Woblery – słów kilka
Woblery – słów kilka
24 października 2013
Rzeka San
Rzeka San
31 października 2013

Klenie jesienią

Metody na klenia

Kleń to ryba wyjątkowa dla wielu wędkarzy, ponieważ łowić ją można przez cały rok i na większość możliwych metod. Dorosły kleń osiąga masę od 2 do nawet 5kg i w tym wieku staje się typowym drapieżnikiem. Żywi się on pokarmem pochodzenie zarówno roślinnego jak i zwierzęcego. Okresy brań występują rzecz jasna na przemian z czasem słabszej aktywności. Znany jednak ze swojej ogromnej ostrożności i płochliwości rzadko daje się złowić.

Siedliskiem klenia są głównie rzeki, a dokładniej ich środkowy i dolny brzeg. Spotkać go też można w starorzeczach, jeziorach przepływowych oraz zbiornikach zaporowych. Za najlepszą porę żerowania dużych kleni uznawany jest zmierzch. Wtedy podpływają praktycznie w kamienie i żwir przybrzeżny poszukując zdobyczy. Ryba ta przebywa też przy opaskach i ostrogach.

Taktyka na klenia

Żeby nasz połów był skuteczny zacząć należy od taktyki. Z doświadczenia doradzamy przede wszystkim ciche stąpanie. Uważać należy na luźne, leżące kamienie oraz wszelkie patyki pod stopami. Dobrze jest również nie rzucać cienia na wodę (w okolice miejsca przebywania ryb). Istotną informacją jest również to, iż ryby z reguły czują mniejsze zagrożenie od strony wody niż lądu, tak więc łatwiej będzie nam łowić brodząc w wodzie niż stojąc na brzegu. Wiadomo jednak, że niestety nie wszędzie będziemy mieli taką możliwość. Tam, gdzie warunki będą dla nas mniej sprzyjające zostaje powolne chodzenie po brzegu. Jeśli w jednym miejscu nie ma brań należy przechodzić dalej z prądem rzeki i ostrożnie, nie hałasując poruszać się.

Przynęta na klenia

Podczas przygotowań do połowu trzeba wziąć pod uwagę czym żywi się kleń. Wystarczy odsunąć kilka kamieni i można zobaczyć ochotki, pijawki, ślimaki czy rureczniki. Po zmroku w tym samym miejscu będzie tu drobnica i raki. Jako przynęty naturalne zastosować więc można małe ukleje, mięso raka i pijawki. Przy ograniczonej widoczności i bez możliwości użycia sztucznego światła spławik będzie służył do utrzymania przynęty nad kamiennymi zakamarkami. Sprawdzą się nieduże spławiki w kolorach maskujących o wąskim kształcie. Kołowrotek może być dowolnej konstrukcji. Obciążenia dobrze jest założyć bezpośrednio pod spławikiem. Przynęta będzie wtedy w naturalny sposób poddawała się zawirowaniom wody. Podczas łowienia metoda dotykową żyłka będzie lekko naprężona. Wędkę należy trzymać poziomo i zmniejszać dystans między spławikiem a szczytową przelotką, co umożliwi szybkie i skuteczne zacięcie ryby. Trzeba jednak być czujnym, gdyż kleń bierze gwałtownie i równie gwałtownie może wypluć przynętę, kiedy wyczuje niebezpieczeństwo. Zestaw bez spławika można montować łowiąc na ukleję. Z kolei łowiąc na pijawkę czy mięso raka zezwalamy by haczyk z przynętą ocierał lekko kamienie wystające ponad dno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *