Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników
Łosoś szlachetny, zwany również łososiem atlantyckim, europejskim czy pospolitym, to gatunek ryby drapieżnej z rodziny łososiowatych. Występująca głównie w morzach, oceanach i rzekach. Zdarza się także występowanie tego gatunku w jeziorach. Łososie dorastają do 150 cm oraz przeciętnie ważą do 24 kg. Charakteryzuje go wydłużone ciało w kolorze ciemnozłotym z nieregularnymi ciemnymi plamami na górnej połowie ciała. Łososie posiadają dużą głowę ze sporych rozmiarów otworem gębowym, który jest bogato uzębiony. Łososie to typowe drapieżniki. Młode osobniki odżywiają się planktonem, skorupiakami i larwami owadów, zaś dorosłe ryby zjadają mniejsze ryby i skorupiaki. Znaczenie gospodarcze łososia jest niezwykle wysokie, ryba ta jest jedną z najczęściej poławianych przez rybaków, ze względu na niezwykle smaczne mięso. Ponadto jego wartości odżywcze są praktycznie bezcenne, dlatego nie zabraknie go w zdrowej diecie. Pozyskuje się je z połowu na morzach otwartych jak i w specjalnych hodowlach. Łosoś zalicza się do ryb anadromicznych, czyli takich, które na czas tarła wędrują z mórz do rzek. Tarło łososi odbywa się jesienią, w wolnopłynącej wodzie o wysokim poziomie tlenu.
Łosoś występuje głównie w wodach oceanu atlantyckiego, rzekach Ameryki Północnej a także w morzach i rzekach Europy od Portugalii po Morze Północne i Morze Bałtyckie. Populacja łososia w polskich rzekach jest śladowa, sam gatunek w naszym kraju uważa się za bliski wyginięciu. Do lat 80. XX wieku populacja łososia w dorzeczu Odry i Wisły była bardzo duża, jednak stopniowo, wskutek zanieczyszczeń zaczęła się zmniejszać. Drugim, niezwykle istotnym powodem zmniejszania populacji łososia są zapory budowane na rzekach. Łososie dobrze radzą sobie z silnym prądem, jako ryby wędrowne są w stanie pokonać nawet niewielkie wodospady i uskoki jednak w przypadku tam zaporowych często są bezradne. Aktualnie realizowany jest program restytucji łososia w polskich rzekach, a jednym z jego założeń jest m.in. przebudowa tam zaporowych.
Jeśli chcemy wybrać się na łososie w Polsce, naturalnie pierwszą i w zasadzie jedyną myślą jest Bałtyk oraz wody przybrzeżne, zwłaszcza dopływy górnej Wisły w okolicach Zieleniewa, Obrotów, Pustar, Białogardu czy Wrzosowa. Wielu wędkarzy na łososia wybiera się w styczniu i lutym. Wtedy też łowi się największe okazy. Do końca grudnia obowiązuje okres ochronny, dlatego po jego zakończeniu tłumy wędkarzy starają się o łososiowe trofeum. Również okres po tarle jest popularny jeżeli chodzi o połów łososia. Jednak łosoś, podobnie jak np. troć, jest rybą, która nie weźmie na dowolną przynętę.
Łowienie w rzece, najlepiej uprawiać za pomocą spinningowej przepływanki, zaś łowiąc w morskich wodach warto spróbować trollingu.
Najpopularniejszymi przynętami na łososia będą woblery, ale także błystki wahadłowe i obrotowe. W przypadku trollingu niezbędna jest gruba żyłka ok. 0,5 mm. Podstawą jest tu odpowiedni wabik, dalej za nim, na około metrowym przyponie znajduje się przynęta. Należy pamiętać o tym, że nie istnieje idealna przynęta do połowu łososi. Każdy wędkarz ma swoje ulubione przynęty, warto samemu wypracować najlepszą metodę.
Okres ochronny łososia trwa od października do końca grudnia. Wymiar ochronny wynosi 35 cm, zaś na wodach PZW stanowiących ujścia do Bałtyku wymiar ten wynosi 50 cm. Z kolei w wodach morskich jest on jeszcze większy i wynosi 60 cm.
Największego łososia w Polsce złowił w 1999 roku Karol Saari. Rekordowy łosoś mierzył 130 cm i ważył 30,40 kg. – stan na 01.2015