Glowacica
Głowacica
5 stycznia 2015
Karaś
Karaś
8 stycznia 2015

Jaź

jaz

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

 

Jaź jest rybą z rodziny karpiowatych. Jest to ryba słodkowodna, osiągająca średnie wymiary 40-50 cm. Największe osobniki dorastają do 80 cm i ważą 5 kg. Charakteryzuje je spłaszczone, lekko wygrzbiecone ciało, które pokrywają niewielkie łuski. Głowa jest mała, z dużymi gałkami ocznymi. Jaź ma szaroniebieski lub brązowy grzbiet, srebrzyste boki oraz biały brzuch. Na jego pożywienie składają się głównie owady, mięczaki i skorupiaki, a bywa, że także mniejsze ryby.

jaź

Występowanie i liczebność

 

Jazie występują głównie w Europie a także w Azji. Są to ryby typowo rzeczne, można je spotkać w bardzo wielu polskich rzekach. W przypadku dużych rzek jazie preferują silny prąd, daleko od brzegu. Poruszają się głównie w stadach, jednak im starsze osobniki, tym chętnie porzucają stado i prowadzą samotny tryb życia. Jazie w wielu rzekach bardzo często zajmują miejsca, które zazwyczaj przypadają kleniom, biorąc pod uwagę uwarunkowania biologiczne, te dwa gatunki są do siebie bardzo podobne.

Gdzie i kiedy łowić jazia?

Jaź jest rybą całoroczną, która żeruje nawet w bardzo zimnej wodzie, gdy jej temperatura oscyluje w okolicy 0 stopni. Co ciekawe nawet o wiele większe i wytrzymalsze pstrągi w takiej temperaturze dają sobie spokój. Jednak najłatwiej jest złowić jazia w ciepłe, wiosenne i letnie miesiące, zwłaszcza wtedy, gdy rzeki wzbierają, gdyż wtedy jaź zbliża się w kierunku brzegu.

Jaką techniką łowić jazia?

Najlepszą techniką do połowu jazi jest spinningowanie. A i ono wymaga naprawdę wielu lat praktyki, gdyż złowienie jazia uzależnione jest od wielu czynników, takich jak warunki atmosferyczne, odnalezienie stada czy naszego zmysłu obserwacji. Preferowane są szybkie i długie wędziska z dobrą amortyzacją oraz cienka i wytrzymała żyłka.

Najlepsza przynęta na jazia

 

Jako przynęta na jazie dobrze sprawdzają się mniejsze woblery, twistery i błystki obrotowe. Do nęcenia warto używać gotowej zanęty, bardzo popularna jest zanęta Kleń/Jaź firmy Dragon.

Okres ochronny jazia

Jazie nie są gatunkiem chronionym, dlatego nie mają okresu ochronnego. Można je łowić przez cały rok.

Rekordowy jaź

Rekord Polski w wymiarze jazia wynosi 5,10 kg i należy do dwóch wędkarzy. Dłuższego, 83-centymetrowego jazia w 1978 roku złowił Jan Zbiegeń, zaś okaz złowiony w 1993 roku przez Mirosława Królikowskiego mierzył o 4 cm mniej. Od wielu lat żaden wędkarz nie potrafi zbliżyć się do tych wyników. – stan na 01.2015

Galeria jaziowych okazów

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *