Karp
Karp
9 stycznia 2015
klen
Kleń
14 stycznia 2015

Krąp

krąp

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

 

Krąp to ryba z rodziny karpiowatych, występująca w wodach słodkich. Dorasta do ok. pół kilograma wagi oraz 30 cm długości. Jego ciało jest bardzo wygrzbiecone i spłaszczone bocznie. Lekko zaokrąglony. Posiada duże i mocno osadzone łuski, których liczba wzdłuż linii bocznej może dochodzić a nawet przekraczać 50. Krąpie mają szaroniebieski lub szarozielony grzbiet, który z wiekiem robi się coraz bardziej ciemny. Boki z kolei mają barwę jasną, srebrzystą. Charakterystyczny jest także lekko zaróżowiony brzuch ryby. Całości dopełniają szare płetwy. Posiadają także lejkowaty otwór gębowy. Krąp wyglądem przypomina nieco leszcza, jednak jest od niego mniejszy a także prawie w ogóle nie wydziela śluzu, z kolei leszcze posiadają go bardzo dużo. Różnią się one także ubarwieniem płetw. Krąpie żywią się głównie planktonem wodnym, szczątkami roślinności, larwami owadów, jajami a także narybkiem. Małe krąpie są bardzo dobrym materiałem na żywca do połowu drapieżników.

krap

Występowanie i liczebność

 

W Europie występuje w wodach na północ od Bałkanów i Alp aż do wód Anglii i Skandynawii, zaś na wschód jego występowanie rozciąga się do rzeki Peczory. Krąpie występują w naszym kraju powszechnie, ich złowienie zazwyczaj nie jest trudne nawet dla początkującego wędkarza. Zamieszkuje dolne rejony rzek, a także stawy, jeziora, zbiorniki zaporowe czy rozlewiska. Z reguły w okolicach przybrzeżnych i przydennych.

Gdzie i kiedy łowić krąpia?

 

Letni wieczór to zdecydowanie najlepsza pora na łowienie krąpi, które żerują w cieplejszych miesiącach roku. Szczególnie przed i bezpośrednio po zachodzie słońca warto zasadzić się na krąpia, gdyż właśnie wtedy jest on najaktywniejszy. Krąpi warto szukać w stawach i jeziorach, jeśli zaś chcemy łowić go w rzece, to najlepiej w okolicach głębokiego nurtu. Odpowiednim łowiskiem będą także wszelkiego rodzaju zalewy i zbiorniki zaporowe.

Jaką techniką łowić krąpia?

Łowienie krąpi najlepiej uskuteczniać na spławik, a do zestawu na tą rybę należy używać spławika stałego, który będzie niewielki i dobrze zasygnalizuje branie. Krąpie biorą szybko ale delikatnie, z reguły nie zatapiają spławika w całości, bardziej prawdopodobne są lekkie podtopienia, gdzie po 2-3 „szarpnięciu” należy zacinać.

Jaka przynęta na krąpia?

 

Przynęta na krąpia nie różni się od tej karpiowej: najlepsze będą białe i czerwone robaki, ciasto, ziemniaki, ale także: pszenica, kukurydza i chleb. Szczególnie do zanęty warto używać produktów zbożowych takich jak otręby pszenne, bułka tarta, groch zmielony a także białe robaki. Dobrze sprawdzi się także gotowa zanęta ze sklepu. Jeśli zależy nam na małych krąpikach do wykorzystania jako żywiec, nie ma potrzeby nęcenia.

Okres ochronny krąpia

Krąp nie posiada wymiaru ani okresu ochronnego. W związku z tym nie ma żadnych ograniczeń w łowieniu tej ryby. Brak jest także limitów dobowych.

Rekordowy krąp

Brak danych – stan na 01.2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *