Zig rig – łowienie karpi w toni
22 czerwca 2020
Łowienie na plaży – surfcasting, jaki wybrać sprzęt? cz.2
6 lipca 2020

Jak zacząć łowienie na plaży – surfcasting?

Surfcasting, czyli rzucanie w morską pianę, to nic innego jak gruntowe łowienie ryb w morzu z plaży. Jest to coraz bardziej popularna metoda połowu. Łowiska śródlądowe są mocno przetrzebione, a Bałtyk wciąż ma sporo ryb i to grubych. Ryby te prawie nie znają wędkarskich sztuczek. Do tego można pogodzić rodzinny urlop nad morzem z udanym wędkowaniem. Podpowiadam, jak zacząć przygodę z wędkowaniem plażowym.

Co i kiedy można złowić w Bałtyku?

Bałtyk jest słabo zasolony, dlatego poza rybami morskimi jak płastugi, śledzie, dorsze, czy belony, można w nim złowić typowe ryby słodkowodne – leszcze, jazie, okonie. Poza tym szczęściarze mogą liczyć na troć czy węgorza. Mimo że nie używa się zanęty, przy dobrej pogodzie o brania nietrudno, a wielkość łowionych ryb jest naprawdę duża.

Przez cały rok można liczyć na brania fląder. Ciepłe miesiące to dobry okres na belony, leszcze, płocie, jazie, węgorze i okonie. Jesienią i zimą wzrasta szansa na dorsza i troć (również wczesną wiosną).

 

Surfcasting – gdzie wędkować z plaży?

Polskie wybrzeże Bałtyku ciągnie się na odcinku około 600 km, więc jest w czym wybierać. Właściwie w każdym miejscu można złowić ryby. Są jednak miejscówki, które się wyróżniają:
• ujścia rzek,
• kamieniste i żwirowe plaże,
• mola,
• zatoki.

OKULARY POLARYZACYJNE pozwalają wypatrzyć w toni każdą rybę. Obraz widziany w nich nie zmienia koloru. Są także idealne dla kierowców.

 

Patrząc na wybrzeże z jakiegoś wzniesienia widać, że woda przy brzegu układa się w naprzemienne pasy ciemnej i jasnej wody. Ciemna jest oczywiście głębsza. Tam zarzucamy zestaw. Między płytką wodą w głęboką znajdują się podwodne garby – rewy. W dołku za pierwszą rewą za dnia zwykle biorą mniejsze ryby. Za to w nocy, nawet bliżej brzegu, można liczyć na ciekawe połowy. Zwykle lepsze wyniki są jednak za drugą rewą, gdzie woda jest głębsza. Żeby dorzucić tam zestawem, czasem trzeb użyć naprawdę sporo ołowiu i wykazać się umiejętnościami rzutowymi.

Na brania można liczyć w nocy i w dzień. W ciepłej połowie roku, za dnia, pozostawiamy jednak plaże dla turystów. Łowienie wśród plażowiczów jest niebezpieczne.

Surfcasting – opłaty i przepisy

Opłaty za wędkowanie w morzu wnosi się do Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego. Można to zrobić przelewem. Roczna opłata wynosi mniej niż 50 zł. Wędkując, wystarczy mieć przy sobie potwierdzenie przelewu i dokument tożsamości. Karta wędkarska nie jest wymagana. Trzeba jednak zaznajomić się z wymiarami ochronnymi ryb w Bałtyku, limitam i/czy ograniczeniami dotyczącymi sprzętu np. wielkości dozwolonych haczyków.

W kolejnej, drugiej części artykułu, będzie omówiony sprzęt do surfcastingu.

 

Rafał Pokusiński

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *