noworoczne-postanowienia
Noworoczne (wędkarskie) postanowienia
30 stycznia 2015
Sum
6 lutego 2015

Jak i co łowić w lutym?

jak-i-co-lowic-w-lutym

Luty na rybach

Luty jest miesiącem niezwykle chimerycznym, zwłaszcza w ostatnich latach. Mimo, że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i całkiem możliwe, że temperatura spadnie sporo poniżej zera, to póki co nie możemy spodziewać się lodu o grubości kilkunastu centymetrów. Jednak bez względu na to czy luty będzie mroźny, umiarkowanie chłodny czy wręcz ciepły, cały czas jest szansa na niezłe wyniki zarówno w rzece jak i na stawie. Zapraszamy na kolejną cześć naszego comiesięcznego poradnika, z którego dowiecie się co i jak łowić w lutym.

Jakie ryby łowić w lutym?

płoćLuty jest miesiącem podobnym do stycznia, pod względem aktywności ryb i tego jak żerują. To zarazem dość specyficzny miesiąc, gdyż zima trwa w najlepsze, jednak z końcem tego najkrótszego miesiąca w roku coraz bliżej będziemy przedwiośnia, kiedy większość ryb będzie budziła się z zimowego snu, przygotowując się do tarła. W lutym możemy całkiem sporo połowić, zarówno gdy wody będą skute lodem, jak i w niezamarzniętych jeziorach, stawach czy zbiornikach zaporowych. Jedną z najpopularniejszych lutowych ryb jest płoć. O lutowej płoci krążą różne opinie, jednak z reguły, mimo swojej chimeryczności płocie są w tym okresie dosyć aktywne, a z kolejnymi miesiącami będzie z tym jeszcze lepiej. Płotkę możemy próbować łowić na czerwonego robaka lub na ochotkę z dodatkiem pinki. Największą zaletą płoci jest to, że możemy spotkać je absolutnie wszędzie. Mnogość występowania tych ryb sprawia, że wędkarze z chęcią łowią je od lutego do jesieni. Kolejną rybą, która podbija serca wędkarzy jest troć, jednak po pierwsze nie występuje ona tak licznie, po drugie w niektórych rzekach jej łowienie w lutym jest jeszcze zakazane. Luty to czas kiedy, podobnie jak w styczniu, dobrze biorą pstrągi. Zimą uwielbiają one szczególnie miejsca o spokojniejszym nurcie, takie jak zakola, uskoki, kolana i starorzecza. Pstrąg potokowy może wziąć zarówno na spinning jak i na sztuczną muchę. Potokowce chętnie biorą na duże i ciężkie woblery, błystki i ripery jak i na muchy suche lub mokre. Można również zaczaić się na pstrąga tęczowego. Poza tym warto spróbować łowienia kleni, karasi, jazi, a także tradycyjnie okoni, które dobrze biorą pod lodem, jeśli taki akurat występuje. Swoich sił w lutym, zwłaszcza jeśli jest on w wiarę ciepły i bez lodu, próbują często karpiarze. W odróżnieniu od grudnia i stycznia, luty jest już miesiącem, w którym można liczyć na brania karpi. Szukamy ich oczywiście na dużych głębokościach. Najlepiej łowić je wtedy na kulki proteinowe lub robaki. Kukurydza lepiej sprawdzi się latem. Jeśli chodzi o zanęty karpiowe to najlepiej sprawdzą się pellety, konopie i gotowe zanęty karpiowe, jednak nie rzucamy ich w większych ilościach, gdyż karpie o tej porze roku nie pobierają zbyt wiele pokarmu.

Czego w lutym łowić nie wolno?

Luty jest miesiącem, kiedy wciąż obowiązuje okres ochronny na nasze ulubione drapieżniki jak szczupak i sandacz, zaś pod ochroną znajdują się także świnka i miętus. Jednak nie tylko one. W lutym na wodach PZW nie wolno łowić także bolenia, brzany, brzany karpackiej oraz certy.

zimowe wędkowanie

Na co łowić?

Luty jest miesiącem, w którym możemy łowić zarówno ryby karpiowate jak i drapieżniki, pod lodem oraz w wodach płynących i niezamarzniętych zbiornikach. Wszystko to sprawia, że w tym jednym miesiącu możemy przetestować naprawdę wiele różnego rodzaju przynęt, zależnie od tego jaką techniką i jakie ryby chcemy łowić. Jak już mówiliśmy, płotka z pewnością weźmie na wszelkiego rodzaju przynęty karpiowe, takie jak kukurydza, ciasto, ziemniaki, chleb czy oczywiście białe i czerwone robaki. Inaczej jest z kleniem, którego zima najlepiej łowić na sztuczną przynętę, taką jak wobler, twister lub błystka obrotowa. Z uwagi na to, że klenie zimą stacjonują na większych głębokościach lepiej sprawdzą się przynęty ciężkie. Podobnie będzie z pstrągiem potokowym, tu w grę wchodzi spinning z ciężkim woblerem lub sucha lub morka mucha. Łowiąc trocie wędrowne, używany sztucznej przynęty którą możemy prowadzić zarówno pod prąd jak i z prądem. Umiejętne prowadzenie przynęty odgrywa w tym przypadku istotną rolę, bez tego nie ma mowy o trociowym sukcesie. To co ważne to prowadzenie przynęty na dużej głębokości.

Zobacz również -> Konopie – najlepsza zanęta na karpie.

Polecany sprzęt na luty

Jeśli wywołaliśmy do tablicy temat pstrągów i wędkarstwa muchowego, to warto uzupełnić swój zakres przynęt muchowych. Muchowanie nie jest łatwą techniką, jednak cieszyc może fakt, że coraz większa liczba wędkarzy się do niej przekonuje. Warto zwrócić uwagę na sztuczne muchy firmy Jaxon, zwłaszcza warta uwagi jest mucha krewetka Jaxon AJ-MA37, która dostępna jest w kilku wariantach kolorystycznych. Jeśli nie posiadamy jeszcze odpowiedniej wędki do wędkarstwa muchowego, jest to dobra okazja aby sprawdzić co nam oferują sprzedawcy właśnie w tym temacie. Wybór odpowiedniej wędki muchowej nie jest łatwym zadaniem, jednak ponad przeciętność wybija się z pewnością kilka modeli muchówek. Jednym z nich jest trwała i lekka muchówka Jaxon monolith XTSwitch Fly, z pewnością wędzisko godne uwagi. Warto także zaopatrzyć się w balansówki, te niewielkie ale bardzo skuteczne przynęty w wędkarstwie podlodowym to pozycja obowiązkowa na zimowe okonie spod lodu. Jako że zima, nawet bez mrozu może być niezwykle dokuczliwa, z pewnością przyda nam się także ciepła i wytrzymała bluza z kapturem KARP Dragon MEGA BAITS, która zapewnia doskonałą ochronę przed utratą ciepła oraz właściwy termoobieg.

Warto wiedzieć

Spoglądając w kalendarz brań, luty w tym roku zapowiada się raczej optymistycznie. Dominują brania dobre. Pełnia księżyca w tym miesiącu przypada w dniach: 1-6 lutego jednak nawet w tych dniach mamy szansę na całkiem dobre brania, np. 3 oraz 5 lutego. Najgorsze brania przewidywane są w połowie tego najkrótszego miesiąca w roku. Świetnie zapowiada się zwłaszcza końcówka lutego, w dniach 21.-28.02 brania powinny być intensywne. Jednak poza fazami księżyca kolosalne znaczenie będą miały inne czynniki, których obserwacja będzie możliwa raczej dzięki śledzeniu prognozy pogody. Mowa tutaj przede wszystkim o temperaturze powietrza i ciśnieniu atmosferycznym.

Niektóre gatunki ryb, mimo że w lutym żerują bardzo dobrze, są w tym miesiącu objęte ochroną. Mowa tu między innymi o: boleniu, miętusie, śwince i szczupaku. Wielu autorów poradników wędkarskich dzieli rok na zasadnicze okresy, według ogólnej częstotliwości brań. Te okresy to: brania bardzo dobre, brania dobre i brania dostateczne. Luty zaliczany jest najczęściej do kategorii brań dostatecznych. Jeśli chodzi o tarło, to luty jest miesiącem kiedy rozmnażają się głównie miętusy i pstrągi. Wiele innych gatunków przygotowuje się do tarła i z nadejściem przedwiośnia będą one rozpoczynały wędrówki tarłowe.

Zobacz co łowić w innych miesiącach

styczenlutymarzeckwiecienmajczerwieclipiecsierpień

wrzesieńpaździerniklistopadgrudzień

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *