Na karpia do Milicza
Na karpia do Milicza
10 października 2014
Okon na bocznym troku
Okoń na bocznym troku
23 października 2014

Jesienne szczupaki

Jesienne szczupaki

Połowa października – słońce nie grzeje już tak mocno jak w pełni lata, jeziora, stawy i inne akweny powoli pustoszeją. Pogoda nie zawsze sprzyja niedzielnym (i nie tylko) wyprawom, a mimo to, część z nas uważa te miesiące za najbardziej wyczekiwane w całym, wędkarskim roku. Dlaczego akurat teraz? Odpowiedź jest prosta. Jesień to idealny czas na złowienie wielkiego, ciężkiego szczupaka.

Szczupaki w Polsce

wobblery na spinning

Szczupaki są jednym z najpopularniejszych gatunków ryb w naszym kraju. Należą do drapieżników, w Polsce osiągają do 150 cm i osiągają wagę do 25 kg. Najczęściej występują w rzekach, jeziorach, gliniankach, wszelkiego rodzaju stawach, wyrobiskach czy wodach przybrzeżnych Bałtyku. Nie pogardzają także zbiornikami zaporowymi. Najczęściej przesiadują w obficie porośniętej strefie nierównomiernym dnie. W poszukiwaniu pożywienia, którym dla szczupaka są głównie ryby, ale także żaby i ptaki wodne, przeczesuje tzw. łąki podwodne. Tarło szczupaków odbywa się na wiosnę, zwłaszcza w marcu i kwietniu, dlatego też od 1 stycznia, do 30 kwietnia trwa okres ochronny szczupaków. Wymiar ochronny wynosi zaś 50 cm.

Metody na szczupaki

Gdzie występują szczupaki?

Najłatwiej spotkać je w płytkich jeziorach, których głębokość nie przekracza kilku metrów. Wiąże się to właśnie z występowaniem podwodnych łąk, które jesienią już w dużym stopniu ulegają rozkładowi, co zwiększa szansę na zainteresowanie się ryby naszą przynętą. Należy pamiętać, że szczupak jest rybą silną i szybką, więc i jego holowanie będzie wymagało sporych umiejętności i doświadczenia, którego – szczególnie początkującym wędkarzom – może brakować. Powszechnie uważa się, że najlepiej zasadzić się wczesnym rankiem, lub pod wieczór, zwłaszcza wczesną jesienią. Im później, tym nasze szanse rosną, także w ciągu dnia.

Jaki sprzęt wybrać?

Najpopularniejsza przy połowie szczupaków jest metoda spinningowa. Dobór odpowiedniego sprzętu uzależniony jest od wielu czynników. Dostępność modeli i typów sprzętu i akcesoriów wędkarskich jest tak różnorodna, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, nawet jeśli nie dysponuje zbyt wysokim budżetem. Jest jednak kilka podstawowych zasad, o których, wybierając się na szczupaka należy pamiętać.
Do połowu drapieżników dobrze sprawdzają się wędziska sztywne o większym ciężarze wyrzutu oraz typowo szczytowej akcji. Przy łowieniu drapieżników ważne jest bowiem szybkie i skuteczne zacięcie. Preferowana długość kija, to najczęściej 2,40 – 2,70 m. Innym ważnym elementem jest oczywiście linka, jaką zastosujemy. I tu wątpliwości jest już więcej: jedni wędkarze twardo obstają przy żyłce, natomiast coraz większą liczbę zwolenników zyskuje również plecionka. Ta druga jest niewątpliwie bardziej wytrzymała i posiada dłuższą żywotność, jak również jest mniej elastyczna. Jej dodatkową zaletą jest większa czułość brań, ale jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z wędkowaniem, to bardziej odpowiednia będzie tradycyjna żyłka o średnicy ok. 0,22 – 0,28 mm. Jeśli chodzi o kołowrotek, to powinien być wytrzymały, zarówno do spinningu, jak i do łowienia spławikowego.

szczupak pod konarami

Przynęta na szczupaka

Łowiąc metodą gruntową, najczęściej używane są żywce, głównie płocie, karasie, wzdręgi i ukleje. Rybki powinny mieć długość od 7 do 15 cm. Jeśli łowimy metodą spinningową, warto używać woblerów, błystek obrotowych, riperów, twisterów jak i całej gamy innych sztucznych przynęt. Ważnym szczegółem, o którym należy pamiętać jest kolor przynęty. Decydując się na lekki zestaw z silikonową przynętą, należy pamiętać, że najbardziej pożądane przez drapieżniki są jaskrawe żółcie, zielenie, seledyny czy perły jak i również oczywiście mieszanki kolorów. Aby dobrać odpowiednią przynętę na dany dzień, warto obserwować łowisko. Jeśli na spławik co chwila bierze drobnica, oznacza to, że drapieżnik mając pod nosem całe stada smacznych kąsków, nie będzie zainteresowany naszą przynętą. Wtedy warto zastosować np. duży czarny twister, lub wirówkę, albo gumową żabę.

Październik idealnym miesiącem

Październik to idealny miesiąc, aby zasadzić się na szczupaka, który w tym okresie, wskutek znacznie przetrzebionych już podwodnych łąk, jest o wiele bardziej podatny na nasze przynęty niż, w pozostałym okresie roku. Odpowiednio dobrany sprzęt, doświadczenie oraz przynęta dostosowana do łowiska z pewnością ułatwią złowienie zębatego drapieżnika. Holowanie takiego okazu z pewnością każdemu wędkarzowi dostarczy sporo adrenaliny, a tych mniej doświadczonych z pewnością zaskoczą efektowne piruety, uderzenia o taflę wody i inne chwyty podejmowane przez rybę podczas walki. Im więcej przygód ze szczupakami, tym więcej własnych doświadczeń i mniej trudności wyciąganiem dużych sztuk. Zaś ci, którzy swoją przygodę z drapieżnikiem dopiero chcą rozpocząć, mają w tym okresie świetną ku temu okazję.
Marcin Kowalski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *