Porownanie sklepow wedkarskich
Porównanie sklepów wędkarskich
30 października 2014
Historia wedkarstwa
Historia wędkarstwa
12 listopada 2014

Łowisko “Okoń” na Mazowszu

Lowisko Okon na Mazowszu

Okonie w “Okoniu”

 

Nasza redakcyjna baza łowisk stopniowo się powiększa. Ostatnio opisywaliśmy wielkopolskie łowisko Rybowo, tym razem wędrujemy na Mazowsze, gdzie niedaleko Warszawy, dokładnie w miejscowości Janówek Pierwszy znajduje się sześciohektarowy akwen o wdzięcznej i bardzo wiele mówiącej nazwie „Okoń”. Nazwa, jak to się zwykle okazuje, nie oddaje całej prawdy, bo oprócz tytułowych okoni, możemy złowić tam bardzo wiele innych gatunków ryb.
Łowisko Okoń, to komercyjne łowisko znajdujące się w województwie mazowieckim, w oddaleniu 30 kilometrów od Warszawy, a także o 10 km od Nowego Dworu Mazowieckiego i Legionowa. Największymi atutami tego łowiska są: czysta woda, położenie w otoczeniu lasów i wspaniałych krajobrazów przyrody, które pozwalają wędkarzom i osobom towarzyszącym wypocząć i się zrelaksować. Do tego oczywiście rzecz dla nas najważniejsza: niezwykle liczna fauna wodna, a liczba gatunków ryb każdego wędkarza napawa satysfakcją i uzasadnioną nadzieją na obfite połowy.

Nie tylko okonie

okonie w mazowieckim

Głównym atutem łowiska, jak zresztą sama jego nazwa wskazuje, są licznie występujące, duże okonie. Tych jest zdecydowanie najwięcej, a oprócz nich występują tam: dochodzące do 15 kilogramów karpie, czterdziestokilogramowe tołpygi, karasie złociste i srebrne, dochodzące do 15 kg jesiotry, a także liny, sumy, których waga dochodzi do 80 kg, czy 15-kilogramowe szczupaki. Już taka lista robiłaby spore wrażenie, ale to nie koniec. W wodach Okonia znajdziemy także: pstrągi, leszcze, węgorze, amury, płocie, sandacze, kiełby, wzdręgi, jazie i ukleje. Po przeczytaniu takiego zestawu, niejeden wędkarz chciałby pewnie rzucić wszystko, zapakować sprzęt i ruszyć na łowisko. A niewiele nas blokuje, ponieważ łowić wolno tam przez cały rok. W okresie letnim, łowisko jest czynne od 1 maja do 30 września, a przez pozostałe pół roku – od października do kwietnia obowiązuje okres jesienno-zimowy. W okresie letnim wolno łowić całą dobę, w okresie jesienno-zimowym wyłącznie od świtu do zmierzchu. Nie trzeba się martwić o brak dostępnych miejsc, ponieważ na łowisku znajdują się aż 52 stanowiska w postaci wygodnych i stabilnych pomostów. Powierzchnia akwenu to około 6 ha a głębokość wód dochodzi tu do 10 metrów.

Opłaty

Łowisko jest komercyjne, dlatego do łowienia na nim nie jest wymagane posiadanie karty wędkarskiej. Ceny nie należą do specjalnie wygórowanych, gdyż w okresie letnim, za połowy w godzinach 6-20 zapłacić musimy 15 złotych. Taka sama cena obowiązuje za okres zimowy, od wschodu do zachodu słońca. W weekendy koszt wynosi 18 zł. Wędkowanie w porze nocnej, które dostępne jest wyłącznie w porze letniej, kosztuje 20 zł. Jeśli chcemy wziąć udział w zawodach, to koszt wynosi 25 zł + VAT. W każdym przypadku dopuszczone jest łowienie maksymalnie na 2 wędki. Rezerwacja stanowiska kosztuje 6 złotych, taka sama opłatę wnosi osoba towarzysząca.
Ciekawą i wygodną opcją jest znajdująca się na miejscu wypożyczalnia sprzętu wędkarskiego, która, to trzeba przyznać, nie jest standardem na wielu łowiskach. Można wypożyczyć praktycznie każdy element, a ceny przedstawiają się następująco: wędka – 10 zł, podbierak – 4 zł, siatka – 4 zł, krzesełko – 5 zł. Administracja łowiska nie pobiera opłat za miejsce parkingowe.

Okoń jest za darmo

łowisko okon Janówek Pierwszy

Po uiszczeniu opłaty, wolno nam zabierać złowione ryby. Za kilogram karpia lub amura zapłacić musimy 13 zł, droższe są liny, pstrągi i sandacze – 18 zł/kg. 20 zł kosztuje tu kilogram suma, 27 zł – jesiotra, a 35 zł to koszt 1 kilograma węgorza. Inne gatunki to opłata 7 zł za kilogram ryby, a okonie możemy brać nieodpłatnie. Uwaga: wolno brać wyłącznie ryby o masie przekraczającej 5 kg. Wyjątkiem są tu sumy i szczupaki, które możemy zabierać niezależnie od ich wagi. Jeśli chodzi o karpia, to największy, złowiony na tym łowisku ważył 16 kg.

Regulamin zabrania wjazdu na pomosty, wprowadzania psów a także kąpieli. Po opłaceniu otrzymujemy kartę wstępu. Dozwolone metody połowu to: spławikowa, gruntowa i spinningowa. Łowić możemy wyłącznie na pomostach. Jeśli opłaty za zabierane ryby wydają nam się zbyt wysokie, z pewnością nie należy zabierać ich bez zgłoszenia. Właściciele łowiska zastrzegają sobie prawo do kontroli a odkrycie próby oszustwa może zakończyć się karą do 500 zł i zakazem kolejnego połowu na łowisku. Zapłacić musimy również za zniszczony sprzęt, jeśli został wypożyczony na miejscu. Istnieje również możliwość rozpalenia ogniska lub grilla, jednak za zgodą gospodarzy łowiska i w miejscu przez nich wyznaczonym.

Wędkarze chwalą

Rozmawiając z wędkarzami, a także wczytując się w dyskusje prowadzone na forach internetowych, można stwierdzić, że zdecydowanie przeważają opinie pozytywne. Ci którzy na Okoniu łowili, chwalą zwłaszcza kompetentna obsługę, wypożyczalnię sprzętu a także sporą ilość łowisk. Najlepiej jednak samemu się tam wybrać i na własnej skórze przekonać się o walorach łowiska. Możemy to zrobić przez cały rok.

Zdjęcia pochodzą ze strony www.okon.com.pl

3 Komentarze

  1. marcin pisze:

    cos pieknego wiec ja i moji koledzy przyjedziemy polowic na tym lowisku pozdrawiam marcin

  2. Krzysiek pisze:

    byłem i łowiłem, polecam wszystkim łowisko okon

  3. jerzy pisze:

    lowisko OK nie można się nudzic polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *