Karaś
Karaś
8 stycznia 2015
krąp
Krąp
12 stycznia 2015

Karp

Karp

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

 

Karpie są najpopularniejszymi przedstawicielami ryb z rodziny karpiowatych. Karp to jedna z ryb o największym znaczeniu przemysłowym, gospodarczym i konsumpcyjnym. W Polsce karp kojarzy się głównie ze świętami Bożego Narodzenia, podczas których jest on jedną z tradycyjnych potraw świątecznych. W Polsce niezwykle popularny wśród wędkarzy, do tego stopnia, że powstało określenie „wędkarstwo karpiowe”, obejmujące technikę, łowienia karpi, sprzęt wędkarski, akcesoria do ich połowu a także przynęty, zanęty itp.
Karpie mogą osiągać do 1 metra długości, a także wagę do około 30 kilogramów. Charakteryzują się wydłużonym, wrzecionowatym ciałem o kształcie zbliżającym się do okrągłego. Grzbiet karpia ma barwę ciemną lub ciemnozieloną, a jego boki są koloru jaśniejszego, zwykle zielonkawe lub jasnooliwkowe. Otwór gębowy posiada 2 pary wąsików, jest bardzo mięsisty. Charakteryzuje go również długa płetwa grzbietowa. Łuski karpia są duże i w zależności od odmiany mają tendencję do zanikania. Najpopularniejsze odmiany to: karp królewski (lustrzeń), karp pełnołuski, karp bezłuski, karp zatorski, a także niezwykle atrakcyjna wizualnie odmiana ozdobna, czyli karp koi.

karp

Występowanie i liczebność

 

Karpie występują w większości wód słodkich niemal na całym świecie. Ich naturalne miejsce do bytowania to jeziora, stawy, zalewy, sadzawki, glinianki, a także głębokie rzeki. Zlewiska mórz: Czarnego, Kaspijskiego i Aralskiego. Pierwsze informacje o udomowieniu karpia pochodzą z 5 wieku przed naszą erą. Jako pierwsi hodowlę karpia rozpoczęli Chińczycy. Około 350 r. p. n. e. wiadomo już, że karpie występują także w Europie. Gwałtowny rozwój hodowli karpia datuje się na okres między VII a XII wiekiem i dotyczy głównie hodowli przyklasztornych. W końcówce tego okresu rozpoczyna się hodowla karpia w Polsce. Karpie żywią się głównie owadami, larwami owadów a także wodnym planktonem, mięczakami i skorupiakami. Pokarmu szuka na dnie zbiornika wodnego.

Gdzie i kiedy łowić karpia?

Karpie są niezwykle popularnymi rybami w naszym kraju, stanowią kilkadziesiąt procent całej populacji ryb hodowlanych. Istnieje bardzo dużo stawów hodowlanych zajmujących się wyłącznie hodowlą karpi, które to łowiska uchodzą za niezwykle atrakcyjne i bogate w karpia. Dobrym przykładem są tu Stawy Milickie, słynące z obfitości pływających w nich karpi. Poza stawami hodowlanymi karpia możemy złowić także na jeziorze i w rzece. Jeśli zaś chodzi o pory roku, w których karpie są aktywne, to z pewnością będzie to okres od wiosny do wczesnej jesieni. Są to ryby ciepłolubne, jednak lipcowe i sierpniowe upały z pewnością sprawią, że za dnia ryby te nie będą żerowały tak aktywnie, dlatego uważa się, że karp najaktywniejszy jest wieczorem i w nocy. Późna jesień i początek zimy to czas, kiedy karpie schodzą na większą głębokość i zapadają w stan zimowego odrętwienia. Złowienie karpia w tym okresie nie jest niemożliwe, jednak z pewnością zdarza się to rzadziej niż w cieplejszych porach roku.

Jaką techniką łowić karpia?

Jeśli chodzi o połów karpia, to najpopularniejsze i najbardziej skuteczne są dwie metody: spławikowa i gruntowa.

Najlepsza przynęta na karpia

 

Najpopularniejsze przynęty karpiowe to: kukurydza, kulki proteinowe, ciasto, biały robak, rosówki. Z pewnością warto stosować przynęty o intensywnym smaku i zapachu. Nęcenie karpia odbywa się w sposób obfity i długotrwały (nawet do dwóch tygodni) za pomocą tego samego, na co zamierzamy łowić. W pewnością warto nęcić kukurydzą, ziemniakami, czy kulkami proteinowymi. Na rynku dostępne są także gotowe zanęty karpiowe.

Okres ochronny karpia

W przypadku karpia okres ochronny nie obowiązuje, dlatego w każdych wodach możemy łowić go przez cały rok, jeśli oczywiście wewnętrzne regulaminy łowiska nie wskazują inaczej. Posiada on natomiast wymiar ochronny, który wynosi 30 cm (nie dotyczy rzek).

Rekordowy karp

Oficjalny rekord Polski w wymiarach karpia to 110 cm i 34 kg wagi. Rekord od 2011 roku należy do Dennisa Schaefera. – stan na 01.2015

Galeria karpiowych okazów

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *