klen
Kleń
14 stycznia 2015
lin
Lin
16 stycznia 2015

Leszcz

leszcz

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

 

Leszcze jest słodkowodną rybą z rodziny karpiowatych. Charakteryzuje się silnie wygrzbieconym, bocznie spłaszczonym ciałem. Ciało leszcza pokryte jest dużymi, łatwymi do usunięcia łuskami. Jego charakterystyczny, wysunięty otwór gębowy przystosowany jest do zasysania mułu z dna zbiorników wodnych, a następnie wypluwania go w poszukiwaniu pożywienia. Leszcze osiągają z reguły do 6 kg masy ciała, a ich długość zwyczajowo dochodzi do ok. 80 cm. Największy na świecie leszcz, którego udało się złowić w 1912 roku ważył ponad 11 kilogramów. Leszcze posiadają ciemny grzbiet oraz boki srebrzyste u młodszych osobników, zaś w miarę dorastania ryby mogą przybierać złocisty połysk. Brzuch leszcza ma kolor białawy, zaś płetwy są barwy biało niebieskiej. Dorosłe leszcze żywią się stworzeniami wodnymi żyjącymi w warstwach dna. Młode leszcze odżywiają się planktonem wodnym. Młode osobniki tworzą duże ławice. Dorastają bardzo powoli, z reguły w wieku 7-8 lat leszcz osiąga wymiar ok. 30 cm. Leszcz jest rybą popularną wśród wędkarzy i bardzo chętnie łowioną najczęściej na grunt i spławik. Znaczenie tej ryby dla gospodarki jest również bardzo duże

leszcz

Występowanie i liczebność

 

Leszcz występuje głównie w Europie (niemal na terenie całego kontynentu) a także w Azji. Jego ulubionym miejscem bytowania są nizinne rzeki i jeziora, zwłaszcza duże i rozległe. Leszcza możemy spotkać także w wodach przybrzeżnych Morza Bałtyckiego. Występuje głównie na głębokich terenach blisko dna, gdzie znajduje pożywienie. Dlatego dolne partie dużych rzek często nazywane są „krainą leszcza”. Leszcz jest rybą stadną, dlatego przeważnie żeruje w dużych grupach.

Gdzie i kiedy łowić leszcza?

Tarło leszczy kończy się w okolicach końcówki maja, pod warunkiem, że rok jest stosunkowo ciepły. Wtedy też rozpoczyna się sezon leszczowy wśród wędkarzy. Z reguły trwa on od początku czerwca, do początku jesieni, jednak jego szczyt przypada na lipiec i sierpień. Leszcz zdecydowanie lubi ciepłe temperatury, nie dziwi więc fakt, że najaktywniej żeruje właśnie w dwa najcieplejsze miesiące w ciągu roku.

Jaką techniką łowić leszcza?

Wielu wędkarzy zadaje sobie pytanie jak złowić dużego, okazałego leszcza. Mimo mnogiego i częstego występowania w naszych wodach, łowienie leszczy z całą pewnością nie należy do rzeczy łatwych. Co prawda nie zaliczają się do ryb najbardziej walecznych, jednak z natury są niezwykle ostrożne i płochliwe, dlatego z pewnością nie pozwolą łatwo złapać się na haczyk. Aby zasiadka leszczowa miała szansę powodzenia, najlepiej będzie wybrać technikę gruntową, lub spławikową, rzucając przy tym na spore odległości i dość głęboko, pamiętając, że leszcze żerują w okolicy dna. Zanęcanie leszcza powinno być dwojakie i tu także możemy sobie pomóc: zanęta główna służy ściągnięciu ryb w okolice naszego łowiska, zaś dodatkowo powinniśmy podrzucać jeszcze próbki naszej przynęty. Dobrym pomysłem może być tutaj na przykład kukurydza + rosówka, gotowa zanęta leszczowa + garść białych robaków i inne. Ważne, aby nęcić mniejszymi porcjami, najlepiej przez kilka dni przed rozpoczęciem wędkowania.

Jaka przynęta na leszcza?

 

Na dużego leszcza najlepszą przynętą będzie wszystko to co żywe i naturalne – doskonale sprawdzą się tutaj: białe i czerwone robaki, rosówki, poczwarki much, ale także np. kukurydza. Co istotne i o czym należy pamiętać to fakt, że leszcze występujące na różnych akwenach mogą mieć inne gusta, ponieważ inne pożywienie znajdują na co dzień. Warto wiec poeksperymentować z przynętami, zwłaszcza jeżeli obławiamy nieznane nam łowisko.

Okres i wymiar ochronny leszcza

W wodach śródlądowych (rzeki,, stawy, jeziora, zbiorniki zaporowe itp.) nie obowiązuje okres ani wymiar ochronny dla leszcza. Z kolei w wodach morskich został wyznaczony wymiar ochronny i wynosi on 40 cm.

Rekordowy leszcz

Oficjalny rekord Polski w wymiarze leszcza wynosi odpowiednio: 6,95 kg (waga) oraz 72 cm (długość). Rekord należy do Pawła Jaworskiego, który ustanowił go w 2008 roku. – stan na 01.2015

Galeria leszczowych okazów

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *