Rzeczne karpie
10 czerwca 2020
Zig rig – łowienie karpi w toni
22 czerwca 2020

Kiedy i gdzie na brzany?

Choć ma wąsy, jest jedną z najpiękniejszych ryb, nazywaną królową rzeki. Brzana to silny przeciwnik, o którym marzy każdy wędkarz rzeczny. Jak łowić ją na spławik?

Kiedy i gdzie na brzany

Jest kilka rzek, w których można złowić piękne brzany na spławik. Przede wszystkim Odra i Wisła, ale też San, Dunajec, Nida, Poprad, Pilica, Nysa Kłodzka oraz Nysa Łużycka. Najlepszym okresem jest lato oraz wczesna jesień. Dobrą porą dnia są okolice południa w słoneczne i ciepłe dni. Ponieważ brzana występuje na płytkiej wodzie, nie lubi spadków jej poziomu.

 

Gdzie w rzece stoją brzany?

Wąsate panie można wypatrzeć w rzece, gdy się spławiają w słoneczne, ciepłe dni. Zwykle „przewalają się” po powierzchni wody, czasem, oczkują, a niekiedy wyskakują jak delfiny.

Brzana jest rybą, która wybiera odcinki najszybciej płynącej wody, z twardym, kamienistym dnem. Zwykle są to odcinki dość płytkiej wody. Nawet duże brzany stoją na wodzie grubo poniżej metra. Będą to kamienne bystrza/rafy, rynny przy kamiennych opaskach i przelewy. Brzany kryją się przed nurtem za kamieniami, ale też przy dnie rynny. Ryby te mają swój rewir, który przepływają pod prąd co jakiś czas, szukając pożywienia, po czym wracają z prądem rzeki na początek tego rewiru.

Przynęty i nęcenie

Brzany są wszystkożerne. Zjedzą zarówno ziarna, jak i robaki, a nawet ryby. Do brzanowych przysmaków zalicza się ser, mielonkę (mortadelę), rosówki, białe robaki, pellet rybny, kulki i konopie (w zanęcie).

Nęcimy tym samym, czym łowimy. Zanętę można podawać w kulach gliny, żwiru i zanęty lub rzucać luzem. Niektórzy uważają, że zanęta spożywcza zwabia za dużo drobnej ryby i nie nęcą wcale lub nęcą tylko tym, na co łowią.

 

Pieczywko fluo lubiane nie tylko przez brzany

 

Zanęta na brzany, skutecznie wabi i utrzymuje ryby w miejscu

Sprzęt na brzany

W zależności od charakteru rzeki, możemy wybrać jedna z kilku metod spławikowych – przepływankę na łowienie niedaleko brzegu, bolonkę na duże dystanse i silny uciąg lub stopa, łowiąc na tyczkę. Każda z tych metod ma swoje niuanse, o których piszę w innych wpisach an blogu. Tu skupię się na wspólnych cechach.

Brzany to silne ryby, łowione w mocnym nurcie wśród kamieni (choć czasem też w rynnie bez kamieni). Wymagają mocnego zestawu – żyłka główna minimum 0,18 mm i przypon minimum 0,14 mm. Proponuję jednak zacząć od grubszych żyłek. Do tego haczyk nr 10 – 4 dopasowany do wielkości przynęty na przyponie 50 cm lub dłuższym z krętlikiem. Można na nim zacisnąć małą śrucinkę, by utrzymywała przynętę przy dnie. Obciążenie główne w postaci oliwki powinno muskać dno przy spływie zestawu. Spławik powinien mieć grubą antenkę, która nie będzie zatapiała się w nurcie.
Przydadzą się tez okulary polaryzacyjne, które uchronią oczy przed refleksami słońca na rzece i pomogą wypatrzeć ryby.

 

Przykładowe okulary polaryzacyjne. Chronią przed słońcem, odbijają refleksy i nie zmieniają barw. Z nimi nawet w pełnym słońcu, zobaczysz w toni każda rybę. Idealne dla kierowców!!!

 

Łowienie brzan

Łowić na przepływankę można z brzegu lub brodząc w wodzie. Podobno wzburzając osady denne nogami, pobudza się brzany do żerowania. Trzeba jednak uważać na silny nurt.

Pamiętaj o bezpieczeństwie na łowisku! Nowoczesna KAMIZELKA RATUNKOWA spełnia swoje zadanie, choć nie ma zabudowanych pleców. Dodatkowo nie krępuje ruchów i nie grzeje nadmiernie.

Jeżeli łowimy na duże przynęty, lepiej nie zacinać od razu. Lepiej dać rybie kilka sekund na połknięcie przynęty.

Holujemy ryby z kilem uniesionym wysoko w górę, by uniknąć przetarcia żyłki o kamienie.

 

Rafał Pokusiński

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *