Jak zacząć łowienie na plaży – surfcasting?
2 lipca 2020
Drogi wobler – jak kombinować, by go nie stracić
28 grudnia 2020

Łowienie na plaży – surfcasting, jaki wybrać sprzęt? cz.2

Podpowiadam jaki sprzęt można zastosować na pierwsze wyjazdy na plażę z wędką. Co jest konieczne, a co zbędne?

Wędka do surfcastingu

W większości wypadków do łowienia w morzu z brzegu  wystarczy karpiówka lub mocny feeder. Jeżeli jednak będziesz łowił w morzu częściej, pomyśl o wędce surfcastingowej. Są to kije dłuższe od karpiówek i feederów (nawet 5 m) i o większym ciężarze wyrzutu. Dzięki temu łatwiej zarzucać ciężkim zestawem na duże odległości. Poza tym długi kij ustawiony pionowo pomaga utrzymać żyłkę nad wodą na dłuższym odcinku. Długość wędki powinno dobierać się do osobistych preferencji i wzrostu.

 

SEAKON TELE SURF 390/180 WĘDKA KONGER TO TELESKOPOWA WĘDKA DO POŁOWÓW Z PLAŻY

Kołowrotek do wędkarstwa plażowego

Do surfcastingu wybiera się mocne kołowrotki do dalekich rzutów (long cast). Dobrze, jeżeli są odporne na słoną wodę. Jeżeli łowisz okazjonalnie, możesz skorzystać ze zwykłego kołowrotka karpiowego lub gruntowego, ale po wędkowaniu należy go przepłukać słodką wodą.

 

 

Kołowrotek morski Konger Seakon Fjord 750 do połowu ryb morskich

 

Żyłka czy plecionka ?

Plecionka lepiej przenosi brania na szczytówkę i pozwala oddawać dalsze rzuty. Nie można jej jednak stosować, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera. Na korzyść żyłki przemawia to, że amortyzuje szarpnięcia ryby na sztywnym kiju.

Żyłki stosujemy o średnicy od 0,22 – 0,30 mm. Przy cienkiej żyłce trzeba dodatkowo zawiązać przypon strzałowy z 0,50 mm lub grubszy. Plecionka wystarczy o średnicy 0,20 mm.

Łowienie na plaży – zestaw końcowy

Zestaw do gruntowego łowienia w morzu jest niemal identyczny, jak w tradycyjnej gruntówce. Sprawa komplikuje się jednak w przypadku modyfikacji na konkretne gatunki. Śledzie można łowić na zestaw z 5 haczykami, płastugi na dwa, a inne ryby na jeden hak. Przepisy regulują też, jaką rozwartość może mieć hak. Trzeba sprawdzić aktualny stan prawny przed wędkowaniem (najlepiej zapytać w sklepie wędkarskim). Ważne by troki boczne z haczykami były na tyle sztywne, by nie plątały się przy zarzucaniu. Powinny też być dość krótkie – 10 – 30 cm w zależności od poławianego gatunku. Haczyki można zdobić kolorowymi koralikami, ale nie jest to konieczne.

Ciężarki

Im dalej będziemy rzucać i im silniejsze fale, tym więcej ołowiu potrzeba. Już 50 g powinno wystarczyć, ale, czasem trzeba użyć ciężarków ponad 100 g. Powinny one być dosyć płaskie, by leciały daleko i przylegały do dna. Przy silnej fali mogą być potrzebne ciężarki z drucianymi wąsami.

Przynęty do połowu na plaży

Na białą rybę stosuje się zwykle czerwone robaki. Mniej żywotne są rosówki. Flądry, śledzie, dorsze, okonie, węgorze i inne ryby drapieżne można łowić na filety z morskich ryb – śledzia, lub tubisa. Poza tym na garnele i sklepowe krewetki.

Podczas silnych wyrzutów przynęta może spadać z haczyków, dlatego można ją przywiązać do haka nicią elastyczną do przynęt lub nicią rozpuszczalną PVA.

Stojaki / podpórki na wędki

Wędki na plaży ustawia się na sztorc, by jak najdłuższy odcinek żyłki był nad wodą. Dzięki temu na żyłce osadza się mniej „śmieci” i fale nie ściągają zestawu tak bardzo.

Do ustawienia wędek na plaży, można stosować rurki PCV. Zwyczajnie wbija się je w piach i wstawia dolnik wędki do środka. Można zastosować też dedykowane do tej metody podpórki lub stojak karpiowy, ale to raczej nie jest wygodne na plaży.

Dodatkowe akcesoria

Przydatnym akcesorium jest ochraniacz na palec, który uchroni palec wskazujący przed przecięciem przez plecionkę podczas rzutów. Możemy też używać dzwoneczków na szczytówkę do sygnalizacji brań.
Nad morzem codziennie wieje, dlatego trzeba się odpowiednio ubrać.

 

 

Rafał Pokusiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *