Sztuczna-regulacja-rzek
Sztuczna regulacja rzek
16 stycznia 2015
Mietus
Miętus
22 stycznia 2015

Łosoś szlachetny

losos-szlachetny

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

 

Łosoś szlachetny, zwany również łososiem atlantyckim, europejskim czy pospolitym, to gatunek ryby drapieżnej z rodziny łososiowatych. Występująca głównie w morzach, oceanach i rzekach. Zdarza się także występowanie tego gatunku w jeziorach. Łososie dorastają do 150 cm oraz przeciętnie ważą do 24 kg. Charakteryzuje go wydłużone ciało w kolorze ciemnozłotym z nieregularnymi ciemnymi plamami na górnej połowie ciała. Łososie posiadają dużą głowę ze sporych rozmiarów otworem gębowym, który jest bogato uzębiony. Łososie to typowe drapieżniki. Młode osobniki odżywiają się planktonem, skorupiakami i larwami owadów, zaś dorosłe ryby zjadają mniejsze ryby i skorupiaki. Znaczenie gospodarcze łososia jest niezwykle wysokie, ryba ta jest jedną z najczęściej poławianych przez rybaków, ze względu na niezwykle smaczne mięso. Ponadto jego wartości odżywcze są praktycznie bezcenne, dlatego nie zabraknie go w zdrowej diecie. Pozyskuje się je z połowu na morzach otwartych jak i w specjalnych hodowlach. Łosoś zalicza się do ryb anadromicznych, czyli takich, które na czas tarła wędrują z mórz do rzek. Tarło łososi odbywa się jesienią, w wolnopłynącej wodzie o wysokim poziomie tlenu.

łosoś

Występowanie i liczebność

 

Łosoś występuje głównie w wodach oceanu atlantyckiego, rzekach Ameryki Północnej a także w morzach i rzekach Europy od Portugalii po Morze Północne i Morze Bałtyckie. Populacja łososia w polskich rzekach jest śladowa, sam gatunek w naszym kraju uważa się za bliski wyginięciu. Do lat 80. XX wieku populacja łososia w dorzeczu Odry i Wisły była bardzo duża, jednak stopniowo, wskutek zanieczyszczeń zaczęła się zmniejszać. Drugim, niezwykle istotnym powodem zmniejszania populacji łososia są zapory budowane na rzekach. Łososie dobrze radzą sobie z silnym prądem, jako ryby wędrowne są w stanie pokonać nawet niewielkie wodospady i uskoki jednak w przypadku tam zaporowych często są bezradne. Aktualnie realizowany jest program restytucji łososia w polskich rzekach, a jednym z jego założeń jest m.in. przebudowa tam zaporowych.

Gdzie i kiedy łowić łososia?

Jeśli chcemy wybrać się na łososie w Polsce, naturalnie pierwszą i w zasadzie jedyną myślą jest Bałtyk oraz wody przybrzeżne, zwłaszcza dopływy górnej Wisły w okolicach Zieleniewa, Obrotów, Pustar, Białogardu czy Wrzosowa. Wielu wędkarzy na łososia wybiera się w styczniu i lutym. Wtedy też łowi się największe okazy. Do końca grudnia obowiązuje okres ochronny, dlatego po jego zakończeniu tłumy wędkarzy starają się o łososiowe trofeum. Również okres po tarle jest popularny jeżeli chodzi o połów łososia. Jednak łosoś, podobnie jak np. troć, jest rybą, która nie weźmie na dowolną przynętę.

Jaką techniką łowić łososia?

Łowienie w rzece, najlepiej uprawiać za pomocą spinningowej przepływanki, zaś łowiąc w morskich wodach warto spróbować trollingu.

Najlepsza przynęta na łososia?

 

Najpopularniejszymi przynętami na łososia będą woblery, ale także błystki wahadłowe i obrotowe. W przypadku trollingu niezbędna jest gruba żyłka ok. 0,5 mm. Podstawą jest tu odpowiedni wabik, dalej za nim, na około metrowym przyponie znajduje się przynęta. Należy pamiętać o tym, że nie istnieje idealna przynęta do połowu łososi. Każdy wędkarz ma swoje ulubione przynęty, warto samemu wypracować najlepszą metodę.

Okres i wymiar ochronny łososia

Okres ochronny łososia trwa od października do końca grudnia. Wymiar ochronny wynosi 35 cm, zaś na wodach PZW stanowiących ujścia do Bałtyku wymiar ten wynosi 50 cm. Z kolei w wodach morskich jest on jeszcze większy i wynosi 60 cm.

Rekordowy łosoś

Największego łososia w Polsce złowił w 1999 roku Karol Saari. Rekordowy łosoś mierzył 130 cm i ważył 30,40 kg. – stan na 01.2015

Galeria łososiowych okazów

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *