Jak i gdzie skutecznie łowić bolenie?
11 kwietnia 2019
Przynęty na wiosenne karpie
29 kwietnia 2019

Jazie ze stojącej wody

 

Jaź to jedna z moich ulubionych ryb. Pięknem dorównuje mu tylko karaś, a przewyższa wzdręga i okoń. To bardzo ciekawa ryba łącząca cechy jarosza i drapieżnika.

 

Jazie ze stojącej wody

 

Na początku wyjaśniam – stojąca woda to dla mnie termin, który określa nie tylko takie zbiorniki jak jeziora, czy stawy, ale też starorzecza, a nawet fragmenty rzek, gdzie nurt jest nikły lub go brak. Mogą to być wyrwy w brzegu, przybrzeżne pasy płytkiej wody, nieraz oddzielone pasem roślin od głównego nurtu, zatoczki, mokradła itp. W przypadku rzeki dobrze jest, aby te miejsca graniczyły z nurtem. W takich miejscach zwykle znajdziemy różnorodną roślinność, a na dnie warstwę mułu. Jaź to ryba rzeczna, a więc lubi nurt. Skoro jednak na płytkich, zarośniętych fragmentach rzek, gdzie czasem brak nurtu, jest pożywienie, to czemu miałoby tam nie być ryb?

 

 

W stawach, zbiornikach zaporowych czy jeziorach, jazie lubią miejsca podobne do tych, co liny, a więc zarośnięte, często pod brzegami, gdzie do wody zwisają gałęzie drzew i krzewów, z których spadają owady. Nie stronią też od miejsc nieco mulistych.

 

Przynęty na jazie

 

Klasyki to groch, kukurydza, czerwone i białe robaki. Zwłaszcza kilka ziaren grochu, czy kukurydzy jest dość selektywną przynętą na grube jazie. Nie ma sensu bawić się z maluchami. Gdy jednak ryby żerują słabo, warto założyć ochotkę na delikatnym zestawie.

 

 

W stojącej wodzie można też spróbować na wobler, obrotówkę lub muchę, ale raczej w sytuacji, gdy uda się wypatrzyć rybę. Spinning sprawdzi się lepiej w typowo rzecznych miejscach. Moją ulubioną przynęta na jazie jest pellet rybny. Jest rzadko stosowany, przez co nie opatrzył się rybom, a przy tym jest bardzo pożywny i bogaty w białko zwierzęce, które jazie uwielbiają. Pellet stosuję od roku i jestem zdumiony jego skutecznością. Na moim łowisku bije na głowie inne przynęty. Pellet nie tylko jest dobrą przynętą, ale rozpuszczając się w wodzie, nęci ryby swym mięsnym aromatem. Z tego powodu, do zanęty dodaję mączkę rybną i pellet rybny. Używam pelletu 8 mm do karmienia sumów. Wybrałem go, ze względu na dużą zawartość maczki rybnej.

 

Zanęcanie jazi

 

Przygotowuję niewielką ilość zwykłej zanęty w kolorze dna z dodatkiem mączki rybnej. Jaź lubi zanętę intensywnie pracującą, z kolorowym pieczywem lub barwioną pinką. Obklejam nią koszyk do methody lub rzucam kilka kulek w okolice spławika. Dodatkowo wystrzeliwuję z procy garść pelletu. W ten sposób donęcam też po braniu.

 

Zestaw na połów jazi

 

W zależności od tego, jak daleko od brzegu łowię, stosuję zestaw ze spławikiem lub methodę. Uwielbiam spławik, ale w tym sezonie najlepsze wyniki miałem na methodę. Budowę zestawu do methody opisałem we wcześniejszym artykule na stronie bloga sklepu wędkarskiego BOLW.pl.  Dodam tylko, że do pelletu 8 mm najlepszy będzie haczyk nr 10-8. Powinien być ostry, ponieważ jazie często zahaczają się delikatnie. Żyłka przyponowa 0,18 lub grubsza, gdy przyłowem mogą być karpie. Zestaw spławikowy montuję tak jak na lina.

 

Rafał Pokusiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *