturze, w okolicy zera stopni. Młode osobniki odżywiają się robactwem, larwami i małymi skorupiakami, zaś dorosłe jedzą mniejsze ryby, żaby oraz raki. Znaczenie dla gospodarki jest umiarkowane. Mięso miętusa jest bardzo smaczne i delikatne, jednak nie poławia się go w ogromnych ilościach. Miętus w wilgotnym miejscu bez wody może przeżyć do kilku godzin.

mietus

Występowanie i liczebność

 

Miętus jest rybą słodkowodną, występującą zarówno w wodach płynących jak i stałych, głównie w jeziorach i zbiornikach zaporowych, ale także w gliniankach, stawach i innych zbiornikach. Uchodzi za rybę raczej pospolitą, jednak nie nigdy nie występuje w wielkich ilościach. Najlepiej czuje się w chłodnej wodzie, dlatego spotykany jest w rejonach przydennych chłodnych rzek i jezior. Jednocześnie miętusy preferują dobrze natlenioną wodę, więc nieraz możemy spotkać je w okolicach przybrzeżnych. To jedyna ryba dorszowata, którą możemy spotkać w słodkich wodach. Jest rybą typowo europejską, obszar jego występowania obejmuje wody Europy zachodniej poprzez środkową, aż po Skandynawię i dorzecze rzeki Amur. Może pojawiać się także w wodach słonych. Największą trudnością w połowie miętusa jest fakt, że występuje on na dużych głębokościach oraz bardzo rzadko opuszcza swoje przydenne kryjówki.

Gdzie i kiedy łowić miętusa?

Najlepszą porą roku do połowu miętusa jest oczywiście późna zima, zaraz po tarle i okresie ochronnym, który kończy się z końcem lutego. Wszystko dlatego, że w chłodnej wodzie, o temperaturze od 0 do 5 stopni miętusy są bardzo aktywne. Późna jesień: październik i listopad także będzie dobrym momentem. Jeżeli chodzi o porę dnia to najlepsze będzie popołudnie (od godziny 16.00) do późnego wieczora oraz godziny nocne. Miętus kończy żerowanie przed świtem.

Jaką techniką łowić miętusa?

Najlepszą techniką łowienia miętusów będzie technika gruntowa. Wszystko dlatego, że miętusy w poszukiwaniu pożywienia kierują się głównie węchem i szukają go na dnie, dlatego właśnie tam powinna leżeć przynęta. Sprzęt na miętusa to z reguły feeder ok. 2,5 – 4 m długości oraz kołowrotek z żyłką ok. 0.25 mm. Używamy dużych, najlepiej karpiowych haczyków, ponieważ miętusy bardzo głęboko połykają przynętę, co przy zastosowaniu mniejszego haczyka może skończyć się koniecznością odcięcia przyponu.

Najlepsza przynęta na miętusa

 

Jeśli chodzi o przynętę, to największe miętusy gustują w małych rybkach, dlatego warto podać na haczyku coś martwego. Może to być ukleja lub kiełbik. Dobry rozwiązaniem będzie także filet. Czerwone robaki z reguły również się sprawdzają. Z powodzeniem możemy także próbować łowić miętusa na wątróbkę wołową lub rosówkę.

Okres i wymiar ochronny miętusa

Okres ochronny miętusa rozpoczyna się 1 grudnia i trwa do końca lutego. Dodatkowo, na Warcie i Odrze ustanowiony jest wymiar ochronny, który wynosi 25 cm.

Rekordowy miętus

Rekordowego miętusa złowił w 2013 roku Tomasz Kozak. Okaz ważył 4,06 kg i mierzył 75 cm. – stan na 01.2015

Galeria miętusowych okazów

 

1 Komentarz

  1. Roman pisze:

    Nie jest prawda, ze mietus to ryba europejska. Mieszkam w Kanadziei lowie ich wiele kazdego roku. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *