lin
Lin
16 stycznia 2015
Sztuczna-regulacja-rzek
Sztuczna regulacja rzek
16 stycznia 2015

Lipień pospolity

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

 

Lipień pospolity to ryba słodkowodna o kształcie zbliżonym do łososia. Należy do rodziny łosiowatych. Zwana również lipieniem europejskim, jest rybą zimnolubną, zamieszkującą głównie rzeki. Przeciętnie lipień pospolity dorasta do około 30-40 cm, największe osobniki mierzą 60 cm. Średnia waga lipienia nie przekracza 1 kilograma. Charakteryzuje go mocno spłaszczone ciało i niewielka głowa, która zakończona jest równie małym otworem gębowym, z niewielkimi zębami. Posiada duże i mocno osadzone w skórze łuski koloru srebrzystego. Młodsze osobniki posiadają barwę srebrno-zieloną z niebieskimi plamkami na bokach, zaś dorosłe lipienie charakteryzuje szarozielony grzbiet, biały brzuch i zielonkawe boki z ciemnymi smugami po bokach. Charakterystycznym znakiem rozpoznawczym lipieni jest ich bardzo duża płetwa grzbietowa, która przypomina nieco chorągiew. Przeciętna długość życia tych ryb wynosi około 4-5 lat, chociaż zdarzają się osobniki mocno przekraczające tę granicę. Najstarsze lipienie dożywają nawet 14 lat. Występują w stadach, grupują się w niewielkie skupiska. Preferują czystą wodę, są gatunkiem o dużej wrażliwości na wszelkie zanieczyszczenia. Żywią się głównie larwami owadów, jętek i innych wodnych stworzeń, a także mięczakami, planktonem owadami i innymi bezkręgowcami. Dorosłe osobniki zjadają również mniejsze ryby. Jego znaczenie gospodarcze jest niewielkie, ponieważ występuje nielicznie. Jest za to hodowlany w stawach. Cenią go sobie wędkarze.

 

 

Występowanie i liczebność

 

Lipień występuje głównie w rzekach. Preferuje szybko płynące wody o silnym nurcie i stałym podłożu. W Europie spotyka się go głównie od centrum po północ kontynentu. Na południu, podobnie jak w północnej Skandynawii nie występuje w ogóle. W naszym kraju można go znaleźć głównie w rzekach na Pomorzu a także w górach, głównie Karpatach i Sudetach. Latem preferuje kamieniste płycizny, zaś w zimie schodzi na większe głębokości. W wodach stałych takich jak jeziora, praktycznie nie występuje.

Gdzie i kiedy łowić lipienia?

W ciągu roku wyróżnić możemy dwa najpopularniejsze i najlepsze okresy na łowienie lipieni. Jeden z nich to maj, drugi – jesień. Należy jednak pamiętać, że na wodach PZW obowiązuje okres ochronny, który kończy się 32 maja.

Jaką techniką łowić lipienia?

Lipień, zwany również kardynałem uchodzi za rybę typowo spinningową. Z pewnością jego łowienie nie jest łatwym zajęciem gdyż ryba ta z natury jest niezwykle wybredna. Wędzisko około 3 metrów o akcji szczytowej. Odpowiednia żyłka na lipienia będzie miała grubość między 0,15 a 0,20 mm. Co prawda, na samego lipienia wystarczyłaby nawet cieńsza żyłka, lecz warto pamiętać, że możemy natknąć się np. na pstrąga, warto więc się zabezpieczyć. Poza tym, lipień mimo niewielkich rozmiarów potrafi bardzo dzielnie walczyć.

Najlepsza przynęta na lipienia?

 

Wędkarze stosują dwa rodzaje przynęt: pierwszym, najpopularniejszym jest oczywiście sztuczna mucha. W tej technice używa się głównie suchych much lub nimf. Wędkarze muchowi najczęściej łowią na specjalny rodzaj much – tzw. jętki, które są bardzo niewielkie, o wiele mniejsze od much pstrągowych. Drugą opcją będą błystki obrotowe lub niewielkich rozmiarów woblery (maksymalnie 2,5 – 3 cm).

Okres i wymiar ochronny lipienia

Okres ochronny lipieni rozpoczyna się 1 marca i trwa do końca maja. Wymiar ochronny wynosi 30 cm.

Rekordowy lipień

Rekord Polski w wymiarze lipienia wynosi 1,35 kg i 54 cm długości. Od przeszło 40 lat należy do Edwarda Bracha. Ustanowiony został w 1971 roku. – stan na 01.2015

Galeria lipieniowych okazów

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *