sandacz-z-gruntu
Sandacz z gruntu
8 czerwca 2015
Krasnopiorka,-czerwonka,-wzdrega-utrapienie-czy-uciecha
Krasnopiórka, czerwonka, wzdręga – utrapienie czy uciecha?
22 czerwca 2015

Methoda na sukces

metoda-na-sukces

Jedź wreszcie do domu!krzyknął kolega.

Nic dziwnego. Od rana siedział bez brania, a ja holowałem kolejnego karpia. Tego dnia złowiłem więcej niż inni koledzy po kiju razem wzięci. Czy dlatego, że jestem tak dobrym wędkarzem? Zdecydowanie nie! Raczej dlatego, że methoda jest tak dobrą… metodą.

Co sprawia, że methoda jest tak skuteczna?

Przede wszystkim to, że obok naszej przynęty zawsze znajduje się kupka intensywnie wabiącej zanęty. Ryba podpływa zwabiona zanętą, ale jedyny treściwy kąsek jaki znajduje to przynęta na haczyku.

kukurydza

Sprzęt i zestaw

Nie ma co filozofować. Wybór wędki, czy kołowrotka to kwestia osobistych preferencji. Ważne, żeby wędzisko nadawało się do metod gruntowych. Żyłka główna w zależności od łowionych ryb powinna mieścić się w przedziale od 0,22 do 0,35 mm. Najczęściej jednak wybierzemy średnicę 0,22 – 0,26 mm. Grubsze żyłki sprawdzą się przy polowaniu na okazy dwucyfrowe.

Kluczowym elementem zestawu do methody jest koszyczek zanętowy. W ofercie jest do wyboru wiele modeli. Generalnie charakteryzują się one tym, że mają obciążenie umiejscowione na swoim spodzie, co sprawia, że zawsze opadają tym spodem do dołu. Dzięki temu zanęta, z zakopaną w niej przynętą zawsze są dobrze wyeksponowane. Najczęściej, koszyczek pełni też funkcję ciężarka umożliwiającego samo zacięcie, dlatego też montuję go na stałe. Trzeba jednak powiedzieć, że wielu wędkarzy osiąga świetne efekty na zestaw przelotowy.

Między koszyczkiem, a przyponem znajduje się łącznik umożliwiający szybką wymianę przyponów. Jest to istotne ponieważ, zwłaszcza przy połowie karpi, umiejętne dobranie przyponu może znacząco poprawić nasze efekty. Skoro mowa o przyponie to najczęściej jest on krótki i wykonany z fluorocarbonu. Przypon nie dłuższy od koszyczka do methody (8-10 cm) uniemożliwia splątanie zestawu. Fluorokarbon zapewnia niewidoczność oraz nadaje przyponowi sztywność, dzięki czemu rybie trudniej jest wypluć pobraną przynętę.

fluorocarbon

Czasem zamiast fluorocabonu stosuje się miękką plecionkę (np. na miękkim dnie, lub gdy fluorocarbon się nie sprawdza). Przypon oczywiście zakończony jest haczykiem. Powinien on być zawiązany jak węzłem bez węzła, aby żyłka wychodziła przez oczko od tyłu do przodu. Dzięki temu haczyk będzie bardziej „agresywnie” chwytał dolną wargę ryby. Do haczyka dowiązujemy włos z cienkiej plecionki lub gumkę do pelletu na które zakładamy przynętę. Wielkość haczyka powinna być dostosowana do wielkości przynęty. Najczęściej będą to modele numer 14-6.

karp na methodę

Zanęta

Nie pisałem o tym, ale generalnie są dwa sposoby łowienia methodą. Pierwszy, najczęściej stosowany, polega na użyciu intensywnie pracującej zanęty i częstym przerzucaniu zestawu (co kilka, kilkanaście minut). Może to być zanęta sypka, namoczony drobny pellet lub zanęta 50/50 – składająca się zarówno z zanęty sypkiej jak i drobnego pelletu. Dzięki temu dostarczamy w nasza miejscówkę dużą ilość zanęty, która wabi dużo ryb i powoduje u nich konkurencje pokarmową. Ryby żerują intensywnie i zdecydowanie pobierają przynętę. Jest to bardzo efektywny sposób wędkowania. Wadą tego rozwiązania jest to, że ciągłe przerzucanie zestawu może płoszyć, duże i ostrożne ryby. Żeby nie płoszyć ryb ciągłym przerzucaniem zestawu można zastosować spoistą i mocno klejącą mieszankę zanętową, która rozpuszcza się w wodzie nawet kilka godzin, nieustannie wabiąc ryby. Przynęta powinna być schowana w zanęcie. Dzięki temu nie dobierze się do niej drobnica. Kiedy jednak przypłynie gruba sztuka, z łatwością rozbije bryłę zanęty i dobierze się do przynęty na haczyku.

Przynęta

Najczęściej stosuje się twarde przynęty zakładane na włos. Numer jeden to pellet. Jest on pożywny i rozpuszcza się powoli w wodzie co jest atrakcyjne dla ryb. Jego niezwykła skuteczność wynika jednak z innego faktu. Otóż pellet używany jest do karmienia ryb hodowlanych. Z tego powodu żerują one na nim intensywnie i bez zachowania ostrożności. Gdy taka hodowlana ryba trafi w drodze zarybienia do jakiegoś zbiornika będzie ją bardzo łatwo złowić na pellet. Warto wiedzieć, że do karmienia kroczka najczęściej używa się pelletu 6-8 mm. Taką średnicę wybieramy na naszą przynętę. Świetną przynętą są też mikrokulki (8-12 mm). Ich główne zalety to wysoka wartość odżywcza oraz niezliczona możliwość kombinacji smakowych i kolorystycznych. Dobre będą zwłaszcza kulki neutralnie wyporne lub popupy unoszące się ponętnie nad dywanem zanęty. Nieśmiertelną przynęta jest kukurydza. Warto spróbować na łubin. Tajną bronią może okazać się pęczek białych robaków na specjalnym klipsie. Potrafi skusić do brania nawet medalowego karpia. Ich jedyna wadą jet to, że mogą być obgryzane przez drobnicę.

methoda na karpia

Łowienie na methodę

Nie różni się zbytnio od łowienia innymi metodami gruntowymi. Wybieramy miejsce, w którym spodziewamy się ryb i zarzucamy tam zestaw, ale bez zanęty. Teraz zakładamy żyłkę na klips. Dzięki temu nasz zestaw zawsze wpadnie do wody w tym samym miejscu. To bardzo ważne. Nie chcemy żeby ryby były rozproszone w łowisku. Mają skupić się na niewielkim obszarze i rywalizować o pokarm, to jest o naszą przynętę. Jako sygnalizatora można użyć drgającej szczytówki lub bombki w zależności od upodobań.

 

Zalety methody

  • przynęta znajduje się bezpośrednio w zanęcie
  • zestaw praktycznie się nie plącze
  • zmusza ryby do rywalizacji o pokarm
  • zanęta, której używamy jest drobna, dlatego nie przekarmia ryb

Dodatkowo, ode mnie dwa filmy o łowieniu na methodę

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *