Jak ogrzać się na rybach?
12 listopada 2019
Survivalowe i outdoorowe gadżety dla wędkarzy
26 listopada 2019

Jak uratować zniszczone przynęty i przerobić niełowne?

Dla wielu z wędkarzy powoli zbliża się schyłek sezonu spinningowego. W styczniu większość ryb łowionych na spinning ma okres ochronny lub łowiska są skute, choćby cienką warstwą lodu.
Będziemy mieli więcej czasu czas na przemyślenie, co w minionym sezonie się sprawdziło, a co nie. Dobrze będzie zrobić porządek w pudełkach. Może to być nudny okres zimowej absencji od wędkarstwa, ale może też być to czas twórczego ożywienia. Jak uratować zniszczone przynęty i przerobić niełowne, by zyskać nowe i skuteczne akcesoria?

Jak uratować zniszczone przynęty i przerobić niełowne?

Aby dobrze wykorzystać ten okres, polecam poświęcić nieco czasu na majsterkowanie. Pewnie po sezonie zostały Ci zniszczone przynęty, które jako takie nie nadają się do użytku. Możesz jednak z ich pomocą stworzyć zupełnie nowe, nieznane rybom wabiki.

W przypadku przynęt gumowych, które mają obcięte ogonki, w zasadzie nie da się ich wykorzystać bezpośrednio. Możesz je jednak przetopić na zupełnie nowe gumy Twojego wzoru. Potrzebne akcesoria łatwo wykonać samemu. Będzie potrzebny pojemnik do topienia gum (metalowy na ogniu lub szklany w mikrofali) i foremka z gipsu. Może przydać się brokat.

Dlaczego warto przerabiać akcesoria?

Warto, bo:
-wykorzystasz zniszczone przynęty,
-poprawisz łowność przynęt, które się nie sprawdziły,
-stworzysz wyjątkową przynętę, której ryby jeszcze nie znają.

Poniżej przedstawiam moje „dziwolągi”. Konstrukcje te bazują na przynętach, które widziałem za granicą. Oryginalne wzory sprawdzały się na szczupaki, natomiast moje muszę testować dłużej, żeby próba była miarodajna. Próby ich pracy dokonane nad wodą są bardzo obiecujące.

Przynęta 1 – zdjęcie główne artykułu
Inspirowana headbangerem. Do sprawdzonego woblera bezsterowego dodałem ogonek twistera, który był niezbyt łowny.

Przynęta 2
Inspirowana przynętami typu wirujący ogonek.

 

 

Przynęta 3
Spinnerbait wykonany z kopyta w nieciekawym kolorze i blaszki pomalowanej wodoodporną farbą. Pracuje bardzo fajnie.

 

 

Przynęta 4
Duża obrotówka wykonana z łyżki. Włoski z folii NRC ładnie pracują w wodzie, ale wymienię je na coś bardziej trwałego, np. kolorowe piórka.

 

 

Rafał Pokusiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *