Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników
Karaś pospolity to ryba słodkowodna należąca do rodziny karpiowatych. Osiąga długość maksymalną 50 cm, najcięższe osobniki ważą do 2 kg. Wyróżnia go silnie wygrzbiecone i krótkie ciało, pokryte wieloma łuskami. Posiada wydłużoną płetwę grzbietową, która biegnie aż do trzonu ogonowego. Karasie posiadają niewielką głowę i mały otwór gębowy a to co wyróżnia ten gatunek, to umiejscowienie otworu gębowego nieco skośnie, ku górze. Karaś posiada brunatno złocisty grzbiet i boki, a także żółtawy bądź biały brzuch. Karasie odżywiają się wszystkim tym, co znajduje się w wodnym mule, przede wszystkim bezkręgowcami, larwami, owadami, rzadziej roślinnością i planktonem.
Karaś jest rybą występującą w bardzo wielu zbiornikach. Można spotkać go w stawach, jeziorach intensywnie zarośniętych trzciną i inną roślinnością wodną. Tatarak i sitowie, to jego ulubione warunki do bytowania. Liczebność karasia w naszym kraju jest bardzo wysoka, jednak ze względu na swoje niewielkie rozmiary i bardzo długi proces wzrastania, nie jest on traktowany prestiżowo. Doczekał się nawet mało chwalebnej nazwy „chwast wodny”, co najlepiej oddaje jego ilość i znaczenie.
Karasie najlepiej biorą w ciepłe wiosenne i letnie miesiące. Doskonała pora to maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Warto zasiadkę organizować wczesnym rankiem, ewentualnie pod wieczór.
Karasie najlepiej łowi się techniką spławikową, ewentualnie na grunt. Warto zaopatrzyć się w lekkie wędzisko, o długości ok. 3 metrów, cienką i mocną żyłkę oraz lekki spławik, który powinien być odpowiednio wyważony. Jeśli trafi się na odpowiednie miejsce, karasie mogą brać jeden po drugim, co sprawia, że w trakcie kilku godzin łowienia możemy złapać ich nawet kilkadziesiąt. .
Karaś nie jest przesadnie wybredny, jako przynęta doskonale sprawdza się ciasto na bazie chleba i gotowanych ziemniaków, a także czerwony robak czy kukurydza. To oczywiście najpopularniejsze przynęty, ale nie jedyne wielu wędkarzy ma swoje osobiste nierzadko zaskakujące przynęty na karasia. Wszystkie wymienione powyżej składniki doskonale nadają się również do nęcenia karasia, które nie powinno być jednak zbyt obfite, jednak, szczególnie w dużych akwenach, jest zalecane.
Karaś nie posiada okresu ochronnego
Największy złowiony w Polsce Karaś ważył 4,10 kg i mierzył 54 cm. Rekord ustanowił w 2014 roku Artur Popiński.– stan na 01.2015