Survivalowe i outdoorowe gadżety dla wędkarzy
26 listopada 2019
Jak prawidłowo zarybiać i gospodarować wodą?
17 grudnia 2019

Kłusownictwo ryb

Nie znosisz kłusoli? Ja też nie. Na szczęście z roku na rok obserwuję spadek takich zachowań na wodach mojego koła. Dzieje się tak dzięki prewencji i coraz lepszej wykrywalności. To zasługa kilka „młotów na kłusowników”. Podziel się swoimi w komentarzach. Kłusownictwo ryb – musimy reagować!

Kłusownictwo ryb – nie bój się zgłosić

Badania nad przestępczością i wykroczeniami jednoznacznie wskazują, że do popełniania czynów zabronionych najbardziej zniechęca skuteczna wykrywalność. Nawet wysoka kara nie zniechęci do kłusowania, jeżeli kłusownik, będzie pewien, że nikt go nie złapie (kiedyś ucinano ręce za kradzież, a i tak kradli). Zwłaszcza jeżeli wiele razy kłusował bezkarnie.
Słyszałem wiele historii od wędkarzy, którzy byli świadkami kłusowania lub podejrzewali, że ktoś może kłusować, a nic nie robili. A wystarczyłby telefon na policję lub do Państwowej Straży Rybackiej.

Kłusownictwo ryb -kamery

Na łowiskach mojego koła zamontowaliśmy w tym roku przenośne foto pułapki. Zrobiliśmy to w porozumieniu z Policją. Zamieściliśmy też tabliczki „teren monitorowany”. Sprzęt można nabyć za kilkaset złotych. Ustawiamy go w miejscach, gdzie wiemy, że może dojść do kłusownictwa lub innego wykroczenia.
Przykładowo: kilka razy wyjmowaliśmy z Policją sieci kłusownicze. Następnie odcinaliśmy sieć i zostawialiśmy sam sznur z pływakami. Zamaskowaną kamerę ustawialiśmy tak, by nagrała kłusownika, który przyjdzie po „swoją własność”. Druga foto pułapka była ustawiona tak, by widzieć pierwszą, na wypadek kradzieży. Dzięki temu wykryliśmy kłusownika, który wyjmował z wody sieć (czeka go postępowanie w sądzie powszechnym) oraz wędkarza łowiącego na 3 wędki.
Poza kamerami zamontowaliśmy kilka atrap, na które wędkarze łatwo się nabierali. Byłem zaskoczony, że są tak skuteczne w prewencji.

Społeczna Straż Rybacka

W całej Polsce pracuje około 300 strażników, co daje średnio kilkunastu na województwo. Nie ma szans, by PSR skutecznie kontrolowała wszystkie wody. Znam miejsca, gdzie strażnicy nigdy nie byli. Właśnie dlatego utworzono Społeczną Straż Rybacką.
Odkąd SSR funkcjonuje w moim kole, prawie nie słyszy się o wykroczeniach popełnianych przez naszych wędkarzy. A przedtem było tego sporo (zdarzają się jednak kłusownicy z pobliskich wsi). Częste kontrole działają odstraszająco. Strażników społecznych musi być jednak na tyle wielu, że kontrolę będą regularne i przez cały rok, a nie tylko w ciepłym sezonie. Jeżeli to możliwe, trzeba robić kontrole w nocy.

Czego absolutnie nie robić

Nigdy nie wyjmuj z wody urządzeń kłusowniczych (wędek, sieci itp.). Jeżeli nie masz uprawnień do rybactwa, popełnisz wykroczenie. Znam przypadek, gdy uczciwy wędkarz wyjął z wody sieć kłusowniczą. Prawdziwy kłusownik oskarżył tego wędkarza o kłusownictwo. Jak myślisz, kogo ukarali?
Nie używaj siły ani nie żądaj okazania dokumentu tożsamości – to też stanowi wykroczenie.
Nie nagrywaj wykroczenia – taki dowód może być uznany za niezgodny z prawem i przysporzyć Ci problemy (chyba że na łowisku jest tabliczka „teren monitorowany”).

Kłusownictwo to nie tylko sieci…

…czy wędki elektryczne. To również łowienie w okresie ochronnym, naruszanie limitów ilościowych, łowienie na więcej wędek, niż pozwala regulamin itp. Na wszystkie temu podobne zachowania musimy stanowczo reagować.
Rafał Pokusiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *